facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-06-25
 

Do doliny Charakusa w Karakorum

Właśnie wyruszył w daleki zakątek Pakistanu młody i silny zespół. Celem jest dolina Charakusa...


Właśnie wyruszył w daleki zakątek Pakistanu młody i silny zespół. Naszym celem jest dolina Charakusa, w której mamy zamiar spędzić ponad miesiąc prowadząc nowe drogi.

Dolina Charakusa znajduje się w paśmie Masherbrum w Karakorum. Jest ona jedną z pierwszych równoległych dolin leżących na północ do znanego lodowca Baltoro. Najwyższym szczytem otaczającym dolinie jest K6 - 7282 m n.p.m. Oprócz pozostałych wysokich (prawie 7000 m) szczytów dolinie otaczają liczne strome i długie granitowe turnie. Znajdują się one przede wszystkim u wylotu doliny.

Charakusa nie jest doliną nieznaną, której eksploracje nasz zespół dopiero by rozpoczynał. Niemniej jej potencjał na prowadzenie nowych dróg jest nadal ogromny, a aktywność wspinaczkowa w ostatnich latach bardzo w niej wzrosła. Strome i trudne mikstowe, śnieżno lodowych i skalne ściany stanowią poważne wyzwanie dla alpinistów z całego świata.Cel wyprawy:

Jesteśmy małą wyprawą. Naszym celem głównym są wysokie i strome granitowe turnie otaczające dolinę. Część z nich może być zbyt wielka, aby móc pokonać je w jeden dzień w stylu alpejskim. Dlatego planujemy wspinać się na dwa sposoby. W małych 2 osobowych zespołach realizować krótsze wspinaczki w stylu alpejskim. W dużym 4 osobowym zespole atakować większe ściany w stylu "big wall". Na miejscu pozostaniemy aż do 10 sierpnia, więc mamy nadzieję pozostawić sobie nie jedną nową drogę.

Członkowie zespołu mają za sobą trudne klasyczne wspinaczki na wielkich ścianach, a także bardzo dobre wyniki we wspinaczce sportowej. Chcemy połączyć nasze doświadczenia wielkościanowe oraz wykorzystać potencjał sportowy w celu poprowadzenia możliwie najładniejszych i najczystszych linii w dolinie. Naszym priorytetem jest wspinanie klasyczne, chcemy prowadzić nowe drogi w jak najczystszym stylu, starając się uklasycznić wszystkie trudniejsze partie ściany.

Skład wyprawy:

Adam Pustelnik, 25 lat:
Najlepszy wspinacz skalny w Polsce. Wspina się od prawie 10 lat. W tym czasie zdobywał tytuł Mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski Juniorów. Wspina się w skałach w całej Europie i jako jedyny Polak pokonuje drogi o stopniu trudności 8c+. W górach wspinał się przede wszystkim w zespole z bratem Pawłem Pustelnikiem. Wspólnie pokonywali oni ściany Tatr, Austriackiego Hollentall, Włoskich Dolomitów, amerykańskiej doliny Yosemite i ostatnio doliny Ak-Su w Kirgizji. Za przejścia w Yosemite w roku 2005 zajęli oni 3 miejsce w plebiscycie "Jedynka" Polskiego Związku Alpinizmu. Natomiast za poprowadzenie nowej drogi "Amba" w Kirgizji w 2006 roku zajęli oni 2 miejsce w tym samym plebiscycie.

Nicolas Favresse, Belgia, 25 lat:
Najlepszy wspinacz skalny Belgii. Od kilku lat światowa czołówka wspinaczki sportowej, tradycyjnej a także big wall. Jako jedyny Belg pokonuje drogi o trudnościach 9a (Estrado Critico w rejonie Siurana w Hiszpanii). Wraz z partnerem Seanem Villanueva w roku 2004 dokonali znakomitych przejść w dolinie Yosemite w USA: między innymi klasycznego wejścia na El Capitan drogą Freerider z zaledwie jednym odpadnięciem. W zeszłym roku w 4 osobowym składzie dokonał jednego z niewielu powtórzeń drogi Riders on the storm na centralnej turni Paine w Patagonii. Było to jedno z najlepszych przejść wspinaczkowych na świecie w zeszłym roku.

Olivier Favresse, Belgia, 23 lata:
Drugi najlepszy wspinacz w Belgii. Wspina się w skałach na poziomie 8c a także w górach całego świata. W roku 2004 uczestnik wyprawy do doliny Yosemite w USA. W zeszłym roku członek zespołu, który pokonał drogę Riders on the storm w Patagonii. Z zawodu stolarz.  

Sean Villanueva, 24 lata:
Irlandczyk mieszkający na stałe w Belgii. Instruktor wspinaczki skalnej. W roku 2004 wraz z Nicolas Favresse przeszedł klasycznie południowa ścianę El Capitana. W zeszłym roku zdobywca centralnej turni Paine wraz z 4 osobowym zespołem belgów. Sportowo wspinający się na poziome do 8b.

Sponsorzy:

Media:

2007-06-25

(kg)

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com