facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-04-20
 

DEKADA FOTOGRAFII. Góry jako źródło natchnienia

Trwająca w Krakowie VI Dekada Fotografii, zorganizowana przez Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, dedykowana Mieczysławowi Karłowiczowi, ma w haśle tematycznym góry.
Karpaty i Tatry, Alpy, Himalaje są - wedle zamierzeń organizatorów - punktem wyjścia do rozważań, często odległych. Góry jako źródło natchnienia, góry jako zwierciadło, metafizyka i konkretność gór, realizm przedstawień i poszukiwania formalne - to niektóre z tematów.

Kolejna, otwarta w sobotę jedna z wielu wystaw Dekady, "Himalaje Andrzeja Zawady" to zatrzymane w fotografii zrealizowane marzenie. Andrzej Zawada, taternik, alpinista, wreszcie himalaista, organizator i kierownik polskich wypraw narodowych w wysokie góry świata w zimowe Himalaje szedł przez Tatry (polskie i słowackie), Alpy, Pamir, Hindukusz. Himalaje - korona górskich dokonań - są tematem wystawy eksponowanej w piwnicach przy Wiślnej 12. Trzydzieści fotografii czarno-bialych i kolorowych prowadzi nas przez początki polskiego himalaizmu zimowego.

Sobotni wernisaż połączony był z promocją książki Anny Milewskiej "Życie z Zawadą". Znana aktorka (w życiorysie zawodowym m.in. Teatr Studio Szajny, filmy, seriale) i sławny himalaista przetrwali razem 47 lat - aż do śmierci Andrzeja Zawady w 2000 r. Książka miała w Krakowie swoją prapremierę; na wernisaż dotarły pierwsze egzemplarze jakie wyszły z drukarni.

Oklaski dla Anny Milewskiej czytającej fragmenty książki były skromną formą podziękowania za kunszt sztuki słowa - aktorski i pisarski.

Źródło: www.dziennik.krakow.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com