facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-10-11
 

David Kaszlikowski i Michał Król na dziewiczym szczycie w dolinie Miyar

Miyar to dolina odkryta dla wspinaczy dopiero w latach 90-tych, a przed polską ekipą działało tu zaledwie kilka wypraw...


Na początku września polski zespół w składzie: David Kaszlikowski (KW Warszawa) i Michał Król (KW Warszawa) dokonał wejścia na dziewiczy szczyt w dolinie Miyar w Himalajach indyjskich.

Miyar to dolina odkryta dla wspinaczy dopiero w latach 90-tych, a przed polską ekipą działało tu zaledwie kilka wypraw. Okoliczne szczyty przypominają osławione turnie w Patagonii i rejon Trango Towers.

Ekipa ochrzciła „swój” szczyt nazwą LOTOS . Ma on 5630 m wysokości i został zdobyty płd-zach ścianą. Po kilkudniowej wędrówce w głąb lodowca Tawa i długim transporcie sprzętu pod ścianę, bez pomocy tragarzy, zespół założył bazę wysuniętą na wysokości ok.5000 m, by stąd podjąć próbę zdobycia jednego z ostatnich dziewiczych szczytów Doliny Miyar.
Po wstępnym zaporęczowaniu ok.250 m trudnego terenu David i Michał zdecydowali się na wspinaczkę non stop i w nocy z 5-6 września, po 28 h akcji stanęli na szczycie.
W górnej partii ściany David zraniony został przez lawinę kamieni a Michał skontuzjował się od zbyt ostrego zadawania dziabą.

Droga ma charakter typowo mixtowy, maksymalne trudności to VIII-, M6,lód 80 st./750 m/
Wspinanie cechuje się słabą asekuracją, zwłaszcza na wyciągach skalnych, gdzie rysy były zbyt oblodzone, aby można było się bezpiecznie asekurować.
Asekuracja głównie z friendów, jedynek, v-ek oraz śrub lodowych. Na pierwszych wyciągach stanowiska ze spitów, na kolejnych po jednym spicie.

Po himalajskiej części wyprawy i pogorszeniu pogody w górach zespół przeniósł się do bardziej tropikalnych rejonów, jakimi są skały Hampi i Badami na płd. Indii.


Główni sponsorzy:
Polski Związek Alpinizmu, Alvika, Lanex.

Sponsorzy wspierający:
Lhotse, Marabut, Producent Farb i Lakierów "Śnieżka", Miasto Nowy Targ, Montano.

Źródło: http://www.kw.warszawa.pl

2005-10-11

(kg)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com