facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-07-26
 

Czyste Tatry 2019 – już niebawem

Posprzątamy góry 26-27 lipca

 

Finał tegorocznej edycji Czystych Tatr został przesunięty na 26-27 lipca. Zmiana oznacza, że największe sprzątanie polskich gór z zalegających śmieci odbędzie się w samym środku sezonu letniego, gdy Tatry odwiedzają tłumy turystów. To czas, gdy o góry trzeba zatroszczyć się ze szczególnym zaangażowaniem, a zarazem okazja, by przekazać ideę dbania o środowisko jeszcze większemu gronu osób. 

Najbliższe dwa miesiące to dla Stowarzyszenia Czysta Polska okres wytężonej pracy i jednocześnie szansa, by zainspirować i zaktywizować społeczeństwo do wspólnego dbania o tatrzański krajobraz. Dodatkowy czas zostanie wykorzystany, by jeszcze intensywniej promować proekologiczne postawy oraz odpowiedzialne zachowanie na szlakach.  

 

Stowarzyszenie już od ośmiu lat pokazuje, że o unikalne piękno gór należy dbać przez cały rok. Dzięki działaniom mającym na celu budowanie ekologicznej świadomości w społeczeństwie oraz licznym edukacyjnym przedsięwzięciom, liczba wolontariuszy sprzątających górskie szlaki rośnie z roku na rok, a ilość zebranych odpadów maleje.

 

Z uwagi na nowy termin wydarzenia, wszystkie zarejestrowane dotychczas osoby powinny powtórne uzupełnić formularz i dopisać się do elektronicznej bazy wolontariuszy na https://czystapolska.org.pl/ rejestracja/. O konieczności ponownego udziału w procesie rejestracji, każdy zostanie powiadomiony także mailowo. 

 

 

Niezmienne pozostają natomiast wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat Czystych Tatr, które czynią z każdego finału prawdziwe święto miłośników natury. Ciekawe warsztaty edukacyjne, energetyczny koncert, wspólne bicie rekordu Polski z pewnością pojawią się na Równi Krupowej w Zakopanem w ostatni weekend lipca. Szczegóły na temat zaplanowanych atrakcji będą na bieżąco komunikowane na stronie internetowej czystapolska.org.pl oraz na profilu facebook Czyste Tatry. 

 

***

 

Inspirujący weekend w górach dla najmłodszych

 

Niezapomniany weekend spędzony na tatrzańskich szlakach, sportowe wyzwania, gry i konkursy, warsztaty edukacyjne, a do tego ogromna porcja ekologicznej wiedzy – takie atrakcje czekają 26 i 27 lipca w Zakopanem na rodziny z dziećmi podczas finału Czystych Tatr, gdy tysiące wolontariuszy wyruszą ponownie w góry, aby uprzątnąć je ze śmieci.  Rejestracja trwa!

 

 

W projekt od pierwszej edycji angażują się całe rodziny, a ich najmłodsi członkowie za każdym razem wykazują niezwykły entuzjazm, zarażają pozytywną energią i udowadniają, że śmiecenie w górach to obciach.

 

W miasteczku finałowym na Dolnej Równi Krupowej, na dzieci czekają liczne atrakcje. Wśród nich te przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy oraz pracowników Małopolskich Parków Narodowych. Najmłodsi miłośnicy gór będą mogli bliżej poznać poszczególne parki, dowiedzą się jak prawidłowo przygotować się do wędrówek, co zapakować do plecaka oraz jak zachowywać się na wędrówkach, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dodatkowo, każdy kto odwiedzi parkowe stoiska, otrzyma na pamiątkę medal Przyjaciela Wszystkich Parków Narodowych.

 

Wydarzenie co roku realizuje również ważny cel edukacyjny, co podkreślają Aleksandra i Michał Żebrowscy, zachęcając do udziału w Czystych Tatrach – „Tatry to nasz drugim dom, dlatego ilekroć wyruszamy z synami w góry i napotykamy po drodze śmieci, czujemy wstyd. Wspólne sprzątanie górskich szlaków, to świetna okazja do tego, by pokazać swoim dzieciom, jak należy zachować się w takiej sytuacji” – dodają.

 

 

O pozytywną atmosferę podczas wydarzenia zadba również niezastąpiony duet Animaniak. Za ich sprawą, każdy maluch będzie mógł przemienić się w mieszkańca tatrzańskiego lasu, np: niedźwiedzia, lisa czy wiewiórkę, malując twarze farbami. A dodatkowo wziąć udział w quizach i konkursach ekologicznych, modowych warsztatach z użyciem surowców wtórnych oraz konkursie plastycznym. W strefie sportowej natomiast na dużych i małych wolontariuszy czeka boisko do siatkówki oraz ścianka wspinaczkowa.

 

Budując świat dla przyszłych pokoleń, warto robić to świadomie. Jeśli chcemy, by zachował swoje naturalne piękno i różnorodność musimy zadbać o przyrodę już teraz. Dlatego tak ważne jest, aby w Czystych Tatrach – największej ekologicznej inicjatywie w kraju, udział brały także dzieci. Tylko poprzez dawanie przykładu, ukształtujemy ich ekologiczną świadomość, która zaprocentuje w przyszłości. 

 

 

- „Wspieram Czyste Tatry od kilku lat, bo ich idea jest mi bardzo bliska. Kocham góry i nie ma we mnie zgody na ich zaśmiecanie. Chciałabym, aby moje dzieci żyły w świecie, którego nie zrujnowały śmieci, a ludzie potrafią żyć w zgodzie z naturą, okazując jej szacunek” - mówi Anna Kerth, aktorka i ambasadorka projektu.

 

W projekcie może wziąć udział każdy. Wystarczy zarejestrować się, wypełniając formularz na stronie www.czystapolska.org.pl /REJESTRACJA

 

Wstęp wolny! 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com