facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-10-30
 

Czarnohora - wyprawa Klubu Górskiego przy PTTK Kielce

Wyjazd miał miejsce w dniach 14 - 18 sierpnia 2009 roku.
Czarnohora (ukr. Чорногора – Czornohora) – pasmo górskie na terenie zach. Ukrainy. Najwyższa część Beskidów Połonińskich i jednocześnie ukraińskich Karpat Wschodnich. Od strony pn.-zach. sąsiaduje z pasmami Gorganów i Świdowca, od pn. wsch. z Połoninami Hryniawskimi, zaś od pd. z Karpatami Marmaroskimi (na terenie Rumunii). Wyjazd miał miejsce 14 - 18 sierpnia 2009 roku, brała w nim udział dziwięcioosobową grupę członków Klubu Górskiego przy PTTK Kielce. W trakcie pobytu zdobyliśmy Popa Iwana (2022)  - trzeci co do wysokości (po Howerli i Brebeneskule) szczyt na południowo-wschodnim krańcu pasma Czarnohory.

W okresie międzywojennym przez szczyt przechodziła granica polsko-czechosłowacka, a w okolicy dochodziło do wielu zbrojnych potyczek patroli polskiej straży granicznej z bojownikami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, którzy po czechosłowackiej stronie granicy posiadali kryjówki i magazyny broni, zaopatrywane przez wywiad czechosłowacki, a później niemiecki.
Na szczycie staraniem rządu Rzeczypospolitej zbudowano w latach 1936-1938 Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne nazwane później potocznie "Białym Słoniem", obecnie w ruinie. Z Popa Iwana droga poprowadziła nas na Smotrec (1896) a stamtąd na Uchaty Kamień (1850).

Fot: Łukasz Kołomański / Krzysztof Krogulec

 
 Poranek w Dzembroni
 Pasmo Czarnohory
 Pasmo Czarnohory
 Huculskie chaty
 Pasmo Czarnohory
 
 Widok na Popa Iwana i Smotrec (w tle)
 Kotły Dzembroni
 Ekipa Czarnohorska
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-06-02
FOTO-VIDEO
 

New Life - najtrudniejsza ekspedycja Pearsona i Ciavaldini

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-03-09
FOTO-VIDEO
 

Skituring - 3 kroki na dobry początek

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com