facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Ciężkowice - skałoplan

Ciężkowice to chyba najbardziej popularny piaskowcowy rejon bulderowy w Polsce. Składa się z dwóch głównych sektorów – Skał Grupy Borsuka i Piramid, zwanych też często potocznie Skałami na Górze oraz Skałami nad Rzeką. Pamiętajmy, że Skały nad Rzeką, czyli Czarownica i Ratusz, były przez wiele lat intensywnie eksplorowane głównie z liną. Jednak na skutek interwencji Regionalnego Konserwatora Przyrody wszystkie ringi usunięto i wspinanie oficjalnie zostało zakazane.

Trawes Demonów, klasyczne 7a (fot. Adam Kokot)

 


Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to rezerwat przyrody. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody wspinaczka w rezerwatach jest zabroniona z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W 2012 r. Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” podjęła próbę zalegalizowania wspinaczki w rezerwacie. Przedstawiciele „Naszych Skał” i tarnowscy wspinacze razem z pracownikami tarnowskiego oddziału RDOŚ oraz gminy Ciężkowice uczestniczyli w wizji lokalnej w rezerwacie. Na jej podstawie opracowano wniosek o udostępnienie najważniejszych skał zawierający propozycje szczegółowych regulacji, wynikających z potrzeb ochrony cennych siedlisk naskalnych (mchy i porosty), unikatowej rzeźby skał oraz krajobrazu. Niestety, małopolska Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała ten wniosek. Oznacza to, że wspinanie w Ciężkowicach – zgodnie z przepisami prawa – pozostaje nielegalne. Niezależnie od aktualnie obowiązujących przepisów, wspinając się w Skamieniałym Mieście, należy pamiętać o zasadach ochrony przyrody. Niszczenie porostów, modyfikacje rzeźby skalnej czy pozostawianie widocznych kresek z magnezji jest niedopuszczalne i może tylko pogorszyć i tak trudną sytuację.

 

dr Miłosz Jodłowski, „Nasze Skały”

 

Jak trafić?

 

Do Ciężkowic najprościej dojechać z Tarnowa, kierując się samochodem drogą nr 977 w kierunku południowym na Grybów. Po minięciu miasta (nie wjeżdżamy do centrum) napotykamy okazały drewniany zajazd po lewej stronie drogi. Samochód zostawiamy na parkingu pod zajazdem. 

Można tu również bezproblemowo dojechać komunikacją zbiorową. PKS kursuje między innymi z Krakowa, Katowic i Tarnowa. Jadąc PKP, należy wysiąść na stacji Bogoniowice-Ciężkowice.

Z parkingu pod Skały nad Rzeką idziemy w dół ścieżką po drugiej stronie jezdni. Prawa skała (patrząc od strony parkingu) to Ratusz, lewa to Czarownica. Do tak zwanej Grupy Borsuka, czyli kamieni zwanych potocznie Skałami na Górze, idziemy niebieskim szlakiem. Nazwy skał często napisane są na drewnianych tabliczkach. Skały od Orła aż do Borsuka tworzą jedno skupisko. Do Grupy Piramid dojdziemy, idąc szlakiem około 500 metrów dalej.

 

Wspinanie

 

Ciężkowice to jeden z największych, a na pewno najbardziej popularny piaskowcowy rejon w Polsce. Początkowo eksplorowany był głównie z liną na Ratuszu i Czarownicy, jednak usunięcie ringów przeniosło zainteresowanie wspinaczy na nieco mniejsze kamienie. W tym momencie oferta rejonu to ponad 200 linii, z których większość znajdziecie w poniższym topo. 

Jako że rejon jest dość spory i mocno zróżnicowany, coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy oblaczków, jak i ci preferujący raczej wspin po chwytach, które da się złapać ☺. Tym drugim polecamy w szczególności wspinanie nad rzeką, gdzie przystawki w przeważającej części wiodą po pasownych klamaczkach i gdzie zawodnicy przyzwyczajeni do wygodnych, panelowych chwytów łatwo się odnajdą. 

Z kolei wszystkim spragnionym „prawdziwego” piaskowcowego bulderingu polecamy wizytę na Grupie Borsuka, gdzie będziecie mogli przetestować zarówno balans na pionowych lub lekko połogich płytach bez chwytów, jak i przytrzymanie oblaków i „body tension” na licznych przewieszonych przystawkach. Gwarantujemy, że takie pozornie łatwe linie, jak Żuczek 6C, Lama 6C, Od Chcenia Do Niechcenia 6C+ czy Songo 7A dostarczą wam niezapomnianych wrażeń. 

Nieco bardziej zaawansowani zawodnicy powinni położyć krasza pod nieczęsto powtarzanymi „siódemkami be plus”: Las Paranos No Fuck, Gas Lee, Kosmosem, Pieprzonymi Porostami czy Podnośnikiem Hydraulicznym. Zabawa gwarantowana ☺.

Poszukującym klasycznych i często powtarzanych linii stanowczo zarekomendować można Piramidę Panicznego Strachu 7A, Trawers Demonów 7A, Nieznajomego Przyjaciela 7A, Aktywny Zagłówek 7A+ i Meskalinę 7B. Na tych liniach poznacie, co znaczy fajne piaskowcowe wspinanie. Wśród łatwiejszych klasyków warto wstawić się w Ściankę 5B, Jesiony 6B, Kondomerię 6B+ oraz Nas Nie Dogoniat 6B+.

Na prawdziwych zawodowców czeka też kilka ósemkowych przystawek, na czele z Cafe Olo 8B, posiadającym jedynie autorskie przejście Tomka Oleksego oraz powtórzenie Dominika Demona Kobrynia.

1 | 2 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Maciek Szopa
 
2017-01-16
FOTO-VIDEO
 

Miejscówki Mniej Znane - Bafa Lake, Turcja

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-11
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Komunikat w sprawie bulderingu w rejonie Kamiennej Góry

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-01-28
WSPINACZKA SPORTOWA
 

David Lama przyjeżdża na zawody boulderowe do Warszawy

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-01-25
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Lodospady Kadzielni - topo

Komentuj 0
Jacek Trzemżalski
 
2015-11-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Karlin – Skała Kopaniny. SKAŁOPLAN

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com