facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-09-15
 

Carstensz Piramid Expedition 2008

Zapowiedz wyprawy Stowarzyszenia Klubu Alpinistycznego „Homohibernatus”.

Carstensz Piramid (4884 m n.p.m) - leżący na wyspie i Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.) to najwyższe góry Australii i Oceanii.                                  

Zdobycie tych gór zaliczanych do „Korony Ziemi”, czyli do największych szczytów kontynentów jest celem Klubu Alpinistycznego „Homohibernatus”.Carstensz Piramid została zdobyta w 1962 r. przez Heindrich Harrera i Rusella Kipaxa, a z Polaków m.in. przez Jerzego Kostrzewę w 1999 r.  

Góry Snieżne z ich najwyższym szczytem Piramidą Carstensz znajdują się na Papui Nowej Gwinei (Irian Jaya – jak zwą ją tubylcy), wyspie, która pozostaje jednym z najdzikszych i najbardziej odizolowanych zakątków naszej ziemi. Papuasi, którzy zamieszkują wyspę Jaya żyją z myślistwa i zbieractwa, jak ich przodkowie przed tysiącami lat.  
Carstensz Piramid na dodatek z całej „Korony Ziemi” jest najcięższą do zdobycia górą ze wględu na jej niedostępność. Są tylko dwa dojścia do niej, jedno przez największą kopalnię złota na Ziemi (wartość dziennego wydobycia przekracza 10 mln $!), gdzie dostęp broniony jest przez wojsko, a drugie przez dżunglę, gdzie wojownicze plemiona nie są pozytywnie nastawione do obcych (członkowie plemion Asmatów zasłynęli jako łowcy głów).    Stawiamy na mobilność naszej grupy, tak więc skład zespołu nie będzie przekraczał 6 osób. Wyruszamy na początku listopada gdy po drugiej stronie globu wiosna w pełni, ale tam w górze śniegi i warunki pogodowe, jak to w górach nie zamierzają nam ułatwić zadania.         

W ciągu jednej godziny mogą sprawić, że wspinacz może znaleźć się w pułapce na parę dni zdany tylko na swój ekwipunek i doświadczenie .  

„Lepsze od gór mogą być tylko góry” - niech te słowa przyświecają wam podczas wypraw jak i nam będą.

Do zobaczenia poza horyzontem...

Wyruszamy 06.11.2008 r., czas wyjazdu – 29 dni.    

Zbyszek Bąk
Stowarzyszenie "Homohibernatus"2008-09-15

(kg)
                                                                                                                        
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com