facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-08-28
 

CampuS ExplorerS na Madagaskarze

Wyprawa CampuS ExplorerS opuściła już tropikalną "Dolinę Papug" na północy Madagaskaru.


Wyprawa CampuS ExplorerS opuściła już tropikalną "Dolinę Papug" na północy Madagaskaru.

Gacek na swojej drodze Ale, Baba 8AW ciągu ponad 3 tygodni exploracji zespół w składzie Jacek Kudlaty i Mateusz Kilarski pozostawił po sobie siedem nowych dróg wspinaczkowych w dwóch nowoodkrytych sektorach o nazwach: Black Jack Canyon oraz Bloc Age.
W pierwszym z nich zespół ubezpieczył i poprowadził cztery 35-metrowe linie (każda po 12 spitów), biegnące po fantastycznych wapiennych formacjach. Najłatwiejsza z nich to Crimpe Grimper o wycenie 7A. Na prawo od niej znajduje się Midi on the rock 7B, a kilka metrów za nią startuje wytrzymałościowy pasaż o nazwie Gran Papa i trudności 7C. Zwieńczeniem pracy w sektorze i całej eksploratorskiej działalności Polaków na Czerwonej Wyspie stała się ich najtrudniejsza realizacja o niezwykle "ciągowym" charakterze nazwana Ale,Baba i wyceniona na 8A. Ale,Baba została pokonana przez Gacka już za pierwszą przymiarką, a dwa dni później, w trzeciej próbie, padła również pod szponem Mateusza. Realizacja Polaków to najtrudniejsza sportowa, jednowyciągowa droga na wyspie.
W przewieszonym pod kątem 45 stopni sektorze Bloc Age ekipa poprowadziła 3 kolejne drogi. Tsara 7B, TsaraBe 7C i Dandoriliepka 7C to malgaskie słowa-nazwy nadane na pamiątkę konwersacji z lokalną ludnością.

Mateusz na drodze Grand Papa 7C

Ekipa CampuS ExplorerS pokonała już dystans ponad 1700 km dzielący wapienną "Dolinę Papug" od granitowych 800-metrowych ścian masywu Tsaranoro - kolejnego celu wyprawy.
W ciągu kilku dni podrózy przemieściła się z tropików w prawdziwie górskie klimaty, gdzie polary i czapki wydobyte z dna plecaków przypomniały, że na południowej półkuli jest właśnie środek... zimy.
Na ścianach Tsaranoro Jacek i Mateusz planują zmierzyć się z big-wallowymi trudnościami na drogach już istniejących.

Informacja własna

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z wyprawy

2005-08-28

(kb)
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tragedia na K2. Nie żyje Atanas Skatov

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-01-25
GÓRY
 

Andrzej Machnik – Dlaczego K2 nie dla Polaków?

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com