facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-02-26
 

Buty na miarę wysokich możliwości

Już niedługo pożegnamy zimową pluchę i będziemy cieszyć się słońcem oraz dodatnimi temperaturami. Planując pierwszą wiosenną wycieczkę za miasto, nie zapomnijmy o odpowiednim obuwiu, które skutecznie ochroni nas przed wilgocią oraz zapewni bezpieczeństwo i wygodę.
Ujemne temperatury oraz śnieg skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu i aktywnego wypoczynku. Krótki dzień, przenikliwy wiatr oraz szary krajobraz powoduje, że zimowy okres najchętniej spędzamy w zamkniętych, ciepłych pomieszczeniach. Tęsknimy za wiosną, pieszymi wędrówkami oraz weekendowymi wyprawami za miasto. Kiedy więc przychodzą ciepłe dni, z radością planujemy pierwszą wycieczkę. Nie zapominajmy jednak, że w górach jeszcze gdzieniegdzie leży śnieg, a kapryśna wiosenna pogoda może zaskoczyć ulewnym deszczem. Istotną kwestią jest więc zabranie odpowiedniego obuwia, które nie tylko zagwarantuje wygodę, ale także zapobiegnie przedostaniu się wilgoci.
Jeśli choć raz wybraliśmy się na wycieczkę w nieprzystosowanych do warunków butach, wiemy, jak bardzo może być to uciążliwe. Liczne otarcia, pośliźnięcia oraz zła przyczepność do podłoża do najczęstsze niedogodności, na jakie jesteśmy wówczas narażeni. Złe obuwie może zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się eskapadę. Nie pozwólmy więc, aby podobne problemy zakłóciły dawno wyczekiwany wyjazd. 

W czym na górskie szlaki?

Przeznaczone do górskich wędrówek buty posiadają specjalne właściwości, które zapewniają maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wysoki poziom wodoodporności i oddychalności zapewnia zastosowanie membrany SUPRA-TEX®. Materiał ten nie zatrzymuje wilgoci przy skórze, a odparowuje ją na zewnątrz, aby nie miała kontaktu ze stopą. Niezwykle ważny jest także spód obuwia. Obecnie na rynku dostępne są buty ze specjalną podeszwą VIBRAM®. Co to takiego? - VIBRAM® to znana i sprawdzona podeszwa używana w obuwiu turystycznym i górskim. Zaopatrzona jest w powierzchnie antypoślizgowe, strefy obrotu oraz samoczyszczące się kanały - mówi Marcin Misiejuk z firmy Bergson. - Podeszwa ta występuje w wielu rodzajach, przeznaczonych do różnego typu warunków atmosferycznych oraz podłoża. Możemy zatem idealnie dobrać parametry do określonego przeznaczenia – tłumaczy Misiejuk. Jeśli potrzebujemy butów do górskich wędrówek, musimy zwrócić uwagę, by podeszwa była twarda i niepodatna na odkształcenia. Bieżnik w tego typu obuwiu powinien być głęboki, aby chronić przed kontuzjami. Trzeba wiedzieć, że im ściślej sprecyzujemy wymagania oraz cel użytkowania, tym większy komfort będziemy odczuwać w trakcie wyprawy.

W trakcie górskich wycieczek wbrew pozorom nie sprawdzi się zwykłe obuwie sportowe. Nieprzystosowana podeszwa oraz przemakająca tkanina nie zapobiegnie pośliźnięciom, a co za tym idzie, kontuzjom. Nie mówiąc już o wygodzie. Gdy planujemy wyjazd, nie pomińmy zatem tak ważnej dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia kwestii, jak odpowiednio dobrane buty. 

Źródło: BERGSON
 fot. BERGSON
 fot. BERGSON
 fot. BERGSON
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com