facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-11-30
 

Buty Momentum / Black Diamond

To jedne z pierwszych butów wspinaczkowych przeznaczonych dla początkujących, jakie miałem na nogach – stało się to po prawie 15 latach wspinania. :-) Wiedziałem, że raczej nie zapewnią mi przewagi nad najtrudniejszymi bulderami czy drogami, bo nie takie ich przeznaczenie, więc skupiłem się na sprawdzeniu, czy nie będą przeszkadzać, wymuszać wątpliwych technicznie rozwiązań i czy łagodny kształt, płaska podeszwa i  nieznany mi dotąd komfort nie zabiją we mnie resztek wspinaczkowego wojownika. :-) To mocno sceptyczne podejście zafundowało mi całą masę niespodzianek.

 

Przyjemny w dotyku materiał i gustowny dizajn kuszą, żeby jak najszybciej założyć buty, których, w przeciwieństwie do powykręcanych modeli dla bardziej zaawansowanych, nie ma się ochoty od razu zdejmować. Siateczkowata cholewka dobrze oddycha i lekko rozciąga się tam, gdzie stopa naciska najmocniej, zapewniając zadziwiająco dobre dopasowanie, wspomagane przez dwa rzepy skierowane przeciwstawnie i wyposażone w gumowe końcówki ułatwiające odpinanie.

 

Dbałość o szczegóły przejawia się również w bardzo starannym wykończeniu – żaden szew nie uwiera, a but, mimo że nie jest typową wspinaczkową baletką, sprawia wrażenie monolitu. Od baletki odróżnia go też sztywna podeszwa, zrobiona z gumy o doskonałych właściwościach.

 

Chodzenie „na tarcie” nie jest zbyt efektywne z racji sztywności buta, ale przecież początkujący i tak rzadko zauważają i wykorzystują ten największy na ścianie stopień, za to na pewno docenią duże wsparcie podczas stawania na mniejszych stopniach. Ogumowania na górze butów nie ma i dobrze, bo nie jest potrzebne – podhaczenia rzadko dominują wśród technik wykorzystywanych na samym początku.

 

Momentum przeznaczony jest na niezbyt szeroką stopę, co wnioskuję z faktu, że na mojej, chudej, leży w porządku, ale w przedniej części zostaje trochę więcej miejsca, niż bym chciał. Mimo to łatwo skoncentrować nacisk na dużym palcu, co pozwala wyrobić odpowiedni nawyk i ćwiczyć poprawną pracę nóg. Duża wygoda sprawia, że zamiast na unikaniu bólu  skupimy się na nauce wspinania i  czerpaniu przyjemności z ruchu. Zaawansowani mogą pokusić się o wykorzystanie butów na przykład podczas łatwego treningu o wysokiej objętości.

 

Wygodna konstrukcja  Tkana cholewka  Zapięcie na dwa rzepy  Guma: NeoFriction 4,3 mm  Cena: 399 zł

 

Testował / Mateusz Mazur

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com