facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-08-23
 

Bolzano – europejska stolica alpinizmu

Reinhold Messner, Heiner oraz Georg Oberrauch i Luigi Spagnolli mają wspólną wizję: aby uczynić Bolzano alpinistyczną stolicą Europy.


Reinhold Messner, Heiner oraz Georg Oberrauch i Luigi Spagnolli mają wspólną wizję: aby uczynić Bolzano alpinistyczną stolicą Europy. Przygotowano już pole dla tego wyjątkowego wspólnego przedsięwzięcia środowisk przemysłowych oraz turystycznych i najsłynniejszego alpinisty na świecie. Na bazie istniejących zasobów, powstaje coś zupełnie nowego.

„Wizje, z natury rzeczy, na samym początku wydają się trudne do zrealizowania. Musimy w nie wierzyć i dać im czas, by się rozwinęły. Jedynie w takich warunkach może powstać coś wielkiego i trwałego. W nowych ideach, nigdzie indziej nie wypróbowanych, tkwi niezwykła siła, która pobudza wyobraźnię wszystkich zaangażowanych osób” przekonuje Georg Oberrauch, dyrektor generalny największego dostawcy sprzętu alpinistycznego we wschodnich Alpach. Jego brat, Heiner, prezes międzynarodowej Grupy Oberalp SALEWA, uznany południowotyrolski alpinista Reinhold Messner oraz burmistrz Bolzano, Luigi Spagnolli, podzielają to zdanie. Wspólnie pragną, aby Bolzano stało się alpinistyczną stolicą Europy.

Mając ten cel na uwadze, nawiązali wyjątkowy rodzaj współpracy z miejscowymi władzami. Pojawiła się wymarzona okazja, aby Balzano odcisnęło swoją pieczęć jakości w sferach turystyki, kultury, sportu i przemysłu. Jak mówi Heiner Oberrauch: „W dobie globalizacji każdy region potrzebuje własnej formy identyfikacji. Szwajcaria ma zegarki, Holandia – tulipany. Bolzano ma porównywalny atut, który nie spotkał się z odpowiednim uznaniem: góry.”

W Bolzano i okolicy znajdują się jedne z najpiękniejszych pasm górskich na świecie. Ten region od zawsze wychowywał słynnych alpinistów. Tutejsi przewodnicy górscy jak i kursy przygotowujące przewodników górskich cieszą się międzynarodowym uznaniem. Alpinistyczne organizacje ratownicze ustanawiają standardy, za którymi podążają inni. Ponadto, Bolzano cieszy się wyjątkowym statusem w świecie alpinizmu, ponieważ tutaj właśnie znajdują się siedziby wielu dobrze prosperujących na arenie międzynarodowej firm. Są wśród nich takie firmy jak: Leitner, rynkowy lider w dziedzinie produkcji kolejek linowych, Tecnoalpin Snow Experts, największy na świecie producent sztucznych stoków śniegowych, Grupa Oberalp SALEWA, obejmująca czołowe alpinistyczne marki, takie jak SALEWA, Dynafit i Silvretta oraz Sportler, najważniejszą alpinistyczną sieć sklepów we wschodnich Alpach.

Dla turystów do tej pory największymi atrakcjami były pierwsza na świecie kolejka linowa Kohlern oraz Ötzi, Człowiek z Lodu. W dziedzinie ubrań, popularny tradycyjny bolzanowski kostium w stylu „loden” ciągle fascynuje i w dalszym ciągu jest istotnym elementem mody alpinistycznej. Czy istnieje inny region, w którym styl ubioru jest tak blisko z nim związany?

Krokiem w kierunku realizacji wizji Bolano, jako alpinistycznej stolicy Europy jest stworzenie Górskiego Muzeum Messnera w zamku Sigmundskron, które można zwiedzać od połowy lipca. Muzeum przedstawia historię, sztukę i mitologię gór z innej perspektywy. Ponadto, Muzeum Messnera przysłuży się Bolzano jako międzynarodowa atrakcja turystyczna. SALEWA także będzie mieć swój wkład: wzniesie nową siedzibę firmy, która stanie się nowym, widocznym z oddali, architektonicznym cudem miasta. Największym zainteresowaniem turystów będzie się cieszyć widowiskowa ścianka do wspinaczki, stworzona z myślą o międzynarodowych konkursach wspinaczkowych. Sportler planuje powiększyć już i tak największy specjalistyczny sklep alpinistyczny w Alpach – Sportler Alpin w Bolzano Lauben. Muzeum Drewnianych Rzeźb, w którym przedstawieni są najlepsi alpiniści Południowego Tyrolu już przyciąga rzesze turystów. Bolzano jest na najlepszej drodze do uzyskania większych wpływów w przemyśle sportowym. Wystawa przemysłowa „Pro Winter” stała się imprezą otwierającą dla zimowego sezonu alpinistycznego i turystycznego. Zespół kierowniczy w centrum wystawienniczym obecnie tworzy plany dotyczące wystawy związanej z tematyką sportów zimowych i gór. Bolzano jest także siedzibą Akademii Europejskiej, instytucji, która poświęciła się badaniu górskiej fauny. Ekonomicznymi aspektami fauny górskiej zajmuje się Wolny Uniwersytet Bolzano, podczas gdy nad estetyczną stroną górskiego środowiska czuwa Uniwersytet Projektowania.

Bolzano posiada również inne atuty, takimi jak: Muzeum Przyrody czy Muzeum Sztuki Współczesnej, w które przedstawiane są tematy związane z górami i przyrodą. Instytucje publiczne, takie jak Teatr Bolzano, lodowisko czy Dom koncertowy Haydna, mogą być wykorzystywane podczas dużych imprez. Do tej pory wiele już osiągnięto, ale potencjał jest jeszcze olbrzymi: trzeba opracować pakiet górski obejmujący czynniki kulturowe, ekonomiczne oraz społeczne, a następnie promować go na świecie. Wszystko to podkreśli status Bolzano, którym miasto cieszy się już od dawna: alpinistycznej stolicy Europy.

Informacja nadesłana

2006-08-23

(kg)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com