facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Boliwijskie "cholitas" wspinają się na sześciotysięczniki

Grupa boliwijskich kobiet próbuje wspiąć się obecnie na osiem andyjskich wierzchołków, ktorych wysokość przekracza 6000 m. Mają nie więcej niż 50 lat i noszą tradycyjne stroje. Przez wiele lat pracowały jako kucharki i tragarze trekkersów i górskich wypraw.Kobiety robią to przede wszystkim dla siebie, ale ich projekt ma także zwrócić uwagę na problem emancypacji kobiet. Są one członkiniami Aymara, rdzennej ludności w zachodniej Boliwii i południowym Peru. 

 

Do tej pory często pracowały jako kucharki lub tragarze, obok swych mężów przewodników górskich, dla różnych agencji i wypraw wspinaczkowych. Wiele z nich to kobiety pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Postanowiły wspiąć się na wierzchołki i zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają wierzchołki andyjskich szczytów.

 

Co ciekawe, owe „cholitas” wspinają się w spódnicach i tradycyjnych strojach: kolorowych i bardzo dalekich od nowoczesnej odzieży wspinaczkowej. 

 

Do tej pory udało im się wejść na sześć szczytów: Acotango, Parinacota, Pomarapi, Huayna Potosi i Illimani. Ale największym marzeniem najmłodszych kobiet w grupie jest zatknięcie flagi Boliwii na szczycie Aconcagui, najwyższego szczytu Ameryki Południowej.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

źródło: planetmountain.com

Goryonline
 
2014-08-22
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Gullsten przebiega się po Practice of the Wild 8C

Komentuj 0
Weronika Biernacka
 
Maciej Piera
 
Weronika Biernacka
 
2019-05-20
GÓRY
 

Magda Gorzkowska zdobyła Makalu! Bez tlenu z butli!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com