facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-06-26
 

Bielsa: Superdevotas

Po topo - artykule Las devotas pora na górną część sektora – czyli Superdevotas. Materiał został opracowany przez niezawodnego Mateusza Haładaja.

Niższy mur (Las Devotas) dostępny jest z głównej drogi z Francji do Ainsy (congosto de las Devotas, około 10 km od miejscowości Bielsa), wyraźna zatoczka na kilka samochodów znajduje się przed tunelem, po stronie rzeki, podejście trwa tylko 5 minut… Ścieżka pod Superdevotas prowadzi dalej i skręca w prawo przy słupie średniego napięcia. Grota znajduje się bezpośrednio nad niższym sektorem, a jej wierzchołek jest widoczny z drogi. Podejście zajmuje nie wprawnemu piechurowi około 20 minut.


Opisywany sektor jest bardzo przewieszony, większość dróg biegnie częściowo dachem, a najciekawsze z nich (Parfum de Kalymnos – odjazd / Peril Rouge i sąsiednie drogi z lewej) są wycenione na okolice stopnia 8a. Większość dróg ma charakter wytrzymałościowo-siłowy, ale zdarzają się też cruxy pod zjazdówką, toteż niektóre linie mogą się wydać bardzo harde jak na swoją wycenę. Zdecydowanie warto tu wstąpić – niewiele jest równie przewieszonych skał w sąsiedztwie. Z uwagi na to, że sektor nie jest dokładnie opisany na żadnym schemacie (do tej pory nie był), a lokalni wspinacze ciągle eksplorują sufity, część dróg z prawej strony nie została dokładnie naniesiona.


Wkrótce kolejne odsłony toposów – Bielsa i Revilla.


Mateusz HaładajTopo dostępne jest w wersji PDF na forum goryonline.com
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com