facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-06-13
 

Bielsa: Las Devotas

Oto trzecia odsłona z serii topo-artykułów autorstwa Mateusza Haładaja. Tym razem kolejny rejon w Hiszpanii, doskonale nadający się na lato – Las Devotas koło miejscowości Bielsa w Pirenejach, już niedługo także pozostałe sektory – Superdevotas, Bielsa i Revilla.
Bielsa - Las devotas


W okolicy miejscowości Bielsa w hiszpańskich Pirenejach można znaleźć 3 ciekawe i mało popularne sektory z drogami o zróżnicowanej trudności. Bielsa to najtrudniejszy z nich, oferujący głównie drogi ósemkowe. W sektorze Revilla znaleźć można kilka dróg od 6c do 7b i kilkanaście trudniejszych. Najciekawszym i największym sektorem w okolicy jest Las Devotas i jego górna część Superdevotas. Przewieszona ściana o północnej wystawie świetnie nadaje się na lato, jesień i wiosnę, warto jednak pamiętać, że skały położone są na prawie 2 000 m n.p.m., tak więc lato jest idealną porą na wspinanie w tym miejscu. Warto się tu zatrzymać po drodze do innych rejonów Hiszpanii - czterdziestometrowe pasaże są dobrym przygotowaniem wytrzymałościowym, a ciekawa rzeźba (nacieki i wapienne ciosy) zadowoli najbardziej wymagających koneserów. Najwięcej dróg na sektorze Las Devotas zawiera się w przedziale 6a – 6c+, a najpiękniejsze drogi 7a - 7c znajdują się w środkowej części ściany (Bicho, Atcho…) Jeśli komuś uda się uporać ze wszystkimi drogami w dolnej części (jest ich około 40), można wybrać się na 20-minutową przechadzkę pod Superdevotas, który dedykowany jest głównie sportowym wspinaczom (Naranja 8a+, Peril Rouge 8a, Parfum du Kalymnos 7c+). Niewątpliwym atutem rejonu jest brak tłumów ludzi pod skałami, nawet w weekendy, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością!


Niższy mur (Las Devotas) dostępny jest z głównej drogi z Francji do Ainsy (congosto de las Devotas, około 10 km od miejscowości Bielsa), wyraźna zatoczka na kilka samochodów znajduje się przed tunelem, po lewej stronie rzeki, podejście trwa tylko 5 minut… Ścieżka pod Superdevotas prowadzi dalej w lewo i skręca w prawo przy słupie. Grota znajduje się bezpośrednio nad niższym sektorem, a jej wierzchołek jest widoczny z drogi.

Topo oraz inne informacje można znaleźć na forum.

 Wspaniała rzeźba Las Devotas - fot.Mateusz Haładaj
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com