facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Biegaj w Karkonoszach!

Przepiękne trasy, znakomita atmosfera, doświadczeni organizatorzy, świetne zawody, przyjaźni mieszkańcy – nic dziwnego, że bieganie w Karkonoszach staje się coraz bardziej popularne. Biegacze tak dobrze się tu czują, że nawet przenoszą się w te strony na stałe!

Wielokrotny mistrz Polski w biegach Dariusz Kruczkowski przez wiele lat przyjeżdżał do Szklarskiej Poręby na obozy. Więcej czasu spędzał w Karkonoszach,  niż w rodzinnej Bydgoszczy. Skończyło się tym, że w Szklarskiej Porębie osiadł na zawsze. Oczywiście nie tylko z powodu biegania. Znalazł tutaj miłość swojego życia.

 

W regionie karkonoskim trenują wyczynowcy z jednym z najlepszych maratończyków Europy Henrykiem Szostem na czele, ale i amatorzy na wszystkich poziomach zaawansowania – od początkujących po uczestników wielu maratonów w różnych zakątkach świata. Jednych i drugich można spotkać na trasie asfaltowej ze Szklarskiej Poręby w kierunku Rozdroża Izerskiego, na kultowej Drodze pod Reglami o naturalnej nawierzchni pomiędzy Szklarską Porębą a Przesieką, pięknej, łagodnie wznoszącej się trasie w Karpaczu do Kotła Łomniczki, oraz na pełnym kamieni głównym grzbiecie Karkonoszy – pomiędzy Szrenicą i Śnieżką. 

 

Z roku na rok w Karkonosze przyjeżdża coraz więcej biegaczy zarówno na treningi indywidualne, jak i na obozy organizowane przez specjalistyczne firmy dla większych grup. Przybywa też zawodów, które stają się dużymi spotkaniami środowiskowymi z udziałem kilkuset zawodników.

 

 

Ale to nie wszystko. W Karkonoszach ludzie bawią się bieganiem oraz sprawdzają się z jego pomocą w przeróżny sposób. Zimą w Przesiece organizowany jest Bieg Icemana, w którym główną rolę gra The Iceman – Tim Hof, człowiek o największej na świecie wytrzymałości na zimno. Zakochał się w Karkonoszach tak bardzo, że bywa w nich regularnie, kupił tu zresztą dom w pobliżu Wodospadu Podgórnej w Przesiece, w którym kąpiel jest jedną z atrakcji Biegu Icemana.

 

Aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy i wszyscy inni, którzy miele na to ochotę, mogli w lipcu pobiec ponad 7-kilometrową trasą pomiędzy jeleniogórskim Teatrem Norwida a cieplickim Zdrojowym Teatrem Animacji. To był Bieg Ludzi Teatru z metą w przepiękni odnowiony Parku Zdrojowym

 

Jeśli ktoś woli biegać z psem, proszę bardzo – pod koniec sierpnia Przesieka zaprasza na Puchar Polski w DogTrekkingu.

 

Dla tych, którzy nie mogą przestać biec, a dystans maratonu to dla nich rozgrzewka, też coś jest: Bieg Dookoła Kotliny. 145 km po górach powinno im wystarczyć... 

 

Jeśli ktoś z kolei lubi biegać z mapą i szukać trasy, niech wybierze którąś z wyryp. To niesamowite biegi na orientację na długich dystansach. Jeśli kilkadziesiąt kilometrów to za mało, czekają na wyrypach stówy. 

 

Gdy ktoś z kolei lubi nie tylko biegać, ale i pływać oraz jeździć na rowerze, może wystartować w triathlonie – w tym roku danie zadebiutowały  zawody w tej dyscyplinie o nazwie Karkonoszman. Trasa była ekscytująca: start na zamku Czocha, meta na Śnieżce!


 

Wielu biegaczy nie startuje jednak w ogóle w zawodach, a bieganie ceni sobie dlatego (między innymi), że może mieć w jego trakcie święty spokój. Dla nich trasy górskie też są idealne. Samotność długodystansowca znajdą zarówno w Karkonoszach i Górach Izerskich, jak i w Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich. Tam też jest przepięknie!

 

Nie można zapomnieć o kultowym już Maratonie Karkonoskim na początku sierpnia pomiędzy Szklarską Porębą a Śnieżką (tam i z powrotem) oraz dwóch znakomitych górskich półmaratonach w Górach Izerskich: Wielkiej Pętli Izerskiej i Letnim Biegu Piastów. Na oba w tym roku zgłosiło się po ponad pół tysiąca ludzi.

 

Nowością w kalendarzu biegowym są zawody 3XŚnieżka=1XMont Blanc na trasie pomiędzy Karpaczem a Śnieżką. Planowana długość tras: 17, 34 i 51 km. Nazwa wzięła się stąd, że wysokość Śnieżki pomnożona przez trzy daje wysokość Mont Blanc.

 

Z terminarzem zawodów biegowych w tym roku w regionie karkonoskim można zapoznać się tutaj:

http://visitkarkonosze.com/karkonoski-kalendarz-biegowy/


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2023-05-09
BIZNES
 

NNormal - nowa marka biegowa w Polsce

Komentuj 0
Redakcja
 
2016-01-21
GÓRY
 

Nowe GÓRY (247) już w sprzedaży!

Komentuj 0
Redakcja
 
Goryonline
 
2015-11-25
GÓRY
 

Powiększenie Karkonoskiego Parku Narodowego

Komentuj 0
Redakcja
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com