facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Biało-czerwona Transgrancanaria? Magda Łączak jedną z faworytek najbardziej prestiżowego dystansu festiwalu – Trans GC 128 km!

Transgrancanaria to jeden z największych i najbardziej popularnych festiwali biegowych nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie. Zawody rozgrywane na kanaryjskiej Gran Canarii od kilku lat przyciągają rzesze biegaczy z całego świata, w tym roku na listach startowych mamy zawodników pochodzących z 63 krajów. Jedną z najliczniejszych grup stanowią Polacy, których w tym roku, na sześciu dystansach festiwalu, wystartuje łącznie 120. Oczy polskich kibiców będą zwrócone przede wszystkim na Magdę Łączak, która będzie broniła tytułu najlepszej zawodniczki dystansu Trans GC 128 km z 2018 roku.

Magda Łączak na najdłuższym dystansie ubiegłorocznej edycji Transgrancanarii. Fot. Patrycja Łączak

 

Transgrancanaria kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse. Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie dwa lata temu, mierzy 264 km. Tegoroczne zawody zgromadziły na starcie niemal 4000 zawodników, a przypomnieć należy, że w pierwszej edycji zawodów w 2003 roku wystartowało zaledwie 65 osób.

 

Bieg główny na dystansie 128 km, w którym wystartuje 31 naszych rodaków, na czele z Magdą Łączak, w tym roku zmienił nieco swoją trasę. Bieg został wydłużony o 3 kilometry, a ostatnia część dystansu została poprowadzona inaczej.

 

Byłoby kapitalnie, gdyby udało się powtórzyć Magdzie ubiegłoroczne zwycięstwo. W tym roku poprzeczka jest zawieszona naprawdę wysoko. Magda będzie przede wszystkim rywalizowała z rewelacyjną w zeszłym roku Chinką Miao Yao oraz Amerykanką Kaytlyn Gerbin. Nie do końca pewny jest start Caroline Chaverot – światowej liderki rankingu ITRA.

 

Chinka Miao Yao ponownie będzie największą rywalką Magdy w walce o zwyciestwo. Fot. materiały organizatora

 

Bardzo mocno wygląda na tym dystansie męska lista startowa. Możemy się na niej doszukać między innymi: Haydena Hawksa, Paula Capella Gila, Dmitry Mityewa, Cristofera Clemente, Toma Evansa, Pablo Ville czy rewelacyjnego Chińczyka Min Qi.

 

Warto zaznaczyć, że jeśli tylko los będzie sprzyjał, a noga się kręciła, to polskich akcentów podczas festiwalu możemy spodziewać się więcej. Na dystansie Advanced 65 km zobaczymy Katarzynę Winiarską, żwyciężczynię między innymi Supermaratonu Gór Stołowych z ubiegłego roku,  która, według punktacji ITRA, ma szansę powalczyć o podium. Podobnie jest z Katarzyną Solińską, która wystartuje na dystansie maratońskim. Na tym samym dystansie zobaczymy też Kamila Leśniaka, którego również stać na włączenie się do rywalizacji z hiszpańskimi i włoskimi faworytami.

 

Wracajac do Magdy Łączak, wiemy, że zawodniczka Salomon Suunto Team czuje się dobrze i jest pozytywnie nastawiona na piątkowo-sobotnią rywalizację. Co prawda po raz pierwszy od jakiegoś czasu, pojawiła się na zawodach bez Pawła Dybka, ale towarzyszy jest za to siostra Patrycja. Magda jest zauroczona zmienioną częścią trasy. Nie jest tajemnicą, że uwielba czas spędzać w Hiszpanii, a Gran Canaria jest jej jednym z ulubionych miejsc. Dla Magdy jest to pierwszy start w tym sezonie, a zarazem początek drogi budowania formy do najważniejszego startu w tym roku pod koniec sierpnia w Ultra-Trail du Mont-Blanc.

 

Magda podczas jednego ze swoich licznych treningów na Gran Canarii. Fot. Patrcyja Łączak

 

Start dystansu Trans GC 128k km nastąpi w piątek o 23:00 czasu miejscowego, czyli o północy czasu polskiego. Maraton wystartuje również w piątek, ale już o godzinie 9:00 czasu miejscowego. W sobotę o tej samej godzinie ruszy rywalizacja na dystansie Advanced 65km.

 

Trasy biegowe na Gran Canarii słyną z bardzo dobrej nawierzchni, pięknych widoków i niemal zawsze perfekcyjnej pogody. Fot. Patrycja Łączak

 

Tekst: Przemysław Ząbecki
Foto: Patrycja Łączak oraz materiały organizatora

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com