facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-05-31
 

Bez koksu w Pięciu Stawach

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jeszcze w tym roku zyska nową elektrownię wodną, a kotłownię zastąpi system ogrzewania elektrycznego.


Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jeszcze w tym roku zyska nową elektrownię wodną, a kotłownię zastąpi system ogrzewania elektrycznego. Modernizacja prowadzona przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze została dofinansowana z Ekofunduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie.
Od kilku lat PTTK wraz z Ekofunduszem i NFOŚ realizuje program polegający na zmniejszaniu uciążliwości schronisk górskich dla przyrody parków narodowych. Na początek w budynkach wykonywana jest termoizolacja, żeby zmniejszyć utratę ciepła. W następnej kolejności rozwiązywana jest kwestia opalania i odprowadzania ścieków, a na końcu montowane są kolektory słoneczne do ogrzewania wody.
Modernizacji nie przeszły jeszcze dwa tatrzańskie schroniska - w Dolinie Pięciu Stawów i na Hali Gąsienicowej. W pierwszym z nich przeprowadzona zostanie między innymi modernizacja elektrowni wodnej, w celu uzyskania mocy ok. 80 kW. Energia z elektrowni zasili oczyszczalnię ścieków i ogrzeje budynek. Planowana jest także modernizacja kotłowni – zniknie koks i schronisko ogrzewane będzie elektrycznie. Prace w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów pochłoną w sumie około 2,5 mln zł.
Tatrzańską część programu realizowanego przez PTTK, Ekofundusz i NFOŚ zakończy modernizacja schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. W tym wypadku inwestycja powinna być łatwiejsza do przeprowadzenia, ponieważ prąd zostanie doprowadzony światłowodem od dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Gąsienicowej.

Tekst: Michał M. Kowalski

Źródło: www.tatry.webd.pl

2005-05-31

(kb)


 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com