facebook

nowy numer GÓR

szukaj

Nasz kanał RSS

Bartłomiej Przedwojewski w Wielkim Finale Golden Trail World Series w Nepalu. Pech Polaka w ostatnich zawodach cyklu

To nie tak miało wyglądać. Zapowiadało się naprawdę dobrze. Była forma, była odpowiednia motywacja, a przede wszystkim pogoda spłatała figla i zamiast spodziewanego deszczu i chłodu, było ciepło, żeby nie powiedzieć letnio. Niestety Bartek Przedwojewski, polski faworyt do pudła w Ring of Steall - ostatniej odsłonie tegorocznego cyklu GTWS, zaliczył upadek na zbiegu i nie ukończył zawodów. Polak, który przed zawodami był na trzecim miejscu w cyklu, mimo wywrotki, spadł zaledwie o jedną pozycję i uzyskał kwalifikację do Wielkiego Finału w Nepalu.

"Żyje, ale trochę mnie poniosło na zbiegu." - taką wiadomość otrzymaliśmy od Bartka zaraz po biegu. Zawodnik Salomona przyzwyczaił już kibiców, że zawsze biega na 100%. Tak też było podczas zawodów w sobotę. Bieg zaczął bardzo dobrze, od początku w czołowej grupce trzech zawodników. Kiedy zaczął się zbieg, około 10 kilometra, Bartek był na drugiej pozycji zaraz za Włochem Nadirem Maguetem, późniejszym zwycięzcą. Włoch odskoczył mu na 20 metrów, dlatego zaraz po rozpoczęciu zbiegu, nasz zawodnik chcąc jak najszybciej "złapać" Włocha, zaryzykował i zaliczył dotkliwy upadek, który wyeliminował go z rywalizacji. Kolano jest stłuczone i co z nim, okaże się tak naprawdę w ciągu kilku dni. Z kolei w okolicy lewego piszczela Bartek ma bardzo nieprzyjemne rozcięcie i założono mu kilka szwów.

Podobnego jak Bartek pecha miał Rémi Bonnet – klubowy kolega naszego zawodnika, który biegł zaraz za nim. Remi również się wywrócił, na szczęście skończyło się tylko na potłuczeniach, chociaż o kontynuacji rywalizacji również nie było już mowy. Wyścig wygrał wspomniany Włoch Maguet, który na mecie uzyskał czas gorszy o kilka sekund od czasu Bartka Przedwojewskiego z zeszłego roku, kiedy to Polak był szósty. To pokazuje, że w sobotę była realna szansa powalczyć nawet o zwycięstwo.

Różnica między Włochem a rywalami cały czas wynosiła kilkaset metrów. Maguet kontrolował bieg i ostatecznie finiszował z przewagą kilku minut nad Szwajcarem Markiem Lauensteinem, u którego nie ma już śladu kontuzji z początkowej fazy sezonu. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Max King.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Judith Wyder, która praktycznie zdeklasowała rywalki, a w klasyfikacji open zajęła 10 miejsce. Oczywiście jej łupem padł tez rekord trasy, który poprawiła aż o 10 minut.

Bardzo dobrze wypadły Mirosława Witowska i Paulina Tracz, które zajęły odpowiednio 12 i 15 miejsca.

Ring od Steall był ostatnią szansą na uzyskanie kwalifikacji do Finału GTS, który odbędzie się  26 października w Himalajach w ramach Annapurna Trail Marathon w Nepalu. Przypominamy, że do klasyfikacji liczą się punkty zdobyte w 3 najlepszych z 6 biegów każdego zawodnika.