facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-01-25
 

Andrzej Matuszyk: Myśli o górach i wspinaniu

Wyjątkowy i oryginalnie skomponowany przez Andrzeja Matuszyka zbiór ponad tysiąca cytatów. Wśród ich autorów znaleźli się przede wszystkim znani wspinacze, ale także pisarze należący do klasyki literatury i twórcy mniej znani.
 
O autorze

ANDRZEJ MATUSZYK (ur. 1936), taternik, alpinista, z wykształcenia polonista, wieloletni kierownik Zakładu Alpinizmu AWF w Krakowie. Pod koniec lat sześćdziesiątych i w latach siedemdziesiątych XX wieku intensywnie uprawiał taternictwo i alpinizm, wspinając się m.in. w Górach Spitsbergenu, Hindukuszu, Kaukazie i Górach Ałtaju. Uzyskawszy uprawnienia starszego instruktora taternictwa, a następnie trenera alpinizmu, aktywnie zajmował się także działalnością szkoleniową w zakresie wspinaczki skałkowej i górskiej. Jest autorem szeregu opracowań, esejów i artykułów na tematy alpinistyczne, związane ze sportami przestrzeni i turystyką górską, które ukazywały się zarówno w prasie środowiskowej („Taternik”, „Taterniczek”), jak i w wydawnictwach popularnonaukowych oraz naukowych („Wierchy”, „Kultura Fizyczna”, „Wychowanie Fizyczne i Sport”, „Zeszyty Naukowe AWF”). Niezwykle ciekawy, a równocześnie erudycyjny charakter miała jego praca habilitacyjna pod tytułem Humanistyczne podstawy teorii sportów przestrzeni. Zajmował się także redagowaniem książek (m.in. Edward Whymper, Zdobycie Matterhornu) oraz czasopism o charakterze górskim lub turystycznym (redaktor naczelny „Folia Turistica” oraz członek kolegium redakcyjnego rocznika „Wierchy”). Ma tytuł profesora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.


Opinia Michała Jagiełły

Gratulacje dla Witrażysty – bo taki tytuł nadaję prywatnie pomysłodawcy i realizatorowi tego oryginalnego dzieła. To fascynujący witraż stworzony z piargu słów, którymi różni autorzy próbowali opisywać  g ó r y  i swoje o nich wyobrażenia. Fascynujący witraż w kościele pod wezwaniem Górskiej Antropologii Kultury.

Opinia Andrzeja Wilczkowskiego

Książka, którą proponuje nam Andrzej Matuszyk i Wydawnictwo GÓRY Books przyda się każdemu. I temu, który właśnie doznał pierwszego zaślepienia wspaniałością gór, zakochując się w nich od pierwszego wejrzenia, mimo że nie posiadają – podobno niezbędnych do odczuwania miłości – feromonów, jak i tym, którzy już kawał życia spędzili w tym niepowtarzalnym świecie, a ciągle nie mogą zrozumieć – na co im to. Przyda się nawet takiemu, który z nostalgią myśli, że gdyby nie te cholerne kamienne olbrzymy, dziś jego emerytura byłaby znacznie wyższa. Naprawdę warto wziąć ją do ręki. 


Wybrane cytaty, opatrzone zdjęciami można znaleść na dedykowanej "Myślom o górach i wspinaniu" stronie serwisu Facebook.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com