facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-09-25
 

Andrzej Bargiel na Manaslu!

Dobre wieści z wyprawy Hic Sunt Leones. O godzinie 8.25 polskiego czasu Andrzej Bargiel zameldował się na szczycie Manaslu! Nie mniej istotna jest informacja, że wszedł na wierzchołek w rekordowym czasie 14 godzin i 5 minut.


Gratulujemy!!


Czekamy na dalsze wieści i powrót do bazy. 

Andrzej Bargiel; fot. Marcin Kin 

 

 

Po kilkunastu intensywnych dniach, w trakcie których ekipa Hic Sunt Leones założyła trzy obozy, odpowiednio zaaklimatyzowała się i wróciła do bazy, nadszedł czas ataku szczytowego. Andrzej Bargiel wyruszył na szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) wczoraj (24.09.2014) około godziny 22.00 czasu lokalnego (18.00 czasu polskiego).

 

Jak donoszą członkowie wyprawy, proces aklimatyzacji przebiegał bardzo dobrze. W czasie ostatnich, intensywnych dni przygotowywania organizmu do pobytu na najwyższych wysokościach Andrzej dotarł na wysokość powyżej 7300 m.n.p.m., a jego starszy brat - Grzegorz oraz Dariusz Załuski nieznacznie niżej. Całej trójce udało się następnie szczęśliwe dotrzeć do bazy, by odpocząć i przygotować się do ataku szczytowego.

Atak szczytowy został podzielony na dwie części. Grzegorz Bargiel i Dariusz Załuski wyruszyli w kierunku szczytu w środę (24.09.2014) nad ranem. Trzeci członek zespołu opuścił bazę około godziny 22.00 czasu lokalnego, czyli mniej więcej około 18.00 czasu polskiego.


Celem Andrzeja było jak najszybsze wejście na Manaslu i zjazd z jego wierzchołka na nartach. Atak szczytowy zamierzał pokonać w stylu baza – szczyt – baza. Oznacza to wchodzenie w szybkim tempie bez zatrzymywania się w poszczególnych obozach.


Jak już wiadomo, próba pobicia rekordu się powiodła, a Andrzej stanął na szczycie po 14 godzinach i 5 minutach! Teraz przed nim próba pierwszego pełnego zjazdu z tego ośmiotysięcznika.


Warto również nadmienić, że Andrzej Bargiel dokładnie rok temu zdobył szczyt Sziszapangmy i zjechał z jego wierzchołka na nartach. 


***


Sponsorem strategicznym całego projektu jest kompleksowy operator logistyczny - CTL Logistics Sp. z o.o.. Partnerem głównym wyprawy zostało ponownie Lotto Extreme. Sprzęt narciarski uczestnikom wyprawy zapewni Atomic, odpowiednią odzież dostarczy firma Salomon, a o sprzęt wspinaczkowy zadba Black Diamond. Ponadto Andrzej Bargiel i jego ekipa zaopatrzeni zostaną w sprzęt elektroniczny przez markę Sony, natomiast firma TTcomm S.A. umożliwi im łączność satelitarną. W czasie szczytowego ataku Andrzej będzie miał na sobie himalajski kombinezon narciarski, który powstał przy współpracy firmy Pajak ze znanym projektantem mody - Tomaszem Ossolińskim. Miejsce konferencji prasowych zostało zapewnione dzięki życzliwości Soho Factory.

 fot. Marcin Kin
 fot. Marcin Kin
 fot. Marcin Kin
 fot. Marcin Kin
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Piotr Gruszkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Goryonline
 
2015-05-14
FOTO-VIDEO
 

7/8 to więcej niż 1

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com