facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-05-28
 

Ambitne plany Kingi Baranowskiej

KINGA BARANOWSKA chce w tym sezonie zdobyć dwie trudne i wysokie góry.


KINGA BARANOWSKA (alpinus expedition team) chce w tym sezonie zdobyć dwie trudne i wysokie góry. Pierwszy cel to DENALI (Mount McKinley 6194 m. n.p.m.) na Alasce, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, drugi natomiast to Nanga Parbat (8124 m. n.p.m.) w Pakistanie.

Na najwyższy szczyt Ameryki Północnej Kinga wyrusza razem z Piotrem Pustelnikiem, by tam aklimatyzować się przed głównym celem, czyli Nanga Parbat. Kinga chciałaby wejść na McKnleya nie mającą większych trudności technicznych drogą normalną, a potem jeśli warunki pozwolą spróbować swych sił na innej z dróg.

Na NANGA PARBAT Kinga jedzie na przełomie czerwca lipca w towarzystwie Baska -  Goriego (Roberto Rojo), z którym to w zeszłym roku wspinała się na Broad Peak (8047 m n.p.m.) w Karakorum.

Kinga będzie zdobywać Nangę Parbat słynną północną ścianą DIAMIR. Ściana ta ma jedno z największych przewyższeń na Ziemi -  ok. 4 tysiące metrów.
Dodajmy jeszcze, że Nanga Parbat po raz pierwszy została zdobyta przez Polaków w 1985 roku, kiedy to działały aż dwie polskie wyprawy. Na szczycie stanęli: Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łoboziński (po pokonaniu nowej drogi) oraz Krysytyna Palmowska, Anna Czerwińska i Wanda Rutkiewicz (drogą Kinshofera).

Od tamtego czasu na Nanga Parbat działały latem jeszcze trzy udane wyprawy z Polski, zaś na szczycie stanęło do tej pory tylko 12 Polaków. Ostatnie wejście miało miejsce w 1996 roku, a jego autorem był (i jest) Krzysztof Wielicki.

Więcej info na:
www.alpinus.pl

2007-05-28

(dg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com