ALPINUS EXPEDITION TEAM to dynamiczna ekipa polskich wspinaczy, poszukująca nowych ekstremalnych wyzwań, często w dziewiczych rejonach świata. Rok 2008 przyniósł spektakularne osiągnięcia członków zespołu, zarówno we wspinaczce wysokogórskiej, jak i
i wspinaczce skałkowej.
Młode pokolenie wspinaczy!
Team wspinaczy skałkowych tworzą czołowy polski wspinacz Jacek Kudłaty oraz utalentowana Aleksandra Taistra. Team wysokogórski to dwójka najlepszych wspinaczy młodego, polskiego pokolenia: Kinga Baranowska i Piotr Morawski. Członkowie ALPINUS EXPEDITION TEAM niezależnie od siebie podejmują się realizacji zaplanowanych celów w najodleglejszych zakątkach ziemi.
SYLWETKI ALPINUS EXPEDITION TEAM
Wspinaczka skałkowa
Jacek Kudłaty
Jest czołową postacią polskiego świata wspinaczy skalnych, ma na swoim koncie przejścia bez znajomości (On Sight) wiele dróg w stopniu 8a (VI.5+) i 8a+ (VI.5+/6). Mamma Africa, poprowadzona przez niego w 2004 r., została oceniona na 8b, czyli 32 w skali australijskiej. Najtrudniejsza droga sportowa zrobiona przez Polaków (w tym Jacka) za granicą to Full moon 8b+ w Chinach. Zgromadził niewątpliwie największy w kraju wykaz ekstremalnych wspinaczek na poziomie 7c-7c+ (VI.4+/ 5) poprowadzonych OS-em w wielu egzotycznych miejscach na całym świecie.
W ostatnich latach poszukiwał nowych dziewiczych terenów w najróżniejszych częściach świata, m.in. w Laosie, na Madagaskarze, w Indiach i w Chinach. Jak sam mówi w polskich skałach brakuje mu przewieszonych ścian. Jacek Kudłaty pierwszy raz spróbował takiej wspinaczki w Prowansji.
Od 15-ego roku życia wspina się i podróżuje, a jego kolejna wielka pasja to fotografowanie. Jest autorem wielu publikacji i fotoreportaży w prasie. Za swój wielki sukces uważa połączenie wspinu z pracą. Mieszka w Trzcińsku k/Jeleniej Góry u stóp granitowych gór Sokolich. Tam też prowadzi bazę dla wspinaczy. Co najmniej tak długo, jak się wspina, jeździ na snowboardzie, a zjazd z Elbrusa (5604 m n.p.m.) na Kaukazie i Helisnowbording w dzikich górach Alaski to jego topowe osiągnięcia, mimo że snowboard traktuje wyłącznie rekreacyjnie.
Aleksandra Taistra
Najbardziej utalentowana kobieta w polskim środowisku wspinaczkowym. Pierwsza Polka, która pokonała drogę o trudności VI.7 RP. Słynne przejście o tej trudności, Power Play w 2004 r. a na Pochylcu stanowiło jedno z najtrudniejszych kobiecych prowadzeń na świecie.
W roku 2007 Ola Taistra za granicą poprowadziła drogę o trudności 8c. W tym roku Ola podniosła swoją poprzeczkę w stylu FL prowadząc 8a+ w hiszpańskim Rodellarze. Wspina się od 1998 r. Ma na swoim koncie wiele dróg w przedziale VI.5 - VI.6 RP, a za granicą w przedziale - 7c+ OS i 8b - 8b+ RP.
Obecnie Ola Taistra realizuje plan wspinaczkowy w hiszpańskim Rodellarze.
Za swoje najważniejsze przejścia uważa:
Polska:
- Power Play VI.7 !!! RP Polska
Wspinaczka wysokogórska
Piotr Morawski
Wspinacz, himalaista, podróżnik, a na co dzień doktor na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Lauerat Jedynki 2005, najważniejszej nagrody wspinaczkowej w Polsce.
Wspina się od 1996 r., od 2001 r. jest członkiem warszawskiego Klubu Wysokogórskiego. Uczestniczył w kilku klubowych wyprawach m.in. na Chan Tegri w Kirgizji i na Pik Pobiedy (7439). Od zmierzenia się z K2, w 2003 r., zaczęła się jego wysokogórska droga. Rok później próbował pierwszego zimowego wejścia na Shishę Pangmę (8027). Druga próba, podjęta na przełomie 2004 i 2005 r. zakończyła się sukcesem. 14 stycznia 2005 r. stanął na szczycie razem z Włochem Simone Moro. Pierwszy zdobyty przez Morawskiego ośmiotysięcznik to jednocześnie pierwsze w historii wejście w zimie kalendarzowej na tę górę. W 2006 r. brał udział w jednym z największych w ostatnich latach wyzwań polskiego himalaizmu - Tryptyku Himalajskim zorganizowanym przez Piotra Pustelnika. Choć nie wszystkie cele wyprawy udało się zrealizować, Morawski stanął na trzech ośmiotysięcznikach: 24 kwietnia na Cho You razem z Peterem Hamorem, 21 maja na szczycie Annapurny Wschodniej razem z Piotrem Pustelnikiem, 9 lipca na Broad Peak. Kilkakrotnie dawał w górach przykład etycznej postawy. Morawski i Pustelnik odstąpili od zdobycia szczytu Annapurny, która była już niemal na wyciągnięcie ręki, żeby sprowadzić tybetańskiego himalaistę, który dostał slepoty śnieżnej. Broad Peak Piotr Morawski zdobywał samotnie - wcześniej już z przełęczy (7900 m) zawrócił, by sprowadzić do obozu napotkanego skrajnie wyczerpanego Austriaka. Jego wielką pasją są podróże. Autostopem przejechał prawie całą Europę, wędrował po Azji, zwiedził dużą część Afryki. Wykorzystuje każdą okazję, konferencję, staż naukowy, by zobaczyć choć kawałek kraju, w którym się znajdzie. Próbował swoich sił w rajdach przygodowych – w polskim Salomon Adventure Trophy i chorwackim Terra Incognita. W lipcu 2007 r. do swoich osiągnięć w Himalajach dołączył zdobycie szczytu Nanga Parbat; w sierpniu powrócił na K2, która jednak ze względu na ekstremalne warunki pogodowe tym razem odparła atak Piotra.
W 2008 roku wspólnie z Piotrem Pustelnikiem, Peterem Hamorem i Dariuszem Załuskim, dokonali niezwykle ekstremalnego wejścia ścianą północno-zachodnią Annapurny. I mimo że przez burzę musieli zawrócić na 150 m przed wierzchołkiem, ich wyczyn jest uznawany w skali światowego himalaizmu za niezwykły pod względem sportowym, wytrzymałościowym i trudności obranej drogi.
Wspinaczka wysokogórska
Kinga Baranowska
Jedna z najlepszych himalaistek młodego pokolenia. Członkini Zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Górską pasję odkryła mieszkając nad morzem. W trójmiejskim klubie wysokogórskim ukończyła kurs skałkowy i tatrzański. Pierwszym wyzwaniem poza granicami Polski był Matterhorn poprowadzony od strony włoskiej. W 2002 roku wspinała się na Mt Kenia (Batian 5199 m) i stanęła na szczycie Chan Tengri (7010 m) w górach Tien Shan. Rok później – pierwsza wyprawa w Himalaje. Zdobyła Cho You (8201 m) i tym samym stała się dziewiątą Polką w historii, której udało się wejść na ośmiotysięcznik. W 2004 roku brała udział w wyprawie na jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata - Pik Pobiedy (7439 m) w górach Tien Shan. Nie udało się zdobyć wierzchołka ze względu na trudne warunki atmosferyczne. W lipcu 2006 roku powróciła w góry wysokie z wyprawą Tryptyk Himalajski, by stanąć na szczycie Broad Peak w Karakorum jako jedenasta kobieta w historii. W lipcu 2007 jako czwarta Polka w historii stanęła na szczycie Nanga Parbat jednego w najbardziej wymagających ośmiotysięczników. W 2008 roku Kinga osiągnęła niebywały sukces. Jest pierwszą Polka, która zdobyła ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8163 m).
Kolekcja Alpinus
Marka Alpinus przygotowała unikatową kolekcję na potrzeby przedsięwzięć ALPINUS EXPEDITION TEAM. W projektowaniu sprzętu brali udział członkowie teamu, dzięki czemu jest on ściśle dostosowany do ich potrzeb i niecodziennych wymagań. Połączenie najnowszych technologii produkcyjnych marki Alpinus z doświadczeniem polskich wspinaczy, pozwoliło na stworzenie odzieży oraz sprzętu, które zostaną przetestowane w skrajnych warunkach atmosferycznych, z jakimi zmierzą się uczestnicy ekspedycji. Kampania billboardowa z udziałem ambasadorów marki Alpinus, czyli członków ALPINUS EXPEDITION TEAM właśnie się rozpoczęła i potrwa do końca października.
2008-10-07
(kg)