facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-05-19
 

Aktualności z Tatr

Ruch turystyczny w górach jest średni. Przy złej pogodzie większość wycieczek ogranicza się do zwiedzania Zakopanego i najbliższych okolic.


W Tatrach nawrót zimy, a w niższych partiach gór jest deszczowa pogoda. Szlaki są śliskie, na szczytach i graniach z powodu śniegu i lodu, a w części reglowej - za sprawą błota i płynącej ścieżkami wody.

Od piątku synoptycy zapowiadają rozpogodzenia i znaczne ocieplenie.

W czwartek na Kasprowym Wierchu było jeszcze 4 stopnie mrozu, intensywnie padał śnieg, mgła ograniczała widoczność do 30 metrów, a zimny północno-wschodni wiatr dochodził w porywach do prawie 60 km/h.

W nocy ze środy na czwartek na szczycie spadło 5 cm śniegu i rano pokrywa śnieżna miała tam średnio 96 cm. Do południa przybyło jeszcze kilka centymetrów. "Znowu zima, ale za to weekend ma być udany" - zapewnił dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu.

W czwartek rano na Hali Gąsienicowej leżało 4 cm świeżego śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów pokrywa śnieżna miała 87 cm.

W wysokich partiach Tatr utrzymuje się jeszcze nieznaczny - pierwszy (w pięciostopniowej, rosnącej skali) stopień zagrożenia lawinowego. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego radzą odłożyć wycieczki na szczyty i granie do czasu poprawy warunków.

Tatrzańskie stawy pokryte są już bardzo cienką warstwą lodu. Stan potoków z powodu intensywnych opadów jest podwyższony. W ich pobliżu należy zachować szczególną ostrożność.

Kolejka na Kasprowy Wierch przechodzi wiosenny przegląd techniczny i wznowi przewozy pasażerów w sobotę.

Maj to sezon wycieczek szkolnych w Tatry. Ruch turystyczny w górach jest średni. Przy złej pogodzie większość wycieczek ogranicza się do zwiedzania Zakopanego i najbliższych okolic.

W czwartek w Zakopanem było pochmurno, ale przez znaczną część dnia nie padało. Temperatura powietrza nie przekraczała 10 stopni C. Widok na Tatry był przesłonięty przez mgłę.

Według synoptyków, w piątek za sprawą pogodnego klina wyżowego nastąpi poprawa pogody. Na Podhalu będzie od 10 do 14 stopni, a w Tatrach 1 stopień ciepła. W sobotę ma być słonecznie i bez opadów, od 15 do 20 stopni na Podhalu, a wysoko w górach - 7 stopni ciepła.

2005-05-19

(kb)
 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com