facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Adam Ondra zawitał do Flatanger

Wygląda na to, że granit wraca do łask w ekstremalnym wspinaniu. Niedawno do norweskiej jaskini Hanshallaren zawitał Adam Ondra, który przeszedł Eye of Odin 8c+ onsajtem i dorzucił własną realizację za 9a+.
Od dobrych kilku lat najtrudniejsze sportowe linie kojarzą nam się z większymi, bądź mniejszymi przewieszeniami w wapieniu. Ten stan rzeczy postanowili zmienić Norwegowie, którzy odkryli jaskinię Hanshallaren. 150 metrów wysokości, 400 metrów szerokości i 100 metrów przewieszania mówi samo za siebie.
 


Imponująca Jaskinia Hanshallaren. Fot. S. Korosuo
 
Ogromna granitowa grota, daje póki co bardzo dużo możliwości na trudne drogi w granicie. W obwodzie jest jeszcze co najmniej siedem innych jaskiń! W połączeniu z względnie niskimi temperaturami w lecie sprawia, że Norwegia może być idealną alternatywą na lato, dla smażonych słońcem hiszpańskich miejscówek.
 
Pierwszą ciegiełkę postawił w zeszłym roku Norweg Jorg Verhoeven, który wytyczył Nordic Flower, z sugerowaną wyceną 9a. Linię powtórzył Magnus Midtboe sugerując już tylko 8c+. Jeszcze bardziej surowy dla wyceny okazał się Dani Andrada, który dzięki zastosowaniu serii klinowań kolan odczuł trudności na poziomie 8c.
 
Droga tymczasem otrzymała już dodatkowy wariant Nordic Plumber wyceniony na 8c.
 
Inną linią pretendującą do wizytówki rejonu jest Eye of Odin 8c+. O pierwsze przejście rywalizowali Ethan Pringle, Dani Andrada, Magnus Midtboe. Smaczku dodawał fakt, że pogromca tej drogi miał otrzymać 1500 euro. Ostatecznie z linią najszybciej poradził sobie Ethan Pringle.
 


Ethan Pringle ponad pierwszym cruxem Eye of Odin. Fot. ethanpringle.com
 
Najnowszym akcentem w eksploracji Flatanger, był przyjazd Adama Ondry, który piękne Eye of Odin przeszedł onsajtem - jest to już 10 linia przebyta w najszlachetniejszym stylu przez Czecha!
 
Adam nie poprzestał na tym i dodał własną realizację za około 9a+. Linia powstała z połączenia dwóch wyciągów, które wcześniej jeszcze nikt nie pokonał. Niedługo więcej szczegółów przejścia, oraz być może krótki film z przejścia, który nagrywał Petr Pavlíèek.
 
„Mógłbym wracać tutaj przez kolejne 10 lat. Jest to idealne miejsce na lato. Grota składa się z najlepszego rodzaju granitu i sekwencji, które można znaleźć na najlepszych boulderach w Zillertal. Myślę o obiciu kilku nowych linii, ale może jeszcze najpierw sprawdzę potencjał innych jaskiń w rejonie”.

Jeszcze na koniec film z Eye of Odin


Źródło: 8a.nu, ethanpringle.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Jurajskie Top 10

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com