facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Adam Ondra pokonuje swoje nemezis w Santa Linyi - "Neanderthal" 9b dla Czecha!

Osiem lat. Dokładnie tyle, od momentu kiedy po raz pierwszy Adam Ondra zakosztował przechwytów na Neanderthalu w Santa Linyi, czeski wspinacz musiał czekać na przejście tego 40-metrowego pasażu, forsującego imponujące przewieszenie Cova Gran. Tym samym trzecie przejście ekstremu Chrisa Sharmy, wycenianego na 9b stało się faktem! 

Adam w trakcie prób na Neanderthalu. Fot. Petr Piechowicz

 

"Nie ma zbyt wielu dróg, o których mogę powiedzieć, że w pewnym momencie naprawdę je znienawidziłem. Ale Neanderthal był właśnie jedną z nich. Nie ze względu na złą jakość, ale ponieważ tyle razy z niej spadałem. Przejście przez to wszystko i poprowadzenie drogi było dla mnie wielką lekcją." komentuje na swoim Instagramie Adam Ondra. 

 

Neanderthal został wytyczony w 2009r. przez Chrisa Sharmę. 40-metrową drogę można podzielić na 3 wyraźne odcinki - pierwsza połowa to 20-metrowy pasaż o trudnościach sięgających 7c, który prowadzi do fragmentu za 9a, na który składają się cztery bouldery oscylujące wokół 7C, następnie rest i po nim crux - boulder za około 8A+ z "bańką" do oblaka. To właśnie z tym miejscem męczył się najdłużej Jakob Schubert pod koniec ubiegłego roku. Ostatecznie Austriakowi udało się skleić wszystkie ruchy i dokonać pierwszego powtórzenia tuż przed sylwestrem. 

Dla Adama Ondry ów fragment drogi również okazał się problematyczny. O ile przed czterema laty sklejenie bańki wydawało się Czechowi niemal niemożliwe, o tyle tą sekwencję rozpracował już podczas kolejnej wizyty w Santa Linyi. Rzecz miała miejsce w 2017r. - niestety sukces został odroczony za sprawą ukruszonego stopnia - Czech zaliczył wówczas lot z miejsca, w którym łapie się no-hand-resta... 

W tym roku sprawy miały się już zgoła inaczej - zameldowawszy się w Santa Linyi, Adam najpierw bardzo szybko wpiął się do łańcucha Catxasy, wycenianej na 9a+. Później przyszła czas na Neanderthala. Przedostatniego dnia tripa Czech "klei" kluczową bańkę, ale ponownie spada wyżej. Nadchodzi ostatni dzień i Adam już wie, że albo uda mu się teraz, albo droga będzie go prześladowała do czasu kolejnej wizyty. Tym razem jednak wszystko idzie po myśli 26-latka i trzecie powtórzenie Neanderthala staje się faktem!


 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Neanderthal 9b, Santa Linya✔ There are not many routes that I can tell about that I really hated then at certain point. But Nenderthal was definitely one of them. Not because the route is of bad quality, just because how many times I failed again and again. Getting over it and finally suceeding was a huge lesson. 2011 - tried one day, made it to the dyno 2nd go, next day it got wet. 2015 - tried for like a week, and found out I just could not the dyno from the ground. It felt too had with two fingers in the pocket, and I had no idea how to squeeze my 3 fat fingers in. 2017 - I found better kneebars, figured out how to squeeze my fat fingers into the pocket and stuck the dyno on day one of the trip!! Only to fall off from the nohand-rest above because a foothold broke. Then, I tried for 5 more days, but never had good conditions or I was just too weak. Second trip of that year I got sick. 2019 - Short trip and second-last day of the trip I stuck the dyno and fell higher again, due to brutal flash pump this time. Last day of the trip, first try falling of the dyno again, sun is slowly coming, I need to go fast. Now, or yet another season. It was an epic try, but hell - it felt good to be in the sun at the anchor. Pic by @jan_novak_photography in Santa Linya, but a different route. Props to @chris_sharma for making FA of this beast 10 years ago, and @jakob.schubert for the second ascent in December. @montura_official @lasportivagram @mytendon @blackdiamond @gardatrentino

Post udostępniony przez Adam Ondra (@adam.ondra)Lut 12, 2019 o 6:55

 

Źródło: fanatic-climbing.com & profil Adama Ondry na Instagramie & własne

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com