facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Adam Ondra onsajtem na "Just Do It" 8c+ w Smith Rocks!

Już ponad 2 tygodnie urzęduje w USA Adam Ondra. Pomimo iż Czechowi nie powiódł się spektakularny plan pokonania OS-em legendarnej Salathé Wall na El Capie, to jednak z pewnością nie może swojego tripa zaliczyć do nieudanych. 

Z Doliny Yosemite Adam szybko przemieścił się do sąsiedneigo stanu Oregon, gdzie przedmiotem jego eksploracji był (i nadal jest) rejon Smith Rocks - swego czasu bardzo popularna miejscówka wśród amerykańskich wspinaczy i nie tylko, obecnie nieco zapomniana. Dokonawszy drugiego przejścia najwyżej wycenionej linii rejonu - Assasin 9a, Czech ruszył z onsajtową próbą na najtrudniejszą ongiś drogę na amerykańskiej ziemi - Just do it 8c+ (5.14c). Tym razem wszystko poszło po jego myśli i droga poddała się w najczystszym stylu! 

 

Tak właśnie wygląda wspinanie w ikonicznym Smith Rocks w stanie Oregon. Fot. Instagram Adam Ondra

 

Just do It została obita w 1989r. przez jednego z pionierów wspinania w Smith Rocks, Alana Wattsa. Na pierwsze przejście przyszło jej poczekać trzy lata, kiedy to do łańcucha liczącej bagatela 45 metrów linii wpiął się Francuz Jibé Tribout. Przez niemal pół dekady stanowiła najtrudniejszą propozycję w całych Stanach Zjednoczonych - do czasu poprowadzenia przez Chrisa Sharmę Necessary Evil w Virgin River Gorge w stanie Nevada. 

 

Według amerykańskiego portalu Mountain Project, Czech na pokonanie drogi potrzebował zaledwie 18 minut! Cóż - nie marnował czasu na resty. ;-) Just do It to jego dwudziesta (sic!) 8c+ w bogatym dorobku. A przypomijmy, Adam ma w kolekcji OS-y na trzech drogach wycenianych w stopniu 9a. W 2013r. w szwajcarskim Rawyl pokonał bez znajomości najsłynniejszą linię rejonu - Cabane au Canada, rok później padły Il Domani w hiszpańskiej Baltzoli oraz TCT we włoskim Gravere.

 

Z kolei portal Rock&Ice donosi, że Adam podczas swojego pobytu w Smith Rocks spotkał się z Alanem Wattsem i wspólnie omawiali temat starych projektów Alana z późnych lat 80, które wciąż czekają na poprowadzenie. Być może więc doczekamy się kolejnych pierwszych przejść zupełnie nowych dróg! Będziemy wyczekiwać z niecierpliwością na wieści z USA. 

 

Źródło: Rock&Ice/Mountain Project/8a.nu

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com