facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-02-24
 

7CHALLENGE Kilimanjaro 2009

Właśnie wyruszyła wyprawa na Kilimanjaro - pierwsza z projektu 7CHALLENGE.

O wyprawie

7CHALLENGE – Korona Świata to projekt, którego celem będzie zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. W ciągu serii wypraw, które odbędą się w ciągu najbliższych lat, postaramy się zdobyć najwyższy szczyt na każdym kontynencie. Nazwa wyprawy -7CHALLENGE sugeruje, że podejmiemy próbę zdobycia siedmiu szczytów. W rzeczywistości zmierzymy się z dziewięcioma górami. Oprócz szczytów powszechnie uznanych za Koronę Świata, czyli: Mount Everest, Aconcagua, Kilimanjaro, McKinley, Mount Vinson, Mount Kościuszko oraz Mont Blanc, postaramy się wejść na Elbrus oraz na Carstensz Pyramid.

Szczyty wchodzące w skład Korony różnią się od siebie trudnością, charakterem wspinaczki oraz warunkami klimatycznymi. W czasie wypraw staniemy naprzeciw w miarę łatwych i niewysokich wierzchołków Kilimandżaro i Mount Kościuszko, strzelistych skał Carstensz Pyramid oraz skutych lodem ścian McKinley i Mt. Vinson, a także zmierzymy się z wymagającym fizycznego i logistycznego przygotowania dachem Świata – Mount Everest. Żeby utrudnić to niełatwe zadanie, oprócz zdobycia szczytów, w miarę możliwości, będziemy również dokonywali zjazdów freeridowych .

Pierwszym etapem naszego projektu będzie wyprawa na najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro - 5.895 m n.p.m. Na wyprawę ruszyliśmy 18 lutego.

 

Trasa

Wejścia na Kilimanjaro planujemy dokonać trasą Machame, znaną inaczej jako „Whiskey route”. Jest to jedna z dłuższych tras wejściowych na najwyższy szczyt Afryki. Dzięki długości daje lepsze szanse na aklimatyzację. W porównaniu z innymi drogami wejściowymi jest ona również trudniejsza i bardziej malownicza. Całą trasę planujemy pokonać w ciągu sześciu dni, w następujących etapach:

Dzień 1
Machame Gate (1490 m) - Machame camp (2980 m)
Czas: 7 godzin | Długość trasy: około 18 km | Środowisko: Las deszczowy

Start z bramy wejściowej Machame Gate na wys. 1640 m n.p.m. Całodniowy trekking przez tereny lasu deszczowego do Machame Camp znajdującego się na wysokości 2850 m n.p.m.

Dzień 2
Machame camp (2980 m) - Shira camp (3840 m) 
Czas: 6 godzin | Długość trasy: Około 9 km | Środowisko: wrzosowiska

Dzień 3
Shira (3840 m) - Lava Tower (4630 m) - Barranco camp (3950 m) 
Czas: 7 godzin | Długość trasy: Około 15 km | Środowisko: pustynne
Trasa wiedzie przez Shira Plateau, z którego mijając Shira Cathedral dociera się do wieży z lawy wulkanicznej nazywanej Sharks Tooth. Stamtąd na nocleg do Barranco Camp.

Dzień 4
Barranco camp (3950 m) - Barafu camp (4550 m) 
Czas: 7 godzin | Długość trasy: Około 13 km | Środowisko: alpejskie

Dzień 5 

Barafu camp (4550 m) - Uhuru Peak (5895 m) - Mweka (3100 m)  
Czas: 8 godzin do Uhuru Peak | 7/8 godzin na zejście do Mweka | Długość trasy: Około 7 km podejście - 23 km zejście | Środowisko: rumowiska skalne / ośnieżony szczyt

Dzień 6

Mweka camp (3100 m) - Mweka Gate (1980 m) 
Czas: 3 godzin | Długość trasy: Około 15 km | Środowisko: las deszczowy

Uczestnicy

Katarzyna „solcia” Solecka – z zamiłowania podróżniczka i alpinistka, która próbuje wszystkiego, co podnosi poziom adrenaliny: alpinizm, wspinaczka górska, wspinaczka sportowa, nurkowanie, windsurfing, narciarstwo freeridowe na różnych kontynentach i szerokościach geograficznych. Dzięki znajomości pięciu języków obcych, na każdym z kontynentów znajdzie wspólny język z mieszkańcami. Absolwentka łódzkiego wydziału stosunków międzynarodowych pracuje w finansach. Aktualnie studiuje na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Grzegorz „naporek” Napora – podróżnik, wspinacz, narciarz freeridowy, żeglarz, pływak, ratownik WOPR. Pasjonat wielu dyscyplin sportu. Medalista Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w boulderingu. Instruktor sportu o specjalności wspinaczka sportowa. Członek klubu wysokogórskiego KW Warszawa. W czasie wyjazdów wspinaczkowych i narciarskich odwiedził wiele rejonów Europy, Ameryki, Afryki oraz Azji. Wspinał się w skałach w Polsce i Europie zachodniej – Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Włoszech i na Ukrainie, a także w Ameryce Północnej i w afrykańskich wąwozach Atlasu Wysokiego. Narciarz freeridowy – zaliczył wiele pozatrasowych zjazdów w Tatrach, Alpach oraz Himalajach. Interesuje się fotografią. 

Sponsoring i patronat medialny

Organizator:


Patronat medialny: 
 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com