facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-10-20
 

5 osób zginęło w bazie pod Dhaulagiri

Kolejne tragiczne wieści dochodzą do nas z Himalajów. W ubiegły wtorek, 11 października, potężna lawina zeszła na bazę 10-osobowej słowackiej wyprawy na Dhaulagiri. Pod zwałami śniegu zginęło dwóch Słowaków: Ján Matlák i Vladimír Švancár oraz trzech Szerpów: Bhoj Kumar Rai, Okhaldhunga; Dorje Sherpa i Gopal Rai, którzy podczas zejścia lawiny przebywali w swoich namiotach. Ján Matlák był instruktorem wspinania i skialpinizmu, kierownikiem wypraw w Tatry, Alpy, Kaukaz i Pamir. Na swoim koncie miał także próby wejścia na Shishapangmę i Annapurnę. Doświadczonym wspinaczem był także Vladimír Švancár, który brał udział w wielu letnich i zimowych przejściach w Tatrach, Alpach i Pamirze. Ján Matlák i Vladimír Švancár


 

Pozostali członkowie wyprawy, którzy przeżyli zejście lawiny, znajdowali się w tym czasie w namiocie socjalnym – lawina nie uderzyła w niego z tak dużą siłą i impetem. Zostali przetransportowani helikopterem do Pokhary.

 

Była to jedyna ekipa działająca pod górą. Wspinaczom udało się założyć obozy I i II, a następnie ze względu na załamanie pogody zmuszeni byli zejść do bazy, gdzie czekali na poprawę warunków. 
źródło: 

expedition.sk, explorersweb.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentuj 0
Goryonline
 
2016-12-26
GÓRY
 

Lawiny w polskich górach

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com