facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-11-18
 

16. Explorers Festival w Łodzi

Himalaiści, ekstremalni narciarze, snowboardziści i biegacze, slacklinerzy, rowerzyści długodystansowi, szybownicy, paralotniarze i podróżnicy spotkają się w Łodzi podczas Explorers Festival w dniach 19-23 listopada 2014, aby opowiedzieć o swoich pasjach, dokonaniach i marzeniach.

16 edycja Explorers Festival, tak jak wszystkie poprzednie, przyciąga największe światowe gwiazdy alpinizmu, sportów ekstremalnych i przygody. Już za tydzień rozpoczną się w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej spotkania z niezwykłymi osobowościami, dla których szalone wyzwania, walka z żywiołami i głód adrenaliny są codziennością. 

 

Festiwal rozpocznie się w środę, 19 listopada, od opowieści Adama Bieleckiego o wejściu na K2 i marzeniu  zdobycia Korony Himalajów oraz prezentacji Basi Sobańskiej o „spacerze” po taśmie nad słynną tysiącmetrową przepaścią Lost Arrow Spire Highline. W czwartek Adrian Gronek zabierze uczestników Festiwalu na bezdroża Alaski, Michał Kiełbasiński zdradzi tajemnice górskich ultramaratonów i Adventure Racing, Anna i Łukasz Kołodziejczykowie oprowadzą po Azji zwiedzanej autostopem przez trzy miesiące.Adam Bielecki


 

Piątkowe przedpołudnie zapełnią multimedialne wykłady przygotowane wspólnie przez naukowców z polskich wyższych uczelni oraz gości Festiwalu. Wykłady odbędą się w ramach Laboratorium Przygody i Wielkiej Lekcji Geografii, i weźmie w nich udział blisko dwa tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsza szkoła otrzyma nagrodę Prezesa TVP S.A. w wysokości 5.000 zł. Współorganizatorami są Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. 

 

W piątkowy wieczór obejrzymy prezentacje o szybowcowych lotach nad Himalajami Sebastiana Kawy, fotorelacje Agnieszki i Mateusza Waligórów z wypraw rowerowych po Ameryce Południowej i Australii oraz relacje z alpinistycznych wyczynów Marcina Tomaszewskiego w górach Patagonii, Alaski, Wenezueli i na Ziemi Baffina.  

 


Mick FowlerFestiwalową sobotę rozpocznie pokaz filmu „Podbój K2”, po którym Olaf Jarzemski opowie o zjeździe na snowboardzie z ośmiotysięcznika Cho Oyu. Bertrand Lemeunier (Kanada) (który od końca października podróżuje na rowerze po Polsce wraz z żoną i rocznym synkiem) zapewne oczaruje fotoprezentacją z samotnej wyprawy rowerowej po północnej Kanadzie, a Tormod Granheim (Norwegia) zmrozi krew w żyłach opowieścią o zjeździe na nartach północną ścianą Everestu. Oddech od adrenaliny zapewni folkowo-bluesowo-poetycki koncert grupy „Zagrali i Poszli”. A potem ponownie w Himalaje przeniesie widzów znakomitość alpinizmu – Michael Fowler (Wielka Brytania), opowieściami o swoich górskich fascynacjach. Nowej dawki silnych emocji dostarczy też Jędrzej Dobrowolski, narciarz szybkościowy, który na dwóch deskach pędzi z szybkością ponad 240 km/h.Bertrand Lemeunier


 

W niedzielę Filip Jagła i jego paralotniowy świat; o przygodach w powietrzu nad Brazylią, w Himalajach, Karakorum, Indiach i Iranie. Leszek Połaski powspomina przygody w górach Ameryki Północnej, a Patrick Gabarrou (Francja) zaprezentuje własną filozofię alpinizmu. Zakończenie festiwalu, to spotkanie z Danielem Arnoldem (Szwajcaria), alpinistą  sprinterem, obfitujące w potężną dawkę adrenaliny.Dani Arnold


 

Uczestnicy Festiwalu mogą liczyć na mnóstwo wrażeń i inspiracji. Po prezentacjach będzie czas na zadawanie pytań i rozmowy z gwiazdami. Wystąpienia gości z zagranicy będą tłumaczone na język polski. „Wybitni goście, fascynujące opowieści, niezwykła atmosfera – już teraz wiem, że taki będzie tegoroczny Explorers Festival” – mówi Zbigniew Łuczak, dyrektor Festiwalu.

 

Więcej informacji o Festiwalu i jego pełny program znajdują się na stronie www.explorersfestival.pl

 

Organizatorem Festiwalu jest Łódzki Klub Trekkingowy, współorganizatorami – Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki, zaś partnerem strategicznym Województwo Łódzkie i Telewizja Polska S.A.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com