facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-12-08
 

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Już 8–10.XII.2017 adres: Kino Wisła (Pl. Wilsona 2) WarszawaProgram:

 

W tym roku rusza kolejna ważna polska wyprawa zimowa na K2. Dlatego też ekspedycja ta będzie szczególnie zaakcentowana w naszym programie. Zaplanowano spotkanie z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz z Januszem Gołąbem – kierownikiem sportowym. W spotkaniu weźmie też udział Leszek Cichy, uczestnik poprzedniej wyprawy zimowej na K2 w sezonie 1987/88. Jako wprowadzenie wyświetlony zostanie nowy film Darka Załuskiego, poświęcony wspomnianej historycznej wyprawie, bazujący na archiwalnych, nie publikowanych dotąd materiałach filmowych. Istotnym uzupełnieniem będzie prezentacja uczestnika tej wyprawy – Pawła Kubalskiego.

 

W ramach tegorocznej edycji naszej imprezy mamy zaszczyt gościć wspinaczy zaliczanych do ścisłej światowej czołówki. Swoimi doświadczeniami z ekstremalnych wspinaczek podzieli się jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych – Marcin Tomaszewski. Natomiast Marcin Dzieński, aktualny mistrz świata we wspinaczce na czas, opowie o swojej drodze do mistrzostwa.

 

Znaczącym punktem repertuaru fi lmowego będzie pełnometrażowy obraz Bonington Mountaineer, którego bohaterem jest legenda brytyjskiego wspinania i zarazem kierownik wielu historycznych wypraw himalajskich. Tradycyjnie już w naszym repertuarze zagości cykl amerykańskich filmów o mistrzach wspinaczki skalnej Reel Rock Tour 12. W jednej z odsłon będziemy mogli podziwiać Chrisa Sharmę, uprawiającego spektakularną, a jednocześnie nadzwyczaj niebezpieczną wspinaczkę w stylu deep water soloing na nadmorskich klifach. Osoby, które pamiętają film pod tytułem Valley Uprising, zapewne chętnie obejrzą humorystyczny, pełnometrażowy Dirtbag: The Legend of Fred Beckey o legendarnym amerykańskim wspinaczu, autorze setek nowych dróg, słynącym z alternatywnego stylu życia. Obraz ten został uznany za najlepszy film górski na tegorocznych festiwalach w Banff i Kendal. Mamy też coś dla miłośników wesołej ekipy Belgów, znanych choćby z fi lmu Dodo’s Delight. Tym  razem swoje talenty wspinaczkowe i muzyczne zaprezentują w filmie Coconut Connection. Dla widowni szczególnie związanej ze wspinaczką skałkową i panelową polecamy natomiast ujmujący szczerością film Wojtka Kozakiewicza Mama o jednej z najlepszych wspinających się kobiet młodego pokolenia – Kindze Ociepce-Grzegulskiej. Do kategorii biograficznej zaliczyć można nagrodzony na festiwalu w Lądku Zdroju Piotr Malinowski 33 zgłoś się… o znanym zakopiańskim himalaiście i ratowniku górskim.

 

W naszym repertuarze nie zabraknie filmów przyrodniczych i etnograficznych, związanych z tematyką górską. Do pierwszej kategorii należy francuski Narysuj mi kozicę, z kapitalnymi kadrami z życia zwierząt zamieszkujących alpejski park narodowy Vanoise, do drugiej – The Last Honey Hunter, o ginącym, a jednocześnie fascynującym zwyczaju zbierania miodu z pszczelich gniazd, uwitych na urwistych zboczach górskich.

 

Powróćmy do spotkań na żywo, które w tym roku są niezwykle istotnym punktem repertuaru. Tym razem chcemy zaprezentować kilka pokazów wykraczających poza świat wyczynowego alpinizmu powierzchniowego, takich jak niezwykła prezentacja Kasi Biernackiej o eksploracji meksykańskich jaskiń. Opowieść wzbogacona zostanie inspirującymi zdjęciami podziemnego świata, pełnego niesamowitych form geologicznych oraz trzymającą w napięciu akcją grotołazów, realizujących ekstremalny projekt. 

 

Kolejnymi punktami programu będą spotkania z osobami, które po górach chodzą nie dla wyczynu, ale dla własnej satysfakcji. Bogusław Hynek w trakcie 33-dniowej wyprawy przeszedł w tym roku całe pasmo Pirenejów, a ponieważ z wykształcenia jest filmowcem, nakręcił przy okazji bardzo osobisty w wymowie film. Łukasz Kocewiak opowie natomiast o kilku samotnych lub organizowanych w małym gronie wyprawach na szczyty dostępne dla ambitnego turysty górołaza, takie jak Aconcagua, Denali czy Pik Lenina, udzielając przy tym wielu cennych, praktycznych porad. Dla miłośników spektakularnych widoków górskich szczególnie polecamy pokaz Mateusza Waligóry, autora lubianej i nagradzanej książki TREK, o najpiękniejszych trekkingach świata.

 

Mamy też dwa ważne akcenty dla fanów biegów, nie tylko górskich. Robert Celiński wprowadzi nas w specyfikę najwyższego maratonu rozgrywanego u stóp Mount Everestu. Zobaczymy również niedawno wprowadzony do kin pełnometrażowy fi lm Biegacze o trzech osobach, które przełamując własne bariery, startują w ultramaratonie na 240 kilometrów.

 

Ciekawe studium trzech zupełnie odmiennych osobowości, dążących do podobnego celu. Całą imprezę zakończymy spotkaniem z Anną Kamińską – autorką bestsellerowej książki Wanda, o fascynującym i pełnym meandrów życiu Wandy Rutkiewicz. Jednocześnie będzie okazja poznać niektóre z postaci, które podzieliły się w tej książce swoimi wspomnieniami. Ten wyjątkowy wieczór autorski poprowadzi Leszek Cichy. 

 

Zapraszamy wszystkich miłośników gór i wspinaczki do kina Wisła. Tradycyjnie w holu kina będzie funkcjonowało stoisko z literaturą górską, będzie też możliwość zdobycia autografów gości naszego Przeglądu, będących jednocześnie autorami książek.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-04-06
WYDARZENIA
 

KIERAT 2023 – góry w solidnej dawce

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com