facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-09-01
 

14. Spotkania z Filmem Górskim: Międzynarodowy Konkurs Filmowy

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym o główną nagrodę powalczą 24 filmy z m.in. z Korei Południowej, Francji, Słowacji, Polski, USA, a także Wielkiej Brytanii, Australii, RPA, Austrii i Kanady. Wybór nie był łatwy – do konkursu zgłoszono ponad 1500 filmów. 


Na zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Filmowego czeka Grand Prix czyli Wielka Drewniana Góra autorstwa Marcina Rząsy i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł. Jury w składzie Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horký i Dariusz Załuski przyzna sześć nagród, w tym Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego. Na zwycięzców czeka Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane, Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu oraz Nagroda Jury Młodzieżowego i Nagroda Publiczności. 

 

Wśród konkursowych produkcji zobaczymy historię słowackiego himalaizmu, biografie wybitnych wspinaczy, portrety osób, których życie nieodłącznie związane jest z górami, a także relacje z niezwykłych wypraw i dokonań. Filmowcy postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania jak łączyć pasję do wspinania z  życiem rodzinnym, jaka jest cena miłości do gór i gdzie leżą granice narażania życia. 

 

Będziemy mogli  zobaczyć filmy biograficzne – o jednym z najwybitniejszych alpinistów – Sir Chrisie Boningtonie („Bonington”), buntowniku i indywidualiście Fredzie Beckeyu („Dirtbag. Fred Beckey”), Wojciechu Nietykszy, który skonstruował pierwsze radiotelefony do komunikacji w Himalajach („Legenda Klimka”), podróżniku - rowerzyście Piotrze Strzeżyszy („Nie dojechać nigdy”) czy Leonardo „Poke” Martinezie, narciarzu, który w wieku 25 lat w wyniku wypadku został sparaliżowany od pasa w dół, co nie przeszkodziło mu w uprawianiu sportu. „Addicted to Altitude” to z kolei historia słowackiego himalaizmu – od pierwszych wypraw, po udane próby zdobycia ośmiotysięczników.


 

Obejrzeć można będzie również film „Elbrus”  - relację z wyprawy na tę niezwykłą górę, owianą legendami, ale i pełną historii z czasów II Wojny Światowej. „Everest Green” porusza bolesny problem  zaśmiecania najwyższego szczytu świata, natomiast „Kilithon” opowiada o próbie zorganizowania najwyżej rozgrywanego maratonu na świecie - na Kilimandżaro. „Zapiski ze ściany” to szalona opowieść o pierwszym klasycznym przejściu El Regalo de Mwono na Torre Centrale del Paine - jednej z najtrudniejszych dróg w Patagonii. Nie zabraknie też akcentów emocjonalnych i refleksyjnych. W „Dreamland” syn zmarłego podczas zdobywania Broad Peak Macieja Berbeki spróbuje zrozumieć pasję swojego ojca. „Magnetic Mountains” opowie brytyjskim wspinaczu Steve’ie Wakefordzie, który po poważnym wypadku w Alpach będzie próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego góry zawsze są na pierwszym miejscu. Z kolei „Mama” to produkcja opowiadająca o łączeniu pasji sportowej z byciem matką i budowaniem rodziny. Jej bohaterką jest Kinga Ociepka-Grzegulska, jedna z najwybitniejszych polskich wspinaczek. 

 

 

Decyzję dotyczącą swojej przyszłości będzie musiał podjąć także Michi Wohlleben, bohater krótkometrażowego „Stirb langsam”. W konkursie pojawią się także dwie produkcje animowane traktujące o wspinaniu: „Uruca II” i „Viacruxis” oraz filmy, w których góry są tylko punktem wyjścia. „Góra/Mountain” i „Parasol Peak” to filmy, w których ogromnie ważną rolę pełni muzyka. W pierwszym z nich wyruszamy w monumentalną podróż przez najwspanialsze krajobrazy i zapierające dech w  piersiach, fascynujące górskie scenerie, a towarzyszy nam muzyka stworzona przez Australian Chamber Orchestra oraz narrator - aktor Willem Dafoe. W drugim, siódemka muzyków pod wodzą Manu Delgado wyrusza w Alpy, aby wykonać kompozycje w tym niezwykłym otoczeniu.Film „Królowie nieba” odkrywa tajemniczy świat orłów i sępów – to wspaniała powietrzna odyseja, rozgrywającą się na scenie teatru dzikich Alp.  Z kolei bohaterką krótkometrażowej produkcji „To Wake – Buddhi” pięcioletnia dziewczynka, która decyduje się swoje życie poświęcić ochronie przyrody. 

 

 

W konkursie o nagrodę główną powalczą także film „Ostatni górale”, stawiający pytanie o przyszłość kultury podhalańskich górali, historia jednego sezonu skialpinistycznego („Jak to siy robi po nasemu”), film „Climb”, w którym bohaterka po nagłej stracie męża chce zamknąć symbolicznie ten etap życia i postanawia pierwszy raz zdobyć swoją ulubioną górę  oraz „Becoming Who I Was”, rozgrywający się w Himalajach dokument o  losach buddyjskiego chłopca - reinkarnacji Rinpocze. 

 

14. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem. W ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGórsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych. Więcej na stronie www.spotkania.zakopane.pl 

 

Karnety:


Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 100 zł - II pula (do 31.07) 

Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 110 zł - III pula (do 29.08) 


Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 120 zł - IV pula (w dniu festiwalu)      Dostępne:

http://bit.ly/2tkc98FAkredytacje:

http://bit.ly/2u5w7TQSzczegóły:

spotkania.zakopane.pl

facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim/


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com