facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

13-letnia Oriane Bertone tym razem z liną: Epilepsie 8b+/c dla młodej Francuzki!

Jakiś czas temu zachwycaliśmy się przejściami 13-letniej Oriane Bertone w Fontainebleau. Pisaliśmy o świetnych przejściach młodziutkiej Francuzki takich ekstremów podparyskiego lasku jak Big Golden 8A czy Trafic 8B. W osłupienie wprawiało nas to, że podczas 30-stopniowych upałów, które nawiedzały Francję, Oriane bez skrupułów atakowała najtrudniejsze propozycje Fontainebleau, a sukces przychodził niebywale szybko... Teraz spieszymy donieść, że młoda zawodniczka wróciła na rodzinną wyspę Reunion, gdzie błyskawicznie crashpada zamieniła na linę. Jak się okazuje, niemalże na samym środku Oceanu Indyjskiego również istnieją rejony wspinaczkowe, gdzie można mierzyć się z drogami w całkiem ambitnym stopniu trudności. I tak też zrobiła Oriane - jej łupem padła linia Epilepsie, która tym samym doczekała się drugiego przejścia. Nie byłoby w tym może nic spektakularnego, gdyby nie fakt, że autor drogi, Thierry Caillaud wycenił ją na 8c. Dla Oriane byłaby to więc życiówka - jej pierwsze 8c i to w tak młodym wieku! Francuzka jednak drogę...przeceniła, uznając, że nie odczuła takich trudności i po prostu nie może jej za tyle sobie zapisać w kajecie. Chapeu bas za postawę, której nie powstydziłaby się nawet osławiona w środowisku polskich wspinaczy Wysoka Komisja do Spraw Czystości Stylu! ;-)

Oriane Bertone na rodzinnym Reunion. Fot. boulderrausch.de

 

Oto co napisała Oriane pod swoim wpisem o przejściu Epilepsie:

 

"Droga w topo ma co prawda 8c, ale na swoje pierwsze 8c muszę jednak jeszcze zaczekać. Jest co prawda odrobinę trudniejsza niż Secret du mamba noir direct, którą odczuwałam na 8b+, ale w porównaniu do dróg, które zrobiłam tego lata w Saint Leger (Bagdad Kofy Anan 8b, Le Mur des Cyclopes 8b, El Dragon 8b - przyp. aut) jest po prostu niemożliwym żeby zaliczyć sobie Epilepsie jako 8c". 

Jesteśmy pod sporym wrażeniem postawy Oriane - wielu na jej miejscu pewnie już odtrąbiłoby zrobienie życiówki. A Wy jak sądzicie, czy młoda Francuzka jest przesadnie skromna czy po prostu postępuje zgodnie z własną, wewnętrzną etyką? ;-) Tak czy siak, życzymy Oriane żeby rychło doczekała się swojej "czystej" 8c, takiej, którą będzie sobie mogła w kajet wpisać bez skrupułów. I coś nam mówi, że szybko o tym napiszemy! ;-)

Źródło: 8a.nu/climbingaway.fr

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com