facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-11-26
 

„Potrzebujemy innych ludzi jak tlenu”. Szlachetna Paczka Krzysztofa Wielickiego, Andrzeja Bargiela, Kingi Baranowskiej i ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR

Do uprawiania himalaizmu potrzebne jest przede wszystkim partnerstwo, które przejawia się w tym, że mogę liczyć na drugiego człowieka. Można to przenieść na każdy grunt, każdą działalność: żeby umieć żyć w grupie” – mówi Krzysztof Wielicki, legenda polskiego i światowego himalaizmu, który wspólnie z Andrzejem Bargielem – skialpinistą, pierwszym człowiekiem w historii, który zjechał na nartach z K2, Kingą Baranowską – pierwszą Polką na trzech ośmiotysięcznikach Himalajów oraz ratownikami górskimi Grupy Podhalańskiej GOPR już po raz drugi włączył się w Szlachetną Paczkę. W tym roku himalaiści i ratownicy pomogą rodzinie pani Danusi. 

Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Wiosna

 

– Pani Danuta znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, straciła męża. Została sama z sześcioletnią córką – mówi Andrzej Bargiel.

 

– Dla mnie osobiście najtrudniejsze w tej historii jest zmaganie się z chłodem. Pani Danucie i jej córce jest zwyczajnie zimno, nie mają w tym momencie możliwości, aby ogrzać swój dom w czasie zimy – dodaje Kinga Baranowska. 

 

Mount Everest codzienności 


Przed dwoma laty życie pani Danuty było takie, jakie sobie wymarzyła: dom w podgórskiej miejscowości, duże gospodarstwo, kochająca rodzina. Niestety, wszystko się zmieniło, gdy jej ukochany mąż nagle zmarł. Był to również ogromny cios dla ich 6-letniej córeczki, która bardzo przeżyła śmierć taty. Pani Danuta samotnie opiekuje się nie tylko córeczką, pomaga też starszej i schorowanej mamie, która mieszka w pobliżu. 


– Niektórzy ludzie walczą z codziennością jak my podczas wypraw. Mają takie wejścia na Everest codziennie, chcą po prostu przetrwać – mówi Andrzej Bargiel. – Myślę, że osoby potrzebujące, które mają trudną sytuację, potrzebują wsparcia jak tlenu po to, by móc się uruchomić. By móc zrobić krok naprzód. Potrzebują energii, pomocy i zainteresowania drugiego człowieka. 


Himalaiści i ratownicy górscy wiedzą, jak ważna jest możliwość liczenia na drugą osobę. Czasami jest to kwestia życia i śmierci. Jest jednak wielu potrzebujących, którzy są narażeni na podobne sytuacje w codziennym życiu. Do takich osób, często skrajnie biednych, balansujących na granicy przetrwania, docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki.

 

– Mam takie refleksje w związku z pomaganiem, którego doświadczałam wielokrotnie w górach – mówi Kinga Baranowska. – Chyba najważniejsze jest to, że kiedy doświadczymy pomocy ze strony innych, to zapada nam to głęboko w sercu. Wtedy też sami chcemy się dzielić tym, co mamy, z innymi. Zaczyna się dziać coś bardzo dobrego i o to chodzi.

 

Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Wiosna

 

Mówi się, że alpinizm to nie góry, to ludzie, którzy tworzą to zjawisko w górach – mówi Krzysztof Wielicki. – Lina to jest fizyczny element, który nas łączy. Ale oprócz liny istnieje też partnerstwo psychiczne. Solidarność w górach jest, ale powinno być jej jeszcze więcej tu na Ziemi – więcej empatii i szacunku i miłości.

 

Szczyt szczęścia? Opał na zimę


Jedną z rzeczy, którą zapewnią pani Danucie Ludzie Gór w ramach Szlachetnej Paczki, jest opał na zimę. Bez wsparcia kobieta nie byłaby w stanie zapewnić córeczce i sobie tak podstawowej potrzeby. Ciepły kąt podczas mrozów – coś, co dla wielu z nas jest oczywistością, dla pani Danuty stanowi w obecnej sytuacji szczęście. 


Szczęście ma wiele wymiarów. Zawsze będą ludzie mniej lub bardziej szczęśliwi. Ale jest taki poziom, którego nie powinniśmy przekraczać – mówi Krzysztof Wielicki. – Ciepła woda. Czy to jest naprawdę takie wielkie oczekiwanie? To małe oczekiwanie, ale dla niektórych to już jest szczęście.

 

Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Wiosna

 

Szlachetna Paczka już od 20 lat jest blisko tych, którzy mają mniej szczęścia. Wolontariusze jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce każdego roku docierają do biedy niezawinionej, do osób, które mierzą się z trudną sytuacją w samotności, często z dala od wzroku i zainteresowania drugiego człowieka. W tej edycji wsparciem zostaną objęci nie tylko chorzy, niepełnosprawni, rodziny zmagające się z nagłym, nieszczęśliwym wypadkiem czy samotni seniorzy, ale także osoby szczególnie poszkodowane w wyniku pandemii. 


Jestem dużym szczęściarzem, że mam wokół siebie ludzi, którym mogę ufać, na których mogę liczyć. Właśnie w takich kryzysowych sytuacjach mam świadomość, że ktoś mi pomoże.

 

Pomóż tym, którzy mają mniej szczęścia. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/ i wybierz rodzinę.


 

Być tam, gdzie z pomocą nie dotarł nikt inny 


Himalaistów w przygotowaniu Szlachetnej Paczki wspierają także ratownicy górscy z Grupy Podhalańskiej GOPR.

 

– To nie pierwszy projekt wspólnego niesienia pomocy Szlachetnej Paczki i Grupy Podhalańskiej GOPR. Nie pierwszy raz chcemy wspólnie przynieść trochę szczęścia i ciepła  – mówi Marek Ciaś, Naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR.

  Ratownik górski to nie jest ktoś, kto ma empatię tylko w górach i tylko w górach udziela pomocy. To jest człowiek, który, jeżeli trzeba będzie, to pomoże sąsiadowi, zaniesie Szlachetną Paczkę, wesprze każdego, kto potrzebuje pomocy.

 

Ratownicy nie tylko przygotowują Paczkę dla jednej z rodzin, ale kolejny raz pomagają także dostarczyć Paczki osób, które mieszkają w trudno dostępnych miejscach. Docieranie do potrzebujących w najdalszych zakątkach kraju, tam, gdzie z pomocą nie dociera często nikt inny to także jedna z misji Szlachetnej Paczki. Mimo wyjątkowo trudnego roku Paczce udało się utworzyć aż 80 nowych rejonów pomocy na terenie całego kraju. 


Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Wiosna


Pomyśl o tych, którym zabrakło szczęścia i pomóż Szlachetnej Paczce dotrzeć do potrzebujących w najbardziej odległych i trudnodostępnych rejonach kraju. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/.


***

Krzysztof Wielicki


Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów. Razem z partnerem Leszkiem Cichym jako pierwsi ludzie zdobyli Mount Everest, najwyższą górę świata, zimą. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział w światowym himalaizmie, ponieważ wcześniej utrzymywano, że zdobycie ośmiotysięczników zimą nie jest możliwe. Krzysztof Wielicki to piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

 

Kinga Baranowska 


Himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Pierwsza Polka na ośmiotysięcznikach Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Na wszystkie szczyty wspięła się bez używania dodatkowego tlenu. Pochodzi z Kaszub, ale bardzo kocha polskie góry, szczególnie Tatry.

 

Andrzej Bargiel


Skialpinista. Były rekordzista biegu na Elbrus i trzykrotny Mistrz Polski w skialpiniźmie. Od 2013 roku realizuje projekt Hic Sunt Leones – (łac., dosł. „tu są lwy”), w ramach którego organizuje narciarskie wyprawy wysokogórskie, których celem jest szybkościowe wejście, bez dodatkowego tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak.  

Informacja prasowa Stowarzyszenia Wiosna

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com