facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-30
 

Zakończenie sezonu skiturowego

W sobotę 26 kwietnia już po raz siedemnasty, tradycyjnie w rejonie Hali Gąsienicowej rozegrano Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie. Tegoroczna edycja poświęcona była pamięci Jana Tybora „Timura” – ratownika TOPR, przewodnika wysokogórskiego IVBV i świetnego zawodnika.

Timur z powodzeniem startował w zawodach narciarstwa wysokogórskiego, między innymi w Pierra Menta, a na „Malinowskim” był od początku - najpierw jako zawodnik, później jako kierownik trasy, a w ostatnich latach jako wierny kibic.

W XVII edycji Memoriału wystartowało 130 zawodników z Polski, Słowacji i Czech. Przy mało sprzyjającej aurze i po resztkach śniegu udało się jednak wytyczyć ciekawą i wymagającą technicznie trasę. Start zawodów usytuowany był w rejonie dawnych Gienkowych Murów w Kotle Gąsienicowym, skąd zawodnicy przez przełęcz Liliowe szli do przełęczy Świnickiej. Tam, po przepince, trzymając się liny zjeżdżali w rejon Czerwonych Stawków. Drugie podejście prowadziło na Przełęcz Karb, a drugi zjazd nad Czarny Staw Gąsienicowy, skąd brzegiem stawu zawodnicy podążali przez próg Zmarzłego Stawu (odcinek na butach) do Koziej Dolinki. Po zjechaniu ponownie nad Zmarzły Staw, szli na ostatnie podejście, które prowadziło tzw. Nowym Zawratem na Przełęcz Zawrat. Na tym odcinku zawodnicy musieli założyć raki i wpinać się do przygotowanych poręczówek. Z Zawratu po wymagającym zjeździe żlebem uczestnicy dojeżdżali nad Czarny Staw i stamtąd już niestety na butach biegli do Schroniska, gdzie czekała upragniona meta.

Tak jak w ubiegłym roku pierwszy na mecie pojawił się bezkonkurencyjny Słowak - Milan Madaj z niewiarygodnym czasem 1 h 45 min! Niecałe dwie minuty za Milanem przybiegł polski zawodnik Jacek Żebracki (1 h 47 min), trzeci był również Polak – Tomasz Brzeski. Wśród Pań również nie było zaskoczenia – pierwsza pod Schroniskiem Murowaniec pojawiła się Ania Figura z czasem 1 h 57 min, druga była Julka Wajda – 2 h 18 min, a za nią Słowaczka Barbora Volajova.

Tegoroczna edycja zawodów była także finałem Pucharu Polski PZA oraz Mistrzostwami Polski.

Tradycyjnie Memoriał Piotra Malinowskiego to również zakończenie sezonu skialpinistycznego w Polsce i na Słowacji. Wspólna zabawa trwała do wczesnych godzin porannych :)

Organizatorzy bardzo dziękują LOTTO – Partnerowi Generalnemu a także firmie DYNAFIT – Partnerowi Sprzętowemu oraz obstawie zawodów: ratownikom TOPR i wolontariuszom, którzy profesjonalnie przygotowali i zabezpieczyli trasę.

Serdeczne podziękowania dla kierownictwa Schroniska Murowaniec: Uli i Andrzeja Kusionów oraz całego personelu.

Metę w pyszne ciastka owsiane i nie tylko zaopatrzyła Cukiernia GAŁUSZKA z Żywca (Sylwia Krębuszewska – Kozieł), imprezę w napoje zaopatrzyła Manufaktura Piwna Browaru Jabłonowo, a numery startowe wydrukowała nam Firma Poligraficzna SYMPTOM z Nowego Targu. Wsparła nas również firma SEWIK z Zakopanego, a firma Torq wszystkim zawodnikom zapewniła batony energetyczne.

Wszystkim bardzo dziękujemy!


Klasyfikacja Pucharu Polski PZA 2014

Mężczyźni
1. Jacek Żebracki (KS Kandahar/GP GOPR)
2. Tomasz Brzeski (KS Kandahar)
3. Marcin Piętka (KS Kandahar/GOPR Beskidy)

Kobiety
1. Agnieszka Solik (KS Kandahar)
2. Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team Dynafit)
3. Małgorzata Czeczott (UKA)

Mistrzostwa Polski

Mężczyźni
1. Jacek Żebracki (KS Kandahar/GP GOPR)         1:47,01
2. Tomasz Brzeski (KS Kandahar)             1:47,59
3. Marcin Piętka (KS Kandahar/GOPR Beskidy)        1:50,57

Kobiety
1. Ania Figura (KW Zakopane)         1:57,59
2. Julia Wajda (KS Kandahar)             2:18,55
3. Anna Tybor (KW Zakopane)         2:22,09


Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy:
TOPR
TKN Tatra Team
www.memorial.topr.plZdjęcia: Rafał Ślęzak, Andrzej Chrobak i Joanna Kuźma
 

 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com