facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-12-05
 

Z wizytą w Burkina Faso

Slajdowisko odbędzie się we wtorek 10.12.2013 o 19.00 w Sali nr 9 w Pawilonie sportowo-dydaktycznym na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27.

Burkina Faso..., myślę, że dla samej nazwy warto tam pojechać. Pierwszy raz usłyszałem o tym kraju oglądając zaangażowany film rodem z Czarnego Lądu.

Przedostał się on do europejskich mediów, tylko dlatego, że zdobył pierwszą nagrodę na panafrykańskim festiwalu filmu i telewizji w Wagadugu. To też piękna nazwa. Wówczas zapragnąłem kiedyś tam wyruszyć.

A kraj jest jakby stworzony dla koneserów, dla smakoszy miejsc rzadko odwiedzanych. W Burkina Faso nie zobaczymy atrakcji, które rzucają na kolana. Przynajmniej nie od razu. Ale jeśli ktoś lubi prowincję, łatwo rozkocha się w tym nieco zapomnianym kraju.

Podczas pokazu odbędziemy niespieszną, wręcz romantyczną podróż po miejscach, które w pierwszym momencie mogą wydać się skromne, ale o dziwo zapadają głęboko w pamięci. Odwiedzimy kraj Kassena, gdzie bogato zdobione domy wyglądają, jak ze stronic baśni  Braci Grimm, czwartkowy targ w Gorom Gorom, uważany za najbardziej widowiskowy w tej części Afryki, krainę Lobi, z domostwami, przypominającymi małe fortece, zajrzymy na moment do lokalnego czarownika, zawiesimy wzrok na kamiennych murach Loropeni – jedynej budowli wpisanej na listę Unesco, zagubimy się w gąszczu meczetów w Bani oraz zrelaksujemy się w oazie zieleni, którą tworzą okolice Banfory. Przede wszystkim będziemy jednak poznawać ludzi...

Zbyszek Borys - fotograf, dziennikarz, podróżnik. Swoją przygodę z poznawaniem świata zaczął na Mazurach. Kolejnym krokiem były Bałkany. Dla niego tam zaczyna się i kończy Europa. Na przełomie wieków trzy lata spędził w Azji, przemierzając ja od zagubionego w rogu Półwyspu Arabskiego, Jemenu, po rozproszone na Pacyfiku, Filipiny. Od kilku lat jego nowym światem stała się jednak Afryka. Jego publikacje można znaleźć w miesięcznikach: "Podróże", Voyage", "Poznaj Świat", "Foto Kurier" oraz w internetowym  "FotoGea". Jest też organizatorem wypraw na Czarny Ląd dla osób ciekawych świata.

Fot. arch. Zbyszek Borys
Slajdowisko odbędzie się we wtorek 10.12.2013 o 19.00 w Sali nr 9 w Pawilonie sportowo-dydaktycznym na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27.www.wagabunda.krakow.pl

www.facebook.com/TKNWagabunda

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com