facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-03-26
 

XX Złote Czekany przyznane!

Tegoroczne XX Złote Czekany powędrowały do dwóch zespołów. Pierwszym są Słoweńcy Luka Stražar i Nejc Marčič, którzy zdobyli K7 West. Drudzy laureaci to amerykanie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson, którzy wspięli się na niezdobyty Saser Kangri II. Kapitała Złotych Czekanów wyróżniła nową drogę Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (Ole Lied i ś.p. Bjorn-Eivind Aartun). Robert Paragot otrzymał nagrodę „Lifetime Achievement Award” przyznawaną za całokształt działalności górskiej.


Luka Stražar, Nejc Marčič z amerykanami: Steve Swenson, Mark Richey i Freddie Wilkinson. Fot. Gughi Fassino

Nagrody Piolets d`Or zostały wręczone podczas sobotniej gali we włoskim Courmayeur. Zwycięzców wybrała kapituła w składzie Michael Kennedy (przewodniczący), Walery Babanow, Alberto Inurrategi, Ines Papert, Liu Yong i Alessando Filippini.

Podczas pierwszego etapu wyselekcjonowano 88 pierwszych przejść z całego świata. Ostatecznie do nagrody Piolets d`Or nominowano sześć przejść. Podobnie jak w poprzednim roku, wszystkie nominacje to wyprawy które postawiły na styl alpejski , maksymalną samowystarczalność i ambitne cele.Robert Paragot otrzymuje "Walter Bonatti" Lifetime Achievement Award z rąk Kay Rush. Fot. Gughi Fassino

ZWYCIĘZCY W 2012 - UZASADNIENIE JURY

K7 West (6,615 m), Pakistan

Trzydniowa wspinaczka w stylu alpejskim Nejca Marcica i Luki Strazar na niezdobytą północno-wschodnią ścianę o przewyższeniu 1600 metrów została zakończona trzecim wejściem na szczyt K7 West. Na szczególne przypomnienie zasługuje fakt, że była to pierwsza wyprawa Słoweńców w Himalaje i to od razu z ambitnym, mikstowym, technicznym celem. Droga została wytyczona przy pomocy minimalnych środków, przez NIE profesjonalnych wspinaczy.

 
Saser Kangri II (7,518m), Indie

Wejście na ten – drugi pod względem kolejności – niezdobyty szczyt, jest przykładem klasycznej eksploracji w alpinizmie i stylu alpejskiego na dużych wysokościach. Wierzchołek został osiągnięty po pokonaniu 1700 metrowej południowo-zachodniej ściany po czterech dniach wspinaczki, trzech biwakach, a główne trudności zlokalizowane są w górnej części drogi. Duże doświadczenie amerykańskiego zespołu - Mark Richey, Steve Swenson, Freddie Wilkinson - pozwoliło na osiągnięcie celu w pierwszej próbie


„Specjalne wyróżnienie” Jury


Torre Egger (2,850m), Argentyna

Bjorn-Eivind Aartun i Ole Lied z Norwegii wytyczyli nową drogę Venas Azules na Torre Egger która jest przykładem ambitnej, technicznej wspinaczki w stylu alpejskim. Kilka dni po nominacji Bjorn-EIvind Aartun zginął tragicznie podczas wspinaczki lodowej w Norwegii.

 
NOMINACJE 2012

K7 West (6,615m), Pakistan . Luuka Strazar i Nejc Marcic .
Meru Central (6,310m), Indie. Conrad Aker, Renan Ozturk i Jimmy Chin.


Pik Pobieda (7,439m), Kirgistan. Denis Urubko i Gienadij Durow.

 

Saser Kangri II (7,518m), Indie. Mark Richey, Steve Swenson i Freddy Wilkinson.
Torre Egger (2,850m), Argentyna. Ole Lied i Bjorn Eivind-Aartun
Xuelian North-East (6,249m), Chiny. Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser.


Źródło: planetmountain.com, alpinist.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com