facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-04-15
 

Wyprawy na Krańce Ziemi - Alaska i Sebastian Bielak w Sztygarce

Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej zaprasza w dniu 23 kwietnia (wtorek) 2013 r. o godz. 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu Wyprawy na Krańce Ziemi. Pokaz slajdów o Alasce pt. "Ostoja Przyrody Kenai - Alaska w miniaturze" zaprezentuje podróżnik, przyrodnik, fotograf - Sebastian Bielak.
Prelekcja będzie połączona z promocją jego najnowszego albumu pt. "Parki narodowe i rezerwaty Alaski".

Gospodarzem spotkania będzie Grzegorz Kuśpiel - kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Wstęp to jedyne 2,50 zł.


Sebastian Bielak
spędził trzy miesiące na Alasce odwiedzając Półwysep Kenai oraz Wyżynę Środkowego Jukonu. Pobyt na Alasce wiązał się z jego stażem naukowo-badawczym w trzech parkach: Kenai, Koyukuk i Nowitna, w których zdobywał praktyczne doświadczenie oraz wiedzę na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części.

Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów - mówi podróżnik.

Sebastian Bielak na Alasce. Fot. Archiwum podróżnika

Alaska to największy spośród pięćdziesięciu stanów USA, zajmuje blisko 1,5 miliona km2 powierzchni, a więc prawie pięć razy tyle, co Polska. Alaska została odkupiona od Rosji w 1867 r. za niezbyt wygórowaną cenę 7,2 miliona dolarów, co przy ówczesnych cenach oznaczało stawkę 5 centów za każdy hektar ziemi. Alaska stała się 49-tym stanem USA 3 stycznia 1959 r. Swoją dzikość oraz brak znaczących wpływów ludzkiej cywilizacji Alaska zawdzięcza nie tylko położeniu na krańcu świata, ale przede wszystkim wieloletniej ochronie przyrody. Pierwszy alaskański park narodowy został powołany do istnienia w 1917 r. i był to Park Narodowy McKinley (obecnie Denali). W granicach Alaski znajduje się 29 przyrodniczych obszarów chronionych o randze federalnej, w tym: 8 parków narodowych, 3 rezerwaty narodowe, 2 pomniki narodoweoraz 16 narodowych ostoi przyrody. Obszary chronionej przyrody zajmują łącznie 530 tyś. km2 powierzchni, a więc nieco ponad jedną trzecią Alaski oraz prawie dwa razy tyle, co cała Polska.
Sebastian Bielak - jest inżynierem - ukończył studia na Wydziale Geodezji i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Jest wykładowcą i naukowcem w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmuje się głównie potamologią, czyli ekologią rzek. Dużo pisze, ma na swoim koncie ponad 100 publikacji z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, ochrony przyrody oraz ekologii. Z zamiłowania jest przyrodnikiem i fotografikiem-amatorem. Lubi wędrować po lesie i wspinać się po górach, zawsze znajdzie pretekst, aby z plecakiem i aparatem fotograficznym, chociaż na chwilę, wyruszyć w pieszą wędrówkę. Podczas wieczorków autorskich i wernisaży wygłasza prelekcje o ukochanej Alasce, które zawierają nie tylko dużo fotografii, ale również mnóstwo ciekawostek dotyczących dzikiej przyrody Alaski, przyrodniczych obszarów chronionych, problemów ekologicznych, z jakimi borykają się Alaskańczycy oraz codziennego życia ludzi Alaski, zarówno w jej części południowej (rozwiniętej cywilizacyjnie) jak również w niewielkich miasteczkach położonych pod północnym Kołem Podbiegunowym, ukrytych w głębi niedostępnej alaskańskiej głuszy. Strona: www.sebastianbielak.pl.


 Więcej na:
www.muzeum-dabrowa.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com