facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-01-30
 

Wyprawy edukacyjne na biegówkach w Gorcach

W sobotę 28 stycznia, na trasie narciarskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka edukacyjna na biegówkach, organizowana przez Gorczański Park Narodowy.
Uczestnicy tej ciekawej wyprawy spędzili na nartach blisko 3 godziny. Frekwencja nie była może najwyższa, ale dyrekcja i pracownicy GPN już zapowiadają kolejne tego typu wyprawy i liczą na zainteresowanie turystów i biegaczy.

W sobotę, kilka minut po godz. 10.00 uczestnicy wycieczki, wraz z Ewą Strauchmann - kierownikiem Zespołu Edukacji i Udostępniania Parku Narodowego wyruszyli na trasę. Na trasie byli także cały czas dwaj instruktorzy Polskiego Związku Narciarskiego, gotowi służyć fachowa radą początkującym biegaczom.

Poznawanie tajników karpackiej puszczy i podziwianie jej w zimowej szacie miało raczej indywidualny charakter. Turyści w kilkuosobowych grupach wędrowali na nartach biegowych i śladowych doliną potoku Turbacz, następnie drogą stokową pod polanę Szałasisko, skąd pojechali do doliny Olszowego Potoku.
 
Część uczestników pierwszej edukacyjnej wycieczki narciarskiej w Koninkach,
fot. Gorczański Park Narodowy

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego cały czas byli na trasie i służyli informacją o przyrodzie Gorców, o możliwościach poznawania ich zimą z wykorzystaniem szlaków turystycznych.

Narciarze wędrując dobrze przygotowaną, dzięki firmie AmerSports, drogą dolinową i stokową mieli przede wszystkim okazję do aktywnego wypoczynku w zimowej, mroźnej scenerii.

To była pierwsza z czterech zaplanowanych na ten sezon wypraw edukacyjnych na nartach. Kolejne planowane są na 11, 18 oraz 25 lutego. Spotkanie z przewodnikiem - pracownikiem GPN we wszystkich wymienionych terminach o godz. 10.00 przy tablicy z mapą GPN w Porębie Wielkiej - Koninkach.

Trasa wycieczki liczy ok. 7 km, przewidywany czas trwania wycieczki - 3 godziny. Start z poziomu 680 m. n.p.m., a najwyższy punkt wędrówki - 880 m n.p.m.

Uczestnicy wyprawy będą zatrzymywali się na trasie, by obserwować różne ślady aktywności zwierząt i uczyć się rozpoznawania tropów. Poszukają odpowiedzi na pytania: czym różni się trop sarny i jelenia? Ile palców ma wiewiórka? Co kryje się pod nazwą „wilczy trucht”? Być może trafią na ślady „biesiadowania” mieszkańców gorczańskiej puszczy. W leśnej ciszy można usłyszeć głos mysikrólika - najmniejszego ptaka w Europie oraz sikory czubatki. Jeśli biegaczom dopisze szczęście, to spotkają najrzadsze w Europie gatunki dzięciołów - trójpalczastego lub białogrzbietego.

Część uczestników pierwszej edukacyjnej wycieczki narciarskiej w Koninkach,
fot. Gorczański Park Narodowy

Więcej informacji na stronie: www.gorczanskipark.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com