facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-05-09
 

Wycieczki po Alpach i Dolomitach

Lubicie góry, ale nie chcecie zdobywać najwyższych szczytów ze sprzętem wspinaczkowym? W tym artykule znajdziecie wskazówki dla siebie. 

Najpopularniejszy szczyt, a zarazem pasmo to Mount Blanc (4180 m n.p.m), które łączy trzy kraje: Włochy, Francję i Szwajcarię. Majestat Białej Góry można poznać bez mozolnej i trudnej wspinaczki na szczyt. Proponujemy Wam bardzo popularne w ostatnich latach trekkingi wokół Mount Blanc, które wymagają od uczestnika jedynie podstawowego górskiego obycia i kondycji. Nie trzeba będzie taszczyć na plecach kilogramów sprzętu alpinistycznego, by zachłysnąć się wspaniałymi widokami tego wyjątkowego miejsca. Najchętniej wybierane warianty tej wyprawy obejmują, poza rzecz jasna wędrówką, dodatkowe atrakcje – wyjazd kolejką Lognan na przełęcz La Croix de Lognan (1973 m n.p.m)  lub wyjazd pociągiem „Tramway du Mont Blanc" poniżej Bellevue (1794 m n.p.m.), wycieczki pod lodowce (Bossons, Argentiere, Taconnaz, Bionnassay). Na niektórych odcinkach trasy pojawiają się dodatkowe ułatwienia – łańcuchy, drabinki itp.  Niezwykle atrakcyjny etap Tour du Mont Blanc to tzw. „drogi balkonowe” – eksponowany szlak z widokiem na Chamonix i Mont Blanc. Niektóre etapy trekkingu można skrócić lub ułatwić, korzystając z kolejek linowych. Trasa prowadzi również przez doliny i klimatyczne, urocze miasteczka, w których czas zdaje się zwalniać.

Matterhorn (4478 m n.p.m)
jest jednym z najbardziej rozpoznawanych szczytów – charakterystyczna sylwetka, strome ściany i ostre granie przez długie lata czyniły go niezdobytym. Warto wybrać się na wyjątkowy trekking z widokiem na skalną „piramidę”.
Najpopularniejsza trasa nazywa się Tour Monte Rosa i prowadzi przez przełęcz Turlo (2738 m n.p.m) do miejscowości Macugnaga, by znów wznieść się na przełęcz Monte Moro (2868 m n.p.m) i doprowadzić do miejscowości Zermatt. Szczególnie ciekawy odcinek nazywany Drogą Welszów, który stanowi pomost między epokami – na szlaku można obejrzeć tradycyjne drewniane budownictwo Welszów – pierwszych górali w tamtych rejonach. Celem wyprawy jest wyjazd kolejką na Klein Matterhorn, który oferuje nieprzeciętną atrakcję: największy pałac lodowy w Europie! Z jego tarasu rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Matterhornu, Mont Blanc i innych alpejskich szczytów. To najwyżej położone miejsce w Europie, do którego można dostać się za pomocą kolejki linowej.

Amatorom trekkingu z dreszczykiem proponujemy przejście przez via ferraty, z których słyną Dolomity. To szlaki o większym stopniu trudności, ale wyposażone w ułatwienia: drabiny, mostki, liny poręczowe służące do asekuracji. To wyjątkowe pasmo z poszarpanymi i stromymi ścianami, poprzecinane głębokimi dolinami, które sprawiają wrażenie niedostępnych, otoczone zielonymi łąkami, które z zetknięciu ze skalnymi turniami tworzą przyjemny dla oka kontrast. Nie bez powodu Dolomity zostały wpisane w 2009 roku na listę UNESCO. Najpopularniejsze i zarazem najpiękniejsze via ferraty dla początkujących to m.in Ra Gusela, Averau i Ivano Dibona w okolicy Cortiny d’Ampezzo.

Ci, którzy nie przepadają za ekspozycją i wysokością powinni postawić na tradycyjny trekking. Dolomity oferują wspaniale pomyślaną bazę turystyczną oraz piękne szlaki – najbardziej znany prowadzi wokół Królowej Dolomitów, czyli Marmolady. Aby uniknąć żmudnego „robienia wysokości” warto skorzystać z jednej z wielu kolejek linowych. Pozwoli to na oszczędzenie sił i zaplanowanie dłuższej wycieczki. Koniecznie wybierzcie trasę, która zaprowadzi Was do schroniska Locatelli – stamtąd będziecie mogli podziwiać Tre Cime, które są symbolem Dolomitów.
 
Więcej informacji o ofertach trekkingu w Alpach i Dolomitach znajdziecie na stronie www.zorientowani.pl.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com