facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2014-01-25
 

Wspomnienie o twórcy marki Fjällräven

Åke zbudował swój pierwszy plecak z zewnętrznym stelażem, kiedy był jeszcze chłopcem. Założył swoją firmą w wieku 24 lat. Jego życiową misją stało się wprowadzanie przełomowych produktów turystycznych i propagowanie skandynawskiego stylu w kontakcie z naturą. Åke Nordin, twórca marki Fjällräven wyruszył w swoją ostatnią drogę. Miał 77 lat.

Åke Nordin
Wynalazca i wytwórca sprzętu turystycznego, urodził się w 1936 roku w Örnsköldsvik, w północnej Szwecji. Åke Nordin założył firmę w 1960 roku. Wielu ludzi uważało go za jednego z czołowych szwedzkich przedsiębiorców. W 2005 roku 1300 najważniejszych biznesmenów w Szwecji głosowało na niego jako jednego z 6 największych liderów biznesu w kraju. W 2007 roku Åke Nordin został wybrany w Europie „Outdoor Celebrity of the Year”.  Przez całe życie Åke lubił rozpalać ogniska, w lesie, w górach czy na swoich posiadłościach. Żaden wiatr lub zła pogoda nie mogły mu stanąć na drodze do ogrzewającego płomienia.
Fjällräven był notowany na sztokholmskiej giełdzie od 1983 roku, ale po kilku przejęciach, w tym sieci sklepów Naturkompaniet, firma rozrosła się i ostatecznie zmieniła nazwę na Fenix Outdoor, którego prezes Ake Nordin do 2007 roku był członkiem zarządu, aż do kwietnia 2013 roku. Dziś jego syn, Martin Nordi, pełni funkcję prezesa grupy Fenix Outdoor AB.

Åke Nordin. Fot. arch. FjällrävenOd piwnicy w Örnsköldsvik
Nawet jako 14-latek, Åke Nordin wykonywał swój własny sprzęt turystyczny, który również sprzedawał ludziom pracującym w terenie, spotykając ich podczas swoich wycieczek w góry. Założył swoją firmę w 1960 roku, zaraz po ukończeniu szkolenia dla spadochroniarzy w Karlsborgu. Miał bardzo twarde i skoncentrowane podejście do projektowania wyrobów, niezachwiane przekonania i niepowtarzalne produkty, w połączeniu z silnym duchem przedsiębiorczości. Åke pracował w taki sposób, że firma szybko przeniosła się z piwnicy do większej siedziby.
Åke szybko dostrzegł potencjał niemieckiego rynku outdoor i w 1974 roku otworzył tam spółkę córkę. Na rynku zdominowanym przez mężczyzn postawił u steru kobietę... Odważna decyzja okazała się w przyszłości strzałem w dziesiątkę. To tylko jeden z przykładów specyficznego myślenia o rozwoju firmy, bez przejmowania się, co powiedzą inni lub co wynika z papierów.

 

Sprzęt turystyczny
Innowacje, takie jak plecak z zewnętrznym aluminiowym stelażem lub pierwszy na świecie oddychający materiał namiotowy uczyniły z marki Fjällräven mocnego gracza na rynku. Marka i jej produkty pozostawiły trwały ślad w ludziach i ich sposobie spędzania czasu na zewnątrz. Wiele osób uważa że, produkty Fjällräven w połączeniu z reformą wakacyjną w Szwecji w latach 60-tych oraz promocją turystyki, stworzyły nowy model skandynawskiego outdooru. 

Osiągnięcie życia
Åke pozostał wierny swej marce przez większość życia, z wyjątkiem krótkiego okresu w latach 80-tych, po którym wrócił i znowu skupił się na tworzeniu przełomowych produktów i rozwijaniu firmy. W pierwszej dekadzie XXI wieku  Fjällräven nabywał inne marki: Naturkompaniet, Tierra, Primus i Hanwag. Dzisiejsza nazwa tej grupy to Fenix Outdoor, jest ona obecnie jednym z największych graczy w Europie, w sektorze outdoor. To jest osiągnięcie życia, które teraz kontynuuje najstarszy syn Åke, Martin Nordin.

Doświadczenie życiowe
Poza wspaniałym rozwojem firmy, Åke dokonał wielu innych rzeczy przez 77 lat życia. Był strażakiem i pracownikiem MPO, strzygł również owce. Åke pracował również jako nauczyciel W-F i instruktor narciarstwa. Był właścicielem kompleksu narciarskiego Riksgränsen w Szwecji. Zbudował także angielską firmę odzieżową Campari. Posiadał licencję pilota samolotów i helikopterów cywilnych. Z sukcesami startował w regatach oceanicznych. Był zapalonym myśliwym i doświadczonym leśnikiem. Był żonaty z Elisabeth przez 50 lat i wspólnie wychowali czwórkę dzieci.

Naturalny lider, który rozumie i inspiruje innych
Przez swoje inspirujące i energetyczne przywództwo, Åke stworzył bardzo silną kulturę firmową, inspirował swoich pracowników w dobrych i złych czasach. Był bezkompromisowy i zawsze załatwiał rzeczy w swoim stylu.
Przez całe życie inspirował, stawiał wyzwania i rozwijał ludzi w swoim otoczeniu.
Pomimo dużego rozwoju firmy i wielu udanych lat, Åke nigdy nie był zadowolony, chyba że rozwój dotyczył jednocześnie produktów i biznesu. Miał unikalną zdolność do rozpoznawania szans i zawsze polegał na swojej intuicji. 
Skomplikowana osobowość połączona z umiejętnością dostrzegania dobrych pomysłów oraz zdolnością podejmowania szybkich decyzji, uczyniły z niego prawdziwego lidera w biznesie, który był również dobrym i oddanym przyjacielem.
Jego krzywy nos, jego ostre jak brzytwa spojrzenie, jego potężny głos, jego zaraźliwy śmiech, jego szybkie odpowiadanie, jego poczucie humoru, jego ciepły uścisk dłoni, będzie żył na wieki.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-26
BIZNES
 

Miłość do gór, w Zillertal

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-22
BIZNES
 

Omni-Heat od Columbia Sporstwear na Srebrnym Globie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com