facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-09-02
 

Wrzesień w Muzeum Tatrzańskim

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przygotowało na jesień dla turystów i zakopiańczyków bardzo ciekawą ofertę. Zapraszamy Państwa serdecznie we wrześniu na wystawy w filiach Muzeum, ostatni w tym sezonie wieczór czwartkowy z Muzeum Tatrzańskim, spotkania górskie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” i inne wydarzenia. Szkoły zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie zajęć „Bonu Kultury” i lekcji muzealnych. Szczegóły na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl


    WYDARZENIA:

 

4 września (czwartek), godz.16:00 – wernisaż wystawy Proces. Rzecz o odkrywaniu. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.


11 września (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM – Z pasji do Gór, cz.5 - Jak umierali najwięksi... rozważania o śmierci w górach. Prowadzący: Wojciech Szatkowski. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, wstęp wolny.


18 września (czwartek), godz.19:00 – Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim, wieczór górski Pyszniańskie opowieści o legendarnym schronisku SN PTT na Hali Pysznej i narciarskim „El Dorado”. Prowadzący: Wojciech Szatkowski. Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12, wstęp wolny.


20 września (sobota), godz. 18:00 – Dzieciństwo w okresie okupacji we współczesnych wspomnieniach mieszkańców Podhala. Spotkanie z dr Stanisławą Trebunią-Staszel w ramach XXII Europejskich Dni Dziedzictwa. Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8, wstęp wolny.Wystawy czasowe:

„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ 

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

29 kwietnia-19 października 2014

Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców. 

 

CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA…. DZIECIŃSTWO POD TATRAMI”

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, Droga na Koziniec 8

17 maja-2 listopada 2014 

 Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji.

 

PROCES. RZECZ O ODKRYWANIU

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Kościeliska 18

5 września-16 listopada 2014

Wystawa fotografii, która opowiada o zakopiańskim rzeźbiarzu – Marcinie Rząsie i przybliża nam warsztat jego pracy. Opowiada o poszukiwaniu, odkrywaniu i nadawaniu formy. O dostrzeganiu tego co ukryte. O akcie twórczym w wyniku którego powstaje dzieło. Jest to również opowieść o artyście i jego sztuce. Dokumentacji owego aktu twórczego podjął się Jarek "Yarrek" Możdżyński – fotograf specjalizujący się w fotografii sportów ekstremalnych. Wystawa jest zatem efektem współpracy dwóch artystów – rzeźbiarza i fotografa.

 

 

Willa Koliba

 

 

TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO       

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

 Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

15 marca-30 września 2014

Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.

 

NIKIFOR. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W NOWYM SĄCZU

Galeria Władysława Hasiora

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b

28 czerwca-28 września 2014

Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych  na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzażez Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, wnętrza cerkwi i kościołów, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, które kupowali jako pamiątkę kuracjusze i goście uzdrowiska.  

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada bogatą kolekcję prac i pamiątek po artyście. Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem będzie można zobaczyć część z nich – 25 akwarel, 11 ołówkowych rysunków oraz zdjęcia krynickiego malarza.

 

SERCÓWECKI NA PODARUNECKI. FORMY NA SERY Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM

Dwór w Łopusznej

(filia Muzeum Tatrzańskiego) 

Łopuszna, ul. Gorczańska 2

11 lipca-26 października 2014

Drewniane formy na sery owcze, to jedne z najbardziej oryginalnych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Charakteryzują się one ciekawymi kształtami i bogatym zdobnictwem. Intrygują techniką wykonania, ale przede wszystkim tajemniczymi napisami i symbolicznymi znakami wyciętymi na ich powierzchni. Interesująca jest także rola (gospodarcza i zwyczajowa) serów, który były w nich odciskane.

 Na wystawie zostało zaprezentowane dwadzieścia form na sery z terenu Gorców i Orawy, zgromadzonych w latach 60. i 70. XX wieku przez Magdalenę i Stanisława Zapaśników. Od 2013 roku kolekcja należy do Muzeum Tatrzańskiego. 

 

PIĘKNA HELENA W OKSZY

Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”

(filia Muzeum Tatrzańskiego) 

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

1 lipca-31 października 2014

Portret Heleny Roj-Kozłowskiej, pochodzący z prywatnych zbiorów, to prawdziwa gratka dla wielbicieli malarstwa Rafała Malczewskiego. Bohaterka obrazu – bliska przyjaciółka artysty – bez wątpienia należała do grona najbarwniejszych i najciekawszych mieszkanek stolicy Tatr. Helena, z rodu Rojów, od najmłodszych lat miała kontakt z artystycznymi tradycjami Zakopanego. Uczyła się w słynnej Szkole Koronkarskiej i interesowała się teatrem. Już w 1917 roku napisała pierwszą sztukę „Jak carownice pasowały Janosika na zbójnika”, którą rok później zaczęto wystawiać w sali kina Sokół w Zakopanem. Przedstawienie stało się bardzo popularne, zarówno wśród miejscowych, jak i odwiedzających Podhale gości. 

 

 

Willa Oksza; fot. Wojciech Szatkowski

 

 

UWAGA, zmiana godzin otwarcia:

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny czynny: wtorek- sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba czynne: wtorek-sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje czynne: środa-sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00

Galeria Władysława Hasiora czynna: wtorek-sobota 11:00-18:00, niedziela 9:00-15:00

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza czynna: środa-sobota 10:00-18:00, niedziela 11:00-16:00

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu czynna: środa-sobota 10:00-18:00, niedziela 9:00-15:00

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka czynne: poniedziałek-piątek 9:00-16:00

Dwór w Łopusznej czynny: środa-niedziela 10:00-16:00

Zagroda Sołtysów w Jurgowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie czynne: środa-niedziela 10:00-14:00.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Piotr Gruszkowski
 
2023-06-07
GÓRY
 

19 Festiwal MOC GÓR

Komentuj 0
Goryonline
 
2016-04-25
GÓRY
 

Dzień Narciarza w Zakopanem

Komentuj 0
Wojtek Szatkowski
 
2015-12-18
GÓRY
 

Henryk Bednarski - życie jak tatrzański szus

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com