facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-01-10
 

Weekend w Górach z SKPG Kraków w Beskidzie Niskim

W styczniowy weekend wybierzemy się w Beskid Niski. Drewniane cerkwie, Hańczowskie Góry Rusztowe, cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej, w tym niezwykły cmentarz na Rotundzie, a przede wszystkim legenda Beskidu Niskiego - to wszystko czeka na Was!
Nie zastanawiajcie się długo: w Beskidzie Niskim warto być i warto do niego wracać! inicjatywa SKPG skierowana jest do każdego, kto chce:
 
• dowiedzieć się co nieco o górach, bo chodzić i nie wiedzieć, to smutne;
• poznać ludzi, którzy powitają Cię uśmiechem;
• wziąć udział w jedynej w swoim rodzaju imprezie turystycznej;
• ... i w związku z tym wszystkim dobrze się bawić.
 
Na wyjeździe zapoznacie się z topografią, przyrodą, etnografią, historią terenów, po których odbędzie się wędrówka. Program tego wyjazdu jest bardzo atrakcyjny:
 
• Drewniane cerkwie w Uściu Gorlickim oraz Hańczowej, poznanie różnic między prawosławiem i wyznaniem   grecko- oraz rzymsko-katolickim;
• Wędrówka cichymi szlakami Beskidu Niskiego poprzez Hańczowskie Góry Rusztowe;
• Jeden z najpiękniejszych (swego czasu) cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej posadowiony na    samym szczycie piramidalnej Rotundy;
• oraz wspomnienia bolesnej historii tego terenu;
 
Plan ramowy:
 
I dzień (sobota):
 
− Zbiórka o 08:30 w centrum Uścia Gorlickiego, koło cerkwi.
− Przed wyruszeniem na trasę kierowcy przejadą do Zdyni, gdzie zostawimy większość samochodów i wrócimy do Uścia jednym (lub maksymalnie dwoma). W ten sposób w niedzielę zejdziemy prosto do samochodów (i wrócimy po samochody zostawione w Uściu Gorlickim).
− Uście Gorlickie – Homola – Bordiów Wierch (755 m) – Hańczowa (nocleg).
− Czas przejścia: ok. 7 h
 
II dzień (niedziela):
 
− Hańczowa – Kozie Żebro (847 m) – Regetów – Rotunda (771 m) – Zdynia
− Czas przejścia: ok. 7 h
Powrót do Krakowa w niedzielę w godzinach wieczornych
 
Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, jeżeli znajdzie się choćby jeden chętny uczestnik!

Uwagi organizacyjne:
 
• Wyjazd:
• Dojazd na miejsce zbiórki i powrót do Krakowa (lub innych miejsc) we własnym zakresie (praktycznie
  najlepiej samochodem)!
• W zgłoszeniu prosimy o podanie, czy osoba dysponuje samochodem, którym może zawieźć i przywieźć  uczestników bez samochodu oraz ile miejsc oferuje. Po otrzymaniu odpowiedniej ilości zgłoszeń organizator  skontaktuje się z uczestnikami wyjazdu, aby ustalić, kto z kim jedzie. Po ustaleniu tego uczestnicy na własną  rękę umawiają się z kierowcą co do godziny i miejsca wyjazdu z Krakowa (lub innych miejsc).
• Czas wyjazdu zaplanujcie tak, aby dojechać na miejsce zbiórki na 08:30. Możliwy jest dojazd i powrót z innego miejsca niż Kraków. W takim wypadku prosimy o podanie tego w zgłoszeniu.
UWAGA: Organizator nie bierze odpowiedzialności za ew. szkody na pozostawionych samochodach.
UWAGA 2: Zgłaszając się wyrażasz zgodę na udostępnienie Twego adresu mejlowego oraz nru telefonu innym uczestnikom – w celu umożliwienia umówienia się z nimi na wyjazd.
Koszty: dojazd + powrót samochodem, nocleg w internacie w Hańczowej 18 zł + jedzenie (we własnym
   zakresie). Towarzystwo fachowych przewodników – GRATIS
 
Porady dodatkowe:
 
• Ubiór: należy zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy (sweter, polar) oraz coś od deszczu / śniegu. Na nogi wkładamy  turystyczne buty, sprawdzone i wcześniej zaimpregnowane. Wskazane nakrycie głowy chroniące od słońca, krem z filtrem, ewentualnie okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli macie ochraniacze na spodnie, to je weźcie -  mogą być użyteczne, zwłaszcza przy błocie. Mogą przydać się kijki, zwykłe narciarskie lub teleskopowe. Dobrze jest mieć też rzeczy na przebranie po całym dniu wędrówki, zwłaszcza sandały. Zapasowe, suche skarpetki są przyjemną odmianą po ich całodziennych, nieraz już przemoczonych poprzedniczkach.
• Jedzenie. Na pierwszy dzień przygotujcie sobie kanapki na cały dzień - każdy według potrzeb (w górach chce się jeść!). Pamiętajcie o czymś do picia (bezalkoholowym) - min. półtora litra wody mineralnej (lub źródlanej) na osobę. 
• Na niedzielne śniadanie weźcie półprodukty, czyli chleb i coś do chleba w ilościach wystarczających na  śniadanie oraz na kanapki na drugi dzień. Na drogę nieodzowne są słodycze typu czekolada, cukierki etc. - dodatkowy zastrzyk energii zawsze może się przydać. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą herbaty lub / i kawy. Dobrze mieć swój kubek. Zupki chińskie dla amatorów dań w proszku jak  najbardziej wskazane.
• Zabierzcie śpiwór. Na pewno przyda się scyzoryk lub inny nóż i łyżka. Pamiętajcie o latarce! Nie zapomnijcie też leków, które musicie regularnie zażywać oraz podstawowej apteczki (m.in. środki od bólu głowy)
• Nawet najwygodniejsze buty potrafią zdradliwie obetrzeć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego zapakujcie kilka plastrów z opatrunkiem. Bandaż elastyczny jest również wskazany.
• Gitara bądź inne instrumenty grające (no może z wyjątkiem pianina) są zdecydowanie pożądane na wieczór,  jeśli tylko możecie - bierzcie!
• Jeżeli nie jesteście ubezpieczeni - należy wykupić co najmniej 2-dniowe ubezpieczenie (w każdym biurze podróży).
UWAGA: Jeżeli jesteś członkiem PTTK i masz aktualnie opłaconą składkę, to obejmuje Cię ubezpieczenie! Dokładne informacje na stronie: http://www.pttk.pl/ zycie/ubezpieczenia/nnw2010/
• No i na koniec uwaga czysto techniczna: choć często pakujemy się w ostatniej chwili i w pośpiechu dobrze jest zapakować sobie wszystko do reklamówek. Nie ma gorszej rzeczy niż przemoczone wszystkie rzeczy w  plecaku!
 
Kontakt: Marek Cienkiewicz, tel. 606 318 980, marekc@onet.pl
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa - liczba miejsc nie jest nieograniczona!
 
 
Serdecznie zapraszamy! 


Źródło: SKPG Kraków

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com