facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-03-27
 

Warsztaty malowania pisanek huculskich

COTG PTTK oraz Fundacja Św. Włodzimierza w Krakowie zapraszają na warsztaty malowania pisanek huculskich. Zajęcia odbędą się w Niedzielę Palmową (1 kwietnia 2012 r.) w siedzibie Fundacji Św. Włodzimierza w Krakowie, ul. Kanonicza 15.
Uczestnicy będą mogli nauczyć się zdobienia pisanek techniką batikową, polegającą na pokryciu woskiem tych części jajka, które mają pozostać niezabarwione danym kolorem. Pisanki huculskie odznaczają się szczególnym kunsztem wykonania i swoistą symboliką magiczną przejawiającą się w ornamentyce, kolorystyce i rytmie zdobień „pisanych” woskiem na skorupce jajka.

Bilety w cenie 15 zł (dorośli), 12 zł (studenci) oraz 10 zł (dzieci), są do nabycia od 22 marca 2012 r. w COTG PTTK w Krakowie przy ul. Jagiellońskiej 6.

W cenie biletu 1 jajko do ozdobienia. Warto mieć ze sobą dodatkowe 2-3 sztuki, surowe o białej skorupce.

Zapisy

Rezerwacje można składać na adres mailowy: justyna_piotrek.klapytowie@cotg.pttk.pl.

Organizatorzy przygotowali cztery warsztaty, które będą miały miejsce w godzinach:

10.00-11.30
11.45-13.15
13.30-14.45
15.00-16.30

Dodatkowe informacje: Piotr Kłapyta, tel. 608 624 078


Huculska pisanka

Obrzędowe wykorzystanie jajka było szeroko rozprzestrzenione u wszystkich ludów euroazjatyckich. W systemach kosmogonicznych różnych kultur jajko stanowiło symbol początku świata, nowego istnienia oraz symbol przejścia ze śmierci do życia. Według przekazów Herodota cały świat powstał z jajka Feniksa, podobnie według fińskiej Kalewali świat miał powstać z jajek dzikiej kaczki. Symbol jajka znany jest też z kultów hinduskich i zaratustrianizmu, którego wyznawcy jeszcze do XVIII w dzielili się zdobionymi jajkami. Pisanki huculskie odznaczają się szczególnym kunsztem wykonania i swoistą symboliką magiczną przejawiającą się w ornamentyce, kolorystyce i rytmie zdobień "pisanych" woskiem na skorupce jajka. Huculskie pisanki wykonuje się techniką batikową, polegającą na pokryciu woskiem tych części jajka, które mają pozostać niezabarwione danym kolorem. Symboliczne funkcja pisanki wiąże się ze znaczeniem ornamentów i barw umieszczanych na jajku. Im prostszy ornament tym starsze i bardziej uniwersalne jego znaczenie. Do najstarszych ornamentów umieszczanych na pisankach huculskich należą ornamenty geometryczne: koło, romb, trójkąt, kropka, krzyż itp., które mają symbolikę solarną, kosmiczną i płodnościową. Późniejsze znaki były bardziej złożone, przez co stopniowo zatracały swoją uniwersalność. Do stosunkowo nowych ornamentów zaliczane są: roślinne, zoomorficzne (konie, jelenie, ptaki, owce) i antropomorficzne. Najpopularniejszymi barwami pisanek huculskich są: biel, żółć, pomarańcz, zieleń i czerń. Kolory te maja ukryte znaczenie symboliczne: żółty oznacza urodzaj, ziarno, czarny-zorane pole, czerwony-miłość, zielonyżycie, pomarańczowy- radość i bogactwo. Wśród typów pisanek huculskich wyróżniają się swoją kolorystyką jaskrawe pisanki kosmackie, wśród których dominują barwy: żółta, pomarańczowa i czerwona. Pisankarki kosmackie i werchowyńskie oprócz syntetycznych barwników anilinowych, wykorzystują także barwniki z roślin, które były znane ze swoich właściwości magicznie i apotropeicznych: kora dębowa, osika, olcha, cebula.


Źródło: SKPG Kraków

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com