facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-12-05
 

Warszawski Przegląd Filmów Górskich po raz siódmy

Tegoroczny Warszawski Przegląd Filmów Górskich odbędzie się w dn. 8-11 XII w Kinotece (PKiN). Oprócz głównej części odbędą się dwa (podobne) pokazy Darka Załuskiego "K2 północnym filarem", 13 i 16 grudnia o godz. 20.30.
Repertuar w dużej mierze koncentruje się na filmach i prezentacjach o profilu alpinistycznym, bo przecież tematyka ta od początku stanowiła główny nurt tego typu imprez. Pokażemy też obrazy o nieco odmiennym spektrum zainteresowań i właśnie od nich rozpoczniemy omawianie programu.

Warto zwrócić uwagę na kilka pozycji o charakterze kulturowo-przyrodniczym. Do tej grupy zaliczyć można takie filmy jak: Tulku z krainy Dolpo – o tybetańskiej społeczności mieszkającej w Nepalu; Koń Everestu – o  wyjątkowym koniu, który zastępuje na szlaku pod Everest narowiste jaki, a niekiedy ratuje wręcz życie chorym turystom; czy - Mongolska krew - inny film związany z rączymi rumakami.

W naszym repertuarze znalazły się też dwa znaczące filmy drogi: Ekspedycja Wisła – dokumentujący dwie wyprawy kajakowe z biegiem Wisły Marka Kamińskiego, oraz 180 º na południe – pełen romantyzmu obraz o wyprawie szlakiem dawnej ekspedycji na pewien trudny szczyt w Patagonii.

Miłośnicy podwyższonej dawki adrenaliny także znajdą coś dla siebie.
Film Pavlo Barabasza Trou de Fer (Żelazna dziura) pokazuje pełen dramatyzmu zjazd na linach w najtrudniejszy kanion świata na wyspie Reunion, natomiast polską eksplorację w tym stylu przedstawi Krzysztof Mrozowski, który wraz z ekipą dokonał przejścia ostatnich dziewiczych kilometrów kanionu Colca w peruwiańskich Andach.

Dla ludzi szukających w górach czegoś  więcej, aniżeli tylko emocji związanych z pokonywaniem skrajnych trudności, mamy do zaproponowania trzy filmy, w których wspinaczka jest jedynie tłem do ukazania głębszych ludzkich motywacji. W tej grupie z największym rozmachem zrealizowany jest bezsprzecznie obraz Pokonać siebie, prezentujący młodą kobietę, która zapragnęła przeistoczyć się w alpinistkę dokonującą ekstremalnych wyczynów. Ważny jest też film Świątynia marzeń, którego bohaterem jest pewien alpinistyczny dysydent w mocno sformalizowanym radzieckim alpinizmie. Do tej puli zaliczyć też można obraz Elizy Kubarskiej Co się wydarzyło na wyspie Pam, pokazywany na naszej imprezie ponownie, a to z powodu burzy medialnej, jaka rozpętała się w ostatnich miesiącach wokół kulisów realizacji tego bezsprzecznie ciekawego filmu.

W gronie filmów alpinistycznych warto zwrócić uwagę na: nową produkcję Jerzego Porębskiego Kukuczka, gdzie o legendarnym polskim wspinaczu wypowiadają się takie sławy światowego himalaizmu, jak Reinhold Messner czy Kurt Diemberger; The Pinnacle – prezentujący dwa pokolenia szkockich wspinaczy, porównanie stosowanych technik i podejścia do wspinaczki; słoweński Sfinks – zrealizowany z dużym rozmachem inscenizacyjnym oraz z niebanalnym zamysłem. Z pewnością fani ekstremalnej wspinaczki nie będą czuli się rozczarowani, choć jest to obraz dziejący się w wielu warstwach. Zapewne to jeden z najciekawszych filmów tej edycji naszego przeglądu.

Już po zamknięciu programu uzyskaliśmy zgodę na pokaz ciekawego filmu hiszpańskiego Thumbnail, kręconego podczas wspinaczki na ten sam grenlandzki klif, na który wspinali się Dawid Kaszlikowski z Elizą Kubarską. Wstęp do tego filmu wygłosi Dawid Kaszlikowski. Film został włączony do sobotniego bloku rozpoczynającego się o 20.15.

Ważną rolę w naszej imprezie odgrywają spotkania ze znanymi alpinistami. W tym roku będziemy mogli posłuchać górskich opowieści w wykonaniu:

Oli Dzik – nadziei kobiecego himalaizmu
Artura Hajzera – niegdyś partnera Kukuczki, a obecnie lidera programu „Polski himalaizm zimowy 2010-2015”
Ryszarda Pawłowskiego – zdobywcy wielu ośmiotysięczników, w tym trzykrotnie Everestu, dziś jednego z najbardziej znanych przewodników wysokogórskich.
Darka Załuskiego
– od początku wspinającego się z kamerą, by dokumentować wyczyny polskich i zagranicznych alpinistów. Tym razem opowie o tegorocznej wyprawie na K2, zakończonej spektakularnym sukcesem.

Znacząca część repertuaru filmowego pochodzi z dwóch imprez filmowych o ugruntowanej pozycji -  Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem oraz z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju im. Andrzeja Zawady. Pragnęlibyśmy niniejszym gorąco podziękować organizatorom tych imprez za udostępnienie kopii filmowych, a widzów zaprosić na te prestiżowe wydarzenia, odbywające się rokrocznie we wrześniu.

Zapraszamy do Kinoteki w dn. 8-11.XII.

Bliższe informacje na stronie
www.annapurna-info.pl

Roman Gołędowski


 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com