facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-02-04
 

V edycja WINTERCAMP zakończona

W dniach 30 stycznia - 2 lutego na Turbaczu odbył się Wintercamp 2014, czyli największy, zimowy biwak
w Polsce, organizowany przez stowarzyszenie Polish Outdoor Group.

Niewielka ilość śniegu i lekki mróz nie przeszkodził 120 uczestnikom imprezy w szkoleniach dotyczących bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej. 

Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR, ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia POG, które było organizatorem imprezy. Wszyscy uczestnicy Wintercamp spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w pokazowej  jamie śnieżnej.

Wintercamp to impreza przede wszystkim edukacyjna, w trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wycieczki w góry. W trakcie praktycznych zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach czy budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się kiedy powstają lawiny i jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie. Ratownicy GOPR przeprowadzili także podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach. 

W Wintercamp udział mógł wziąć każdy i okazało się, że człowiek który na co dzień jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej również postanowił nauczyć się czegoś nowego. "Na Wintercamp przyjechałem wraz z dziewięcioma studentami. Pierwszy raz brałem udział w takiej imprezie - było to niesamowite przeżycie! Ja w trakcie swojej pracy ze studentami również kładę nacisk przede wszystkim na praktykę połączoną z wiedzą teoretyczną. Podczas Wintercampu miałem możliwość uczestniczyć w wielu ciekawych prelekcjach i szkoleniach. Zdobytą wiedzę będę przekazywał studentom podczas moich zajęć" - mówi dr Mateusz Rogowski.

Uczestnicy Wintercamp uczyli się także jak odpowiednio dobrać ekwipunek, sprzęt oraz odzież. Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w ekwipunku outdoorowym, w tym. m.in. jak wytworzyć prąd z wody, albo czym różnią się wysokogórskie namioty zimowe od tych używanych na co dzień. Przy asyście instruktorów ćwiczyli także wspinaczkę lodową w rakach i z czekanami oraz marsz z użyciem rakiet śnieżnych. Tegoroczną nowością było szkolenie skitourowe, podczas którego omówiony został niezbędny sprzęt do uprawiania tej aktywności oraz techniki poruszania się na nartach z fokami.

Po szkoleniach był czas na relaks. W piątek uczestnicy imprezy z ochotą brali udział w zawodach table-boulder’owch, a sobotni wieczór spędzili przy ognisku nieopodal biwaku - oczywiście w śniegu.

Goście Specjalni

Wintercamp to także wieczorne spotkania w schronisku z filmem górskim, ale także z podróżnikami.

W piątek, z uczestnikami spotkał się Peter Hamor - słowacki himalaista oraz podróżnik i instruktor Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok, który swoimi opowieściami z podróży do Kirgizji rozbawił salę do łez. Natomiast w sobotę wystąpił Krzysztof Wielicki i Michał Król - wspinacz młodego pokolenia. Odbył się także pokaz filmu himalaisty Dariusza Załuskiego pt. "Wyprawa na Everest".

V edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę rozdaniem dyplomów wszystkim uczestnikom oraz nagród w postaci sprzętu outdoorowego dla tych osób, które wzięły udział w porannej grze terenowej i otrzymały najlepsze wyniki.

Zapraszamy ponownie za rok!

Wintercamp nie mógłby się odbyć bez wsparcia: Wyższych Szkół Bankowych, The North Face, Regatta, Dare 2 Be, Columbia, Salewa, Nordhorn, Brain Inside, Feel Free, Woda Góry Las, VMG Outdoor Sports Marketing, ABS, Polartec, Heimplanet, Brunton i Dynafit. Wszystkim sponsorom i partnerom serdecznie dziękujemy.

Więcej informacji na stronie www.wintercamp.org.pl

 


 

 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com