facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-12-21
 

Trzydniowy Festiwal Filmu Górskiego w Chicago

Po raz pierwszy w historii Chicago, w dniach od 14 do 16 grudnia 2012 roku, Fundacja Kultury Tatrzańskiej zorganizowała trzydniowy festiwal filmu górskiego wraz z wystawą zdjęć górskich i konkursem fotograficznym. Fundacja zaprosiła publiczność do multimedialnego widowiska związanego z górami i ich interakcją z ludźmi za pomocą sportu, alpinizmu, i kultury.
Jako specjalny gość przyleciał z Polski Jerzy Porębski, producent filmów górskich, scenarzysta i reżyser. Jerzy Porębski mówił o swoich doświadczeniach związanych z tworzeniem filmów, o przeżyciach i spotkaniach z górami na całym świecie.

Innymi gośćmi specjalnymi byli Tatry Ski Club - promujący nadchodzący sezon narciarski, Koło numer 86 ze Związku Podhalan - reprezenujące polskie Pogotowie Górskie "TOPR", oraz reprezentacja członków Klubu Wysokogórskiego w Chicago, którzy promują wspinaczki górskie i alpinizm.

Pokazane zostały pełne życia fotografie gór Tomasa Hulika, Macieja Gąsienicy, Andrzeja Kulki, Wojciecha Hyca i indywidualnych osób, które przysłały swoje zdjęcia do konkursu.
Festiwal został zamknięty ceremonią ogłoszenia wyników i wręczenia nagród oraz występem ludowego zespołu "Tatry", który przedstawił autentyczne tańce góralskie.

Specjalne jury składające się z krytyków filmu i fotografii ogłosiło werdykt festiwalu:

Grand Prix - „Sztuka wolności” Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza

Najlepszy film - „Vertical sailing Greenland” Sean Villanueva O’Driscoll

Nagroda Specjalna Jury - „ Kukuczka” Jerzego Porębskiego

Najlepsze Zdjęcia Filmowe - „Wysokie Tatry” Pavol Barabas i Tomas Hulik

Nagroda Publiczności - „ Kukuczka” Jerzego Porębskiego

Specjalne Uznanie Dyrektora festiwalu - „Moonflower” Alastair Lee

Specjalne Uznanie Dyrektora festiwalu - „Baca Jano Cervien”  Lubo Viluda

Najlepsze zdjęcie - „Wspinaczka w chmurach” Piotra Jakubowskiego

Jury z satysfakcją ogłosiło swoje decyzje, a tancerki zespołu „Tatry” przekazały nagrody obecnym zwycięzcom. Był to prawdziwie przełomowy festiwal filmu górskiego w Chicago, bardzo ciepło przyjęty ze względu na różnorodność filmów i liczebność uczestników.

Organizatorzy festiwalu są szczególnie wdzięczni osobom z różnych krajów przysyłających do Fundacji informacje o wsparciu, a także gratulacje oraz życzenia powtórzenia festiwalu w roku 2013. Szczególne podziękowanie składają na ręce zarządu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego za wsparcie inicjatywy i udzielenia honorowego patronatu festiwalowi. Pragną podziękować również wszystkim swoim sponsorom, uczestnikom, gościom specjalnym i wolontariuszom za współudział w stworzeniu festiwalu z takim sukcesem, a przede wszystkim w tworzeniu tak przemiłej atmosfery tych trzech dni świętowania gór.


Jak powiedział na zakończenie gość z Polski, Jurek Porębski: „Widzę, że ten festiwal był Wam bardzo potrzebny”.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com