facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-03-22
 

Travelery 2011 - nominacje

Weź udział w konkursie i zdecyduj kogo chcesz uhonorować statuetką! Głosy możesz oddawać za pośrednictwem SMS do 27 marca 2012 r. Zachęcamy do wsparcia "górskich" nominacji.
Każda osoba, która odda głos w plebiscycie, może wziąć udział w konkursie z nagrodami. Wystarczy w SMS, wpisać propozycję hasła promującego „National Geographic Traveler”.

Autorzy najlepszych haseł otrzymają atrakcyjne nagrody: wycieczkę do Wietnamu, nawigacje turystyczne lub sprzęt outdorowy.

Więcej informacji znajdziesz na: travelery2011.national-geographic.pl.
 

Wyniki plebiscytu Travelery 2011 zostaną ogłoszone na łamach 5 numeru National Geographic Traveler, w sprzedaży już od 24 kwietnia 2012 r.

Nominowani do nagrody:

Kategoria BLOG TRAVELEROWCA

1. Mateusz Stokłosa, Anna Stokłosa, Marta Kantyka, Kasia Pawlus, Andrzej Biel, Sylwia Mucha, Zbigniew Bodzek - Żywcem w Afryce

Uczestnicy podróży zdecydowali się przemierzyć Czarny Ląd w dość nietypowy sposób, nosząc ludowe stroje góralskie. W gorsetach, jaklach, brucikach, kierpcach, tańcząc i śpiewając, stawiają na wymianę europejskiej i afrykańskiej kultury. W dodatku bloga piszą w żywieckiej gwarze! Byście nie żałowali, a objechali syćki strony świata, ale zawse pamiętali, ka rodzinno chata...
zywcemwafryce.wordpress.com

2. Piotr Strzeżysz - Rowerem przez Kordyliery

Piotr Strzeżysz, podróżnik i zwolennik przemierzania świata na dwóch kółkach, zrealizował projekt rowerem przez Kordyliery. Jego relacje z podróży to dobre połączenie humoru, rzetelnych informacji, pięknych zdjęć i ciekawych filmów. A także zaskakujących zwrotów akcji, bo zamiast w Meksyku autor skończył projekt w Las Vegas. www.onthebike.pl

3. Anna i Thomas Alboth - Rodzina bez granic

Wszystkim sceptykom przekonanym o tym, że nie można pogodzić pasji globtroterskiej z udanym życiem rodzinnym, polecamy odwiedzenie bloga Anny i Thomasa Albothów, którzy wraz z dwójką małych dzieci zwiedzają świat. Przy okazji łamiąc schemat typowej domowej egzystencji.
thefamilywithoutborders.com

4. Anna Błażejewska i Krzysztof Kaczmarek - Na Filipinach

Krzysztof Kaczmarek w wyniku osobistych zawirowań porzucił dotychczasowe życie i wraz z Anną Błażejewską zamieszkał na Filipinach. Zmagania z nową rzeczywistością i fascynujące smaczki odkrywanej kultury opisują na wspólnym blogu.
www.filipinos.pl


5. Ks. Kazimierz Sowa - Blogiem dookoła świata

Ks. Kazimierz Sowa to duchowny z powołania i dziennikarz z zamiłowania. Teraz poznajemy go też jako podróżnika. A wszystko dzięki blogowi, w którym odsłania nam uroki odwiedzanych przez siebie miejsc, w tym szczególnie ulubionej Syberii.
www.religia.tv


Kategoria PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU

1. Paulina Wilk - Lalki w ogniu. Opowieści z Indii


Jedna z najlepszych książek o Indiach, które ukazały się na polskim rynku. Pokazuje ten kraj bez patosu, ale z czułością. Paulina Wilk pisze o znikających z domów dziewczynkach, o uwięzieniu w tradycji, ale i gorącej miłości do literatury, jakiej próżno szukać w Europie. To Indie takie, jakimi są naprawdę. (Wyd. Carta Blanca)

2. Małgorzata Szejnert - Dom żółwia. Zanzibar

170 lat historii Zanzibaru w okupionych wielogodzinnym przeszukiwaniem archiwów reportażach. Czyli przeszłość, teraźniejszość i przyszłość afrykańskiej wyspy, po której oprowadza nas Małgorzata Szejnert. Sporo o ludziach, architekturze, miejscach, a także o żółwiach. Bo to właśnie spotkanie jednego z nich stanowiło dla dziennikarki inspirację. (Wyd. Znak)

3. Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus - Namibia: 9000 km afrykańskiej przygody

9 tys. km Afryki oprawionej dawką dobrego humoru, ciekawymi zdjęciami i przenikliwymi spostrzeżeniami na temat Namibii. Małżonkowie, którzy wraz z dwójką swoich synów udali się w podróż samochodem terenowym z namiotem na dachu, udowadniają, że w czasie egzotycznej wyprawy dzieci nie muszą być balastem, a wręcz mogą stanowić dodatkową atrakcję turystyczną. (Wyd. G+J)

4. Marcin Michalski, Maciej Wasielewski - 81:1. Opowieści z Wysp Owczych

Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Europy, co wie o Wyspach Owczych, zapewne odpowie, że niewiele, jeśli w ogóle cokolwiek. Marcin Michalski wraz z Maciejem Wasielewskim postanowili wypełnić pustkę informacyjną o tym najmniej znanym kawałku naszego kontynentu, przy okazji zarażając miłością do kraju, w którym pensja sprzątaczki równa się zarobkom polityka. (Wyd. Czarne)

5. Andrzej Meller - Miraż. Trzy lata w Azji

Jeśli podczas trzyletniego pobytu autora w Azji na kontynencie dochodziło do jakichkolwiek zapalnych wydarzeń, z całą pewnością Andrzej Meller prędzej czy później tam dotarł. Przyciąga kłopoty jak magnes? A może one jego? Jedno jest pewne: wszystkie je opisuje z właściwym sobie dowcipem. Niezależnie od tego, czy to wojna w Gruzji, zamachy terrorystyczne w Bombaju, czy też wybory w Afganistanie. (Wyd. The Facto)

Kategoria NAUKOWE ODKRYCIE ROKU

1. Dr inż. Włodzimierz Strupiński z zespołem - Odkrycie metody przemysłowej produkcji grafenu


Grafen jest mocniejszy niż stal, lepiej przewodzi prąd niż krzem, a przy tym jest lekki i elastyczny. Sęk w tym, że nikt nie potrafił wytwarzać go na masową skalę. Polak już potrafi. A konkretnie grupa badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki UW, którzy jako pierwsi na świecie opracowali metodę przemysłowej produkcji „materiału przyszłości”.

2. Prof. dr hab. Nikodem Grankowski, prof. dr hab. Marek Tchórzewski, dr Dawid Krokowski z zespołem - Przełom w badaniach nad szczepionką na malarię

Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen, który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. Będzie to wydarzenie na miarę historii medycyny – wszak choroba zabija rocznie na świecie ponad milion osób. Spośród chorób to trzeci największy morderca po AIDS i gruźlicy.

3. Prof. Andrzej Udalski z zespołem - Odkrycie planet swobodnych

Międzynarodowy zespół naukowy z udziałem polskich naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego odkrył nową klasę planet – tzw. planety swobodne. Mają masę Jowisza i nie są związane z żadną gwiazdą. O sensacyjnych wynikach badań poinformował prestiżowy tygodnik Nature.

4. Prof. Andrzej Kokowski, Marcin Piotrowski, Artur Troncik - Odkrycie skarbu w Czermnie

Drogocenna biżuteria, złocone srebro z XIII w. – to efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z UMCS w Lublinie prowadzili w Czermnie, w powiecie tomaszowskim. Odkrycie ma też znaczenie historyczne – może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich.

5. Prof. Dariusz Kucharczyk z zespołem - Wyhodowanie w warunkach sztucznych węgorza

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako pierwsi na świecie doprowadzili do tarła węgorzy w sztucznych warunkach. Dzięki ich dokonaniom zwiększy się populacja tego zagrożonego gatunku. Wcześniej bliscy podobnego osiągnięcia byli naukowcy z Japonii, ale wyhodowane przez nich larwy zginęły po kilku dniach.


Kategoria SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU

1. Tomasz Surdel - Ekspedycja poszukiwawcza zaginionych podróżników: Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza

Tomasz Surdel, mieszkający w Buenos Aires polski dziennikarz, usłyszał apel rodziny trójmiejskich podróżników: Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza, którzy zaginęli podczas spływu kajakiem w Amazonii. Natychmiast podążył ich śladem, odkrywając okoliczności brutalnego morderstwa Polaków i – de facto – zmusił peruwiańską policję do schwytania sprawców.
www.tomeksurdel.com

2. Tomek Michniewicz - Projekt Nosorożce

Dziennikarz i podróżnik Tomek Michniewicz oraz założony przez niego i wydawnictwo Otwarte komitet zbierają środki na rzecz rezerwatu Imire w Zimbabwe, który ratuje zagrożone wyginięciem nosorożce. Kilogram sproszkowanego rogu tego zwierzęcia kosztuje na czarnym rynku 60 tys. dol. Efekt? W niektórych rejonach Afryki została śladowa liczba tych zwierząt. Jeśli nie zaczniemy ich ratować, przestaną istnieć w ciągu kilku lat. www.tomekmichniewicz.pl/tatende

3. Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” - Kampania społeczna „Podróże kontra telewizor”

Według statystyk polskie dzieci spędzają rocznie przed telewizorem 34 dni. Kampania społeczna zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” postanowiła to zmienić. I zebrała ponad 12 tys. głosów pod apelem o ustanowienie nowych praw dziecka: „Do podróżowania z rodzicami” oraz „Do soboty bez telewizora”. Przy okazji skutecznie zachęcając kilkaset firm do rozbudowy familijnej oferty turystycznej. www.znanenieznane.pl

4. Janina Ochojska, Polska Akcja Humanitarna - Klub SOS Polskiej Akcji Humanitarnej

Janina Ochojska po raz kolejny uczy, jak pomagać mądrze. Nowatorska inicjatywa Polskiej Akcji Humanitarnej ma na celu błyskawiczne niesienie ratunku ludziom na całym świecie dotkniętym nagłymi katastrofami i konfliktami zbrojnymi. Członkiem Klubu SOS może zastać każdy, kto zdecyduje się miesięcznie wpłacać już od 10 zł. Wysokość „składki” można wybrać samemu, dostosowując ją do możliwości finansowych. www.pah.org.pl

2. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Promocja Mazur w ramach konkursu na siedem nowych cudów natury

Chociaż Mazury nie dostały się do siódemki zwycięzców trwającego przez cztery lata ogólnoświatowego plebiscytu szwajcarskiej fundacji New7Wonders na siedem nowych cudów natury, trzeba docenić sam fakt wejścia do finałowej czternastki. I to jako jedynego miejsca z Europy! Dzięki świetnej kampanii promocyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego konkurs rozsławił nasze jeziora na cały świat. www.MazuryCudNatury.org


Kategoria
WYCZYN ROKU

1. Zbigniew Gutkowski - I miejsce w okołoziemskich regatach VELUX 5 Oceans Race

Pierwszy Polak, który wziął udział w najdłuższym rejsie dookoła świata uznawanym za największe indywidualne wyzwanie w światowym żeglarstwie. W dodatku od razu zajął II miejsce! Samotne przepłynięcie 30 tys. mil morskich kosztowało go 3 tys. godz. oraz utratę 15 kg.
www.polishoceanracing.com.pl

2. Piotr Pogon, Łukasz Żelechowski - Zdobycie Aconcagui

Maratończyk z jednym płucem i niewidomy dziennikarz zdobyli najwyższy szczyt obu Ameryk (6962 m n.p.m.). – To, co robimy, jest z medycznego punktu widzenia niewytłumaczalne – mówił Travelerowi po powrocie z wyprawy Piotr Pogon. Wejście na Aconcaguę to nie pierwsze ich osiągnięcie tej klasy. I zapewne nie ostatnie. expedition.gedeonrichter.pl

3. Edyta Ropek - Zwycięstwo w Pucharze Świata 2011 we wspinaczce sportowej na czas

Zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2011 we wspinaczce sportowej na czas. Edyta Ropek po raz trzeci w karierze sięgnęła po to trofeum, jest to zarazem pierwszy taki wynik w historii polskiego sportu! – To był najcięższy sezon w mojej karierze – przyznała zawodniczka.
www.edytaropek.pl


4. Krzysztof Starnawski - Rekord świata w nurkowaniu

Rekord świata w nurkowaniu Nurek i eksplorator osiągnął u wybrzeży Dahabu w Egipcie w Morzu Czerwonym głębokość 283 m, ustanawiając tym samym rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym oraz rekord Polski w nurkowaniu głębokim. Zejście i wyjście na powierzchnię zajęło mu ponad 9 godzin. www.dualrebreather.com

5. Dariusz Załuski - Pierwsze od 15 lat polskie zdobycie K2

Postawienie przez Polaka stopy na wierzchołku K2 przełamało trwającą od 2008 r. złą passę, która nie pozwalała zdobyć tej góry gór żadnemu himalaiście świata. Tym samym Załuski (nie tylko himalaista, ale też filmowiec) stał się dziewiątym Polakiem (i pierwszym od 1996 r.), który zdobył ten szczyt. Wcześniej trzykrotnie musiał spod niego zawracać.
www.goeverest.pl



Kategoria
PODRÓŻ ROKU


1. Piotr Ganczarski, Andrzej Pietrzyk, Grzegorz Szczygieł oraz Maciej Zatoński - Na jedwabnym szlaku

Czterech pasjonatów motoryzacji na czterech motocyklach pokonuje 18 tys. km, przekraczając granice 16 państw. Dwa miesiące zajęło im przejechanie jednej z głównych nitek Jedwabnego Szlaku. Poszczególne etapy wyprawy relacjonowali na blogu, zaspokajając tym samym głód wiedzy fanów ekstremalnych przygód i miłośników azjatyckiej kultury.
www.jedwabnyszlak2011.pl


2. Börje Ivarsson, Monika Witkowska - Jachtem „Anna” przez lody Arktyki

Nawet chłodne potraktowanie przez rosyjskie władze (które na Czukotce wydały nakaz aresztowania podróżników) nie przerwało tego trzymiesięcznego rejsu. Na zaledwie 10,5-metrowym jachcie dwuosobowa załoga jako pierwsza na świecie pokonała trasę wiodącą przez morza: Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa.
www.arcticexpedition.eu


3. Rafał Król, Paweł Łączny, Tomasz Woźny - Pieszo przez Haiti

Współpracujący z Travelerem podróżnicy rok po tragedii postanowili odświeżyć pamięć o trzęsieniu ziemi na Haiti z 2010 r. W ramach wyprawy ITAKA Haiti Trekking przeszli pieszo cały zrujnowany kraj (co było pierwszym takim wyczynem w historii), dokumentując warunki życia na prowincji, do której nie docierają nawet organizacje humanitarne.
on.fb.me/jQQOJy


4. Wojciech Lewandowski z ekipą - Śladami polskich wypraw w Andy

Znany geoekolog Wojciech Lewandowski zorganizował wyprawę w Andy śladami przedwojennych polskich alpinistów, którzy w 1935 r. dokonali tam pionierskich wejść. Plonami projektu są m.in. zdobycie Alma Negra 6120 m i El Plomo 5430 m, a także kontakty z Polonią, rodzinami uczestników historycznej wyprawy oraz obserwacje naukowe.
www.polskieandy.pl


5. Zbyszek Sas, Jakub Pająk, Norbert Skrzyński, Piotr Sudoł i Piotr Tomza z ekipą - Afryka Nowaka

Sztafeta śladami Kazimierza Nowaka – pierwszego człowieka, który samotnie przemierzył Afrykę w latach 1931–1936. Uczestnicy projektu (117 osób) odtworzyli przebieg jego trasy i odszukali ślady patrona. Kilkuosobowe zespoły podróżowały tak jak kiedyś Nowak – na rowerze, konno, wielbłądem, czółnem oraz na piechotę.
www.afrykanowaka.pl



Źródło: www.ceneria.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com