facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-09-27
 

Test modelu FLASH marki JETBOIL

JETBOIL FLASH to amerykańska maszynka do gotowania, następca modelu JETBOIL PCS. Precyzyjniej można określić ją jako zintegrowany system kuchenny.
W jego skład wchodzą: menażka o pojemności jednego litra, palnik z regulacją płomienia i kartusz o wadze 100 g. Znajduje się tu jeszcze rozkładany trójnóg zapewniający większą stabilność urządzenia. Menażka obłożona jest neoprenową otuliną z uchwytem. Dzięki temu możemy trzymać pracującą kuchenkę w ręku. Neoprenowy otok ma wszytą wstawkę zmieniającą kolor pod wpływem wysokiej temperatury. Na dnie menażki znajduje się opatentowane rozwiązanie FluxRing®, czyli pierścieniowy radiator absorbujący ciepło z palnika. Radiator wyposażony jest w cylindryczną osłonę, do której bagnetowo łączymy palnik z kartuszem. Menażka posiada plastikową przykrywkę z ustnikiem umożliwiającym picie, a od spodu absorber ciepła – radiator zabezpieczono plastikowym ochraniaczem, który możemy wykorzystać jako awaryjny kubek. Palnik posiada piezoelektryczny zapalnik połączony z plastikową podstawą i zawór regulujący wielkość płomienia. Na neoprenowej osłonie znajdują się dwa odblaskowe napisy JETBOIL.


OCENA

JETBOIL FLASH określiłbym po polsku jako osobisty zestaw kuchenny. Owa „osobistość” wynika z niewielkiej pojemności menażki. Producent zaleca, aby ze względów bezpieczeństwa nie gotować większej objętości niż wskazana – wytłoczona we wnętrzu naczynia – czyli około 500 ml. Zatem porcja na jedną osobę. Ja tę przestrogę potraktowałem z niedowierzaniem i zaraz sprawdziłem – producent ma rację, trzy czwarte litra wody gotowane na dużym gazie kipi. Gdy chciałem obdzielić wrzątkiem parę osób, wstawiłem 750 ml wody, czujnie zmniejszając gaz, gdy dochodziła do stu stopni. Jeśli w menażce szykujemy zupy instant (mieszczą się trzy), to po zjedzeniu musimy umyć ją z tłuszczu. Dlatego praktyczniej jest posiłkować się dodatkowym pojemnikiem, aby w JETBOIL’u gotować tylko wodę. Potwierdzam informację producenta, który podaje, że pół litra wrzątku  otrzymamy po dwóch minutach, przy porywistym wietrze ten czas nieznacznie się wydłuża. Oczywiście, czas oczekiwania zależy również od temperatury początkowej, woda przyniesiona w plecaku ma inną temperaturę niż ta z tatrzańskiego stawu. W związku z tym, że maszynki nie używałem zimą, zamroziłem w menażce 500 ml wody, po włączeniu urządzenia czekałem tylko niecałe sześć minut na wrzątek z tej lodowej bryły. Natomiast palnik z kartuszem trzymany w temperaturze -19ºC przez 48 godzin zapalił bez żadnych problemów. Neoprenowa osłona spełnia rolę izolatora ciepła i ochrony przed gorącem, dzięki temu swobodnie możemy trzymać w ręku cały zestaw i czekać, aż woda się ugotuje. To jest ogromna zaleta, gdy niemamy miejsca, aby ustawić palnik z menażką. Dzięki izolacji herbata zaparza się szybciej, a plastikowa przykrywka umożliwia zachowanie wysokiej temperatury napoju przez dłuższy czas.
Bardzo praktyczna jest kompaktowość tego zestawu, wszystko mieści się we wnętrzu menażki, dzięki czemu nie zabiera miejsca w plecaku. Całość waży 400 g. Musimy jednak pilnować kolejności pakowania, aby nie dochodziło do zginania końcówki drutu wychodzącego z izolatora (piezoelektryk) w trakcie tych czynności. Cały zestaw rozkłada się błyskawicznie i w ciągu jednej chwili jest gotowy do użycia. Z jednej malutkiej, stugramowej butli możemy uzyskać dwanaście litrów wrzątku, a to dzięki bardzo dużej sprawności energetycznej tego zestawu. Plastikowej osłony radiatora możemy użyć również jako dodatkowego kubka czy pojemnika do napełniania menażki – czasem potrzebne nam płaskie naczynie. Zestaw możemy zawiesić dzięki wieszakowi Hanging Kit.

JETBOIL FLASH zdobył moje uznanie.

Dystrybutor: www.sporting-brozyna.pl

Piotr Jasieński, ratownik TOPR

GÓRY, nr 8 (207) 2011
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com