facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2014-04-22
 

Test butów wspinaczkowych Rock Pillars

Jak wiadomo kwestia doboru odpowiednich butów wspinaczkowych jest dla wspinaczy jednym z podstawowych aspektów życia. Jest to częsty temat rozmów i sporów.

Na temat butów powstaje niezliczona ilość teorii, które jednak rzadko są obiektywne i niejednokrotnie oderwane od rzeczywistości. Problem zazwyczaj polega na tym, że nawet doświadczeni łojanci, mający za sobą „setki” lat wspinania nie wypróbowali więcej niż 5 modeli butów, z których i tak większość wyprodukował jeden i ten sam, ulubiony producent. W nadziei na uzyskanie bardziej obiektywnych informacji Rock Pillars przeprowadza co roku Testing Tour. Na przełomie roku 2013 i 2014, na terenie całego kraju, odbyły się testy butów wspinaczkowych tej marki. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. W ostatniej edycji testów wzięło udział ponad 800 wspinaczy, którzy mieli okazję wypróbować 6 różnych modeli. Poniżej przedstawiamy trzy zwycięskie modele, wyłonione przez uczestników testów oraz ich oceny poszczególnych właściwości butów.


1. Ozone QC
Bezsprzeczny zwycięzca. Model dobrze znany i lubiany zarówno w Polsce jak i za granicą. Na testach pozyskał, sądząc po wynikach, nowych zwolenników i cieszył się największym zainteresowaniem. Jak pokazują powyższe wyniki większość testujących oceniała bardzo wysoko zachowanie Ozona na krawądkach i dziurkach. Dopasowanie pięty prawie wszyscy wspinacze ocenili jako doskonałe. Należy również zwrócić uwagę, na możliwość podhaczania palców, która dodatkowo przemawia no korzyść tego modelu.

Ozon wykazał się również dużą wytrzymałością. Pod koniec Rock Pillars Testing Tour żaden z butów, poza normalnymi śladami zużycia, nie rozklejał się, ani nie zniszczył w nadmiernym stopniu.

„... mega dobry but, sami wiecie, trochę ciśnie, ale warto!”2. DiamondUnderdog w świecie silnie asymetrycznych butów wspinaczkowych. Trudno spotkać go w skałach, a jeszcze trudniej na ścianie. Jednak wyniki testów wskazują na doskonałe właściwości tego buta. Cholewka łaczy w sobie zalety skóry syntetycznej oraz naturalnej. Guma Vibram XS (tak jak w Ozone QC) zapewnia odpowiednie tarcie na stopniach, a silna asymetria, zakrzywienie do dołu oraz usztywniona śródpodeszwa ułatwiają precyzyjne stawianie nóg na najmniejszych krawądkach i dziurkach. Jest to główny atut Diamond'a wg testujących wspinaczy. Co ciekawe zwrócili oni również uwagę na zaskakującą wygodę, która jest wprost niespotykana w tak asymetrycznych butach.

Wielu wspinaczy powiedziało, że chętnie wypróbowaliby ten but Rock Pillars'a w polskim wapieniu, gdzie przypuszczają, że sprawdzałby się bardzo dobrze.

„...świetnie stoi na stopieńkach, pięta też jest fajna, szkoda że nie znałam wcześniej tego modelu.”3. Ghost

Mistrz kompromisu. Ghost jest butem optymalnym pod względem stosunku wygody do precyzji. Cholewka z naturalnej skóry zapewnia najlepszą możliwą oddychalność, a prosty kształt, lekko tylko asymetryczny, zapewnia komfort stopy nawet po długich godzinach wspinania. To właśnie wygodę tego buta testujący podkreślali najbardziej. Równocześnie jednak Ghost ma dużo lepiej dopasowaną piętę i bardziej precyzyjny czubek niż podstawowe modele Rock Pillarsa. Zastosowano w nim również lepszą mieszankę gumy (Grippin Edge), co w połączeniu z płaską podeszwą umożliwia pewne stawianie stóp „na tarcie”.

Ponadto testujący zwrócili uwagę na zaskakująco atrakcyjną, jak na tak dobrego buta, cenę. Za Ghost Qc zapłacimy maksymalnie 299,90 zł.

„... nawet teraz nie czuję bólu palców, a z utrzymaniem się nawet na mniejszych stopniach nie miałem żadnych problemów ...”

 Poza powyższą trójką zwycięzców testowano również dobrze znane i popularne modele Rock Pillars przeznaczone głównie dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych:
Testujący głównie doceniali powyższe modele za wygodę oraz dobrą jakość, przy rozsądnej cenie.


Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią na temat butów Rock Pillars oraz pomóc w rozwoju nowych modeli, weź udział w kolejnym Rock Pillars Testing Tour.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com