facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-09-03
 

"Terra Incognita" - wyprawa na dziewicze, skalne wieże Syberii

Były zdobywca Pucharu Świata w boulderingu, Austriak Kilian Fischhuber, i jego partnerzy wspinaczkowi obrali sobie za cel jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie - Syberię. Ich ambicją było zostanie pierwszymi ludźmi, którzy wespną się na tamtejsze wspaniałe formacje skalne, które zaledwie kilka lat wcześniej zostały przypadkowo odkryte. Teraz możemy obejrzeć świetną produkcję z tej wyprawy.

Fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool

 

W 2016 r. zainspirowany zdjęciami (wykonanymi podczas lotu helikopterem w celu zliczenia dzikich stad reniferów), rosyjski badacz i fotograf, Siergiej Karpukhin, jako pierwszy odwiedził filary skalne w głębi Syberii, które nazwał Granitowymi Miastami Ulakhan-Sis. Kolejnymi, dwa lata później, byli - Kilian Fischhuber wraz z Niemcem Robertem Leistnerem i Rosjanką Galyą Terentevą. Zespół zapragnął dotknąć tych mistycznych wieży zanim zrobi to ktokolwiek inny.

 

Już samo dotarcie na miejsce okazało się niezłą przygodą. Najpierw trio poleciało do osady Belaya Gora położonej daleko na północy Republiki Sacha, skąd przez ok. 200 km płynęli łodzią w górę rzeki Indigirka. Po powrocie na ląd mięli przed sobą jeszcze trzy dni pieszej wędrówki przez tundrę. Ta wyczerpująca trasa doprowadziła ich w końcu do skalnych filarów.


Fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool


36-letniemu Fischhuberowi, który z uwagi na udziały w zawodach czy projekty skalne sporo  podróżował, ta wyprawa zdecydowanie podniosła poprzeczkę pod względem eksploracji. „Patrząc na zdjęcia Siergieja zakładaliśmy, że uda nam się wytyczyć możliwą do pokonania linię. Jednak przy takiej ilości wysiłku, aby w ogóle dostać się pod ścianę, nie trudno o chwile zwątpienia.”. Fischhuber, jak mówi, podczas spotkań dotyczących wyprawy, doświadczył zderzenia wyobrażenia z rzeczywistością.

 

Uważa się, że te niezwykłe kształty skał zostały wyrzeźbione przez nieustanne zamarzanie i rozmarzanie. Ekstremalne zmiany temperatur wpłynęły również na jakość granitu, który sprawił, że wspinaczka stała się jeszcze bardziej wymagająca dla doświadczonego zespołu.


Robert Leistner jest jednym z najbardziej znanych wspinaczy z Elbsandstein. Jest również obeznany z wieżami skalnymi o słabym zabezpieczeniu. Jedno ze swoich pierwszych wejść na syberyjską wspinaczkową dzicz opisał jako „najbardziej wymagające psychicznie przejście, jakiego kiedykolwiek dokonałem. To bardzo zobowiązujące; musisz podjąć decyzję, zanim stracisz grunt pod nogami.”.


Galina Terenteva mówi natomiast, że „do końca życia nie zapomni tego miejsca i krajobrazu. Ciężko to opisać, ale czuję się tutaj jakbym była na innym świecie”.


Wyżej wymienione Trio oraz odkrywca -Siergiej są zgodni co do pomysłu wpisania granitowych formacji na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważają, że właśnie takie miejsca powinny się na niej znajdować.


Fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool


„To prawdziwa przyjemność mieć film przypominający o tej wyjątkowej przygodzie. Oglądając go mogłem ponownie przeżyć to, czego doświadczyliśmy na Syberii. Rzeczy, które wydają się kłopotliwe w danej chwili, staje się bardzo satysfakcjonujące, gdy patrzy się wstecz.” - komentuje Fischhuber. wspominając wyprawę, która przywiodła go wraz z przyjaciółmi do Terra Incognita.


Fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool

 

Zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją, bo jest - jak to zwykle bywa w wypadku produkcji firmowanych logiem Red Bulla - spektakularna. :-)

 

Pełna wersja filmu do obejrzenia na Red Bull TV.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-04
FOTO-VIDEO
 

Klasyki Jury - Marcin Kwaśniewski - Baader-Meinhof VI.1

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-16
FOTO-VIDEO
 

ONSAJTEM #2 – Marcin „Yeti” Tomaszewski

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-02
FOTO-VIDEO
 

ONSAJTEM #1 – Adam Ondra

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com